wrap in Romania (2)

wrap in Romania (2) | Autor: adita

Link direct la acest mesaj

continuarea primei parti

quote:
Initial creeata de inaioana

Stiam de mult de metoda purtarii bebelusului in wrap (un fel de esarfa dintr-un material special, traditionala), de cand citisem in cartea dr. Spock ca bebelusii popoarelor la care aceasta metoda e traditionala nu au auzit de colici. Dar nu mi-am pus problema de a avea unul, pentru ca nu vazusem asa ceva in Ro niciodata. Existau asa-zisele marsupii care insa , dupa parerea mea de persoana careia nu ii place sa care nimic, nu erau o optiune. Asta pentru ca am avut experienta purtarii unuia si dupa 5 minute il simteam cu tot corpul, ma durea spatele nasol, copilul se balabanea acolo...ce sa zic nu mi-a placut.
Acum am asa ceva (abia la al doilea copil m-am desteptat si eu!) si imi place la nebunie, greutatea e perfect distribuita iar bebe sta lipit la pieptul meu si reactioneaza la el ca la anestezic, in maximum 10 minute adoarme toropit. Ba chiar il si alaptez in wrap cand se trezeste de fomica, inclusiv pe strada pentru ca nu se vede nimic daca vreau!

Totusi nu-mi vine sa cred de cate prejudecati ma lovesc in privintza asta. Imi pare ca in Ro, chiar daca s-a renuntat la legarea batz a copilului, obsesia verticalitatzii perfecte a corpului sau inca de la nastere a ramas si i s-au dat gasit pseudoexplicatii medicale, exact pe sistemul "daca nu ii legi picioarele o sa fie cracanat" a aparut: "daca nu sta teapan la orizontala tot timpul o sa aiba coloana curbata sau nu stiu cum". Nimeni nu se intreaba cum naiba miliarde de oameni care apartin popoarelor ce isi tin copiii in wrap toata ziua incepand de la nastere (toata Asia, Africa, parte din America Latina, etc) n-au nici pe naiba. Pediatra mea a explicat in fatza mea unei mamici care ma intreba cum de-mi tin in wrap copilul de 2 luni, nu mi-e teama de "probleme" (sic!) cu coloana, deci i-a explicat ca este cea mai anatomica pozitie.
De fapt se vede cu ochiul liber asta, se adapteaza perfect pozitiei naturale de broscutza a bebelusului, el e fericit, se simte ca in burtica si nu sufera de complexul separarii precum cei lasati in patuturi sau altele. Trecerea de la burtica la "realitate" este lina, ceea ce ii da sigurantza. Cel putin asa vad eu lucrurile. Pe de alta parte eu am mainile libere, pot sa stau pe forum si sa scriu cu amandoua in timp ce, de exemplu, alaptez, sa mai toc o ceapa..etc...
Copilul n-are colici, nu urla, papa, doarme si creste!
Ia uitati-ne aici: http://community.webshots.com/photo/552374643/2116880880054289051CxkYwK

Totusi sunt curioasa..de unde atatea prejudecati impotriva wrapului. Am auzit pana acum asa :
-"probleme" cu coloana
-vestitul "nu e bine" , neurmat de vreo explicatie, evident
-se incinge copilul
-se invatza prost (bine e sa se "invetze" urland singur in pat in alta camera)

si parca si altele dar nu-mi vin acum. Daca imi aduc aminte, revin.

Voi ce parere aveti?

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici



mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Liviana, eu am si sling. sa stii ca si in sling poti sa tii copilul in mai multe pozitii (culcat, pe vericala cu fata la mami, cu spatele la mami si cu picioarele ghemuite, pe sold sau chiar in spate).adevarul e ca slingul se pune mai usor,e mai simplu,si vara nu transpiri asa tde tare ca infasurat cu wrap-ul, dar nu pot sta cu copilul in sling asa mult cum stau cu el in wrap, ma doare spatele, ca se lasa toata greutatea doar pe un umar. in wrap se distribuie greutatea mult mai bine, as putea sa stau toata ziua cu Stefan in brate. si in plus,mi se pare mai sigur in wrap, in sling nu-i asa bine fixat copilul, daca nu esti pe faza si el e mai agitat, cred ca se pot intampla accidente
uite, eu sling din asta am: http://www.heart2heart.ca/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=50
http://www.heart2heart.ca/index.php?option=com_content&task=view&id=29&Itemid=51

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Adita, din ce material faci wrapurile?

Am facut si eu pentru cateva amice



Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

din bumbac, nu stiu cum se cheama, mai creponat, cam ca panza topita dar nu asa de subtire. asta mi se pare mie grozav. e destul de subtire ca sa nu transpir prea tare si sa nu am impresia ca sunt infasurata prea tare, dar nu atat de subtire incat sa nu fie rezistent. din cauza ca-i creponat, e si putin elastic, ca se intind cutulitele alea cand pun copilul, dar nu foarte elastic incat sa se lase. si fiind creponat nu se baga de seama ca se sifoneaza

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

care-mi faceti si mie un wrap:)
remunerat, desigur!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Sabina, iti fac eu wrap, daca ai rabdare pana sapt viitoare. Daca nu esti din Bucuresti, da-mi adresa ta pe PM.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Liviana, Sabinei i-am promis eu deja un wrap

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

OK, Adita.
Ofer 2 wrapuri, doar ce le-am terminat de cusut. Cine vrea, sa zica.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

lbelciug ma intereseaza si pe mine un wrap....ai cumva o poza a lor? ce culori sunt si evident la ce pret? dami un pm cu nr tau de tel si te sun..daca poti...
am o fetita de o luna..poate fi pusa in el?

mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Liviana, de ce