Retete rapide - 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SSvetlana spune:

#350;ni#355;ele rapide din ciuperci

Ingrediente:
1 cutie ciuperci, 2 oua, faina, delikat, ulei.

Mod de preparare:

Ouale se bat
ca pentru omleta, se adauga putin delikat, putina faina (sa fie un
aluat ca pentru clatite), o lingura de ulei si o cutie cu ciuperci. Se
amesteca totul si cu lingura se ia din compozitie si se prajeste in
ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pazza spune:

iamii atata mancare...cred ca merg sa mananc..:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Citat:
citat din mesajul lui co_dana2007

din fetele care sunteti pe forum acum va rog din suflet sa-mi dati o retetamacar de preparare a somonului sarat


te referi la somonul marinat sau cel sarat? daca da, uite ceva retete ce le-am gasit mai demult pe net (spre rusinea mea nu mai stiu de unde le-am luat) si le-am salvat:

Aperitive cu somon:

var 1
Ingrediente:
-1 castravete (acela in folie)
-1 pachet de aprox. 250-300 g somon afumat feliat
-200 g branza crema Philadelphia sau orice alta crema de branza
-50 g unt
-1 legatura mica de marar
-sare si piper (nu mult caci somonul afumat e destul de sarat)

Castravetele se spala si se taie rondele de aproximativ 1/2 cm.

Branza crema impreuna cu untul (toate la temperatura camerei) se spumeaza. Se adauga putina sare si putin piper (de preferinta alb) si mararul tocat si se amesteca bine. Toata crema se pune intr-o punga cu un varf de decorat sau daca nu aveti puteti sa puneti intr-o punga si sa taiati pe diagonala un colt atat cat sa iasa crema in sir de un deget.

Feliile de somon se taie in bucatele de 3 degete.

Pentru a forma aperitivele punem feliile de castravete pe platou si cu punga in care este crema facem rondele in mijlocul castravetelui. Deasupra formam un trandafir din somon. Se serveste imediat.

var 2
Ingrediente:
-200g somon afumat
-suc de la o lamaie
-100g crema de branza
-marar verde
-felii de paine neagra

Cum preparam:
Tocam somonul bucatele mici. Stropim cu sucul de lamaie si amestecam
Asezam somonul pe feliile de paine, punem deasupra branza si ornam cu marar.

var 3
Sandvici cu somon afumat si avocado
Ingrediente
-1/2 avocado
-o lingurita pasta de chilli
-sucul de la o lamaie
-2 felii somon afumat
-paine de secara
-marar pentru decor

Mod de preparare

Se piseaza 1/2 avocado cu putina pasta de chilli si sucul unei lamai. acest amestec se intinde pe o felie de paine de secara si se acopera cu 2 felii de somon afumat. Pentru decor adaugati cateva fire de marar, ele vor intregi si gustul pestelui.

var 4 --reteta asta e testata si ras-testata
SUSHI
-orez cu bob lung (eu folosesc de obicei din ala prefiert in pungulite)
-otet de orez
-sos de soia
-somon afumat
-pasta de wasabi
-ghimbir roz sau alb murat
-avocado sau castraveti sau mango....etc liber imaginatiei
-eventual foite de alge marine (sushi nori) si atunci e nevoie si de o bamboo sushi rolling mat (www.sushifoods.com/Merchant2/merchant.mv?Screen=PROD&Product_Code=3001&Category_Code=wares" target="_blank">asa arata

Se fierbe orezul. Dupa ce orezul s-a fiert se scurge bine de apa, si cat e inca fierbinte se amesteca cu putin otet de orez (cam 1 - 2 linguri de otet la 125 gr orez nefiert) si se lasa sa se raceasca f bine.
Se taie somonul in fasii subtiri, la fel si castravetele si avocado sau ce folosesti.
Se ia cu mana uda putin orez si se formeaza un rol, peste care se pune f putina pasta de wasabi. www.ddseafoods.co.uk/nigiri_-_sushi.jpg" target="_blank">asa trebuie sa arate. Procedura exacta www.youtube.com/watch?v=dPMaid87Es0" target="_blank">aici.
Daca se foloseste si sushi nori procedura de rulare o gasesti www.howtodothings.com/video/76365867/How-to-make-Sushi-Rolls" target="_blank"> aici iar ca si ingrediente poti sa pui somon, castravete sau avocado, mango, surimi, etc...
daca cauti retete in lb engelza pe net o sa gasesti o multime de combinatii.

SAU poti folosi reteta www.retete-online.com/retete/sanatoase/sushi-somon-afumat.php" target="_blank">asta

var 5
--salata de somon afumat www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/mancaruri_cu_peste/salata_de_somon_afumat-864/" target="_blank">aici
--rulouri de somon cu branza www.bunatati.ro/Aperitive/peste/Rulouri-de-somon-cu-branza.html" target="_blank">aici sau aici
--www.ardei-iute.ro/tartine-cu-somon.htm" target="_blank">tartine cu somon afumat
--www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/mancaruri_cu_peste/salata_de_somon_afumat-2594/" target="_blank">salata sau www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/salate/salata_rapida_cu_somon_afumat-1629/" target="_blank">aici
--www.eculinar.ro/reteta/?2880" target="_blank">paste cu somon
--www.bucatarul.ro/retete-_887_1_-Pasta-de-somon/Pasta-de-somon.html" target="_blank">pasta de somon


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

Supa de rosii:
Pui bulionul cu apa (depinde cat o vrei de groasa, eu pun jumi-juma). Cand fierbe iei spuma, daca face si adaugi radacina de patrunjel, radacina de telina, o ceapa intreaga si 1/2 ardei gras (optional). Fierbi 30-40 min. Intre timp, inainte cu 10 min de a opri, pui tascute sau fidea maruntita bine. Stingi focul presari putin patrunjel verde tocat (tot optional ), uleiul de masline si.. gata!

_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"




cat voiam sa aflu si eu cum se face supa de rosii.
multumesc frumos

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

17+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bjmaryoo spune:

f faine retetele fetelor.le-am copiat si o sa le incerc si eu cat de curand ca mi-ati facut pofta cu atatea bunatati :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aniriela spune:

clatite americane

400 gr faina
500 gr lapte
4 oua
3 lingurite rase praf copt
1/2 lingurita rasa bicarbonat
un varf sare
5 linguri zahar
zahar vanilat
6 linguri ulei
se amesteca faina cu praful de copt, bicarbonatul si zaharul si apoi se cerne
se separa albusurile da galbenusuri. albusurile le mixam pana se fac tari ,galbenusurile le mixam (dar nu mult,cam 3 minute) cu un varf de sare,laptele il amestecam cu uleiul si il adaugam galbenusurilor,se adauga mixul de lapte si galbenusuri peste faina,amestecam bine bine si adaugam la sfarsit albusurile bat amestecand de jos in sus cu blandete,Rezulta un aluat mai dens dar cu o consistenta pufoasa (gen pandispan)
Se prajesc intr-o tigaie antiaderenta,unsa cu unt si apoi stearsa, pe ambele parti pana se fac aurii. se servesc cu sirop de ciocolata sa cu fructe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_r spune:

Buna!
Sunt proaspat casatorita,si la fel si mamica.
Unde stam acum nu avem decat un aragaz micut fara cuptor.
Ati putea sa imi dati si mie niste idei de desert, dar sa nu fie nevoie de cuptor???
Parca am mai multe pofte acum decat cand eram gravida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adela_r

Buna!
Sunt proaspat casatorita,si la fel si mamica.
Unde stam acum nu avem decat un aragaz micut fara cuptor.
Ati putea sa imi dati si mie niste idei de desert, dar sa nu fie nevoie de cuptor???
Parca am mai multe pofte acum decat cand eram gravida.

mamicutza lui Rusu Sebastian Mihai

tiramisu, cremsnit cu foi cumparate, gogosi, tarte cu fructe cu blat cumparat, inghetata, etc,...sunt si eu in aceeasi situatie cu aragazul, nu-mi mai mege cuptorul si pana la altul.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pndr spune:

uau cate retete...am sa incerc si eu chiar daca sunt o incepatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ErAs3R spune:

Sandwich-uri calde: Cand mi se face foame iau 2 felii de paine pe una o ung cu bulion si rad cascaval deasupra. Adaug cateva felii de salam si acopar cu cealalta felie, apoi o bag la cuptor sau la sandwichmaker pana se topeste cascavalul. Chiar daca suna ciudat este delicos.

Mergi la inceput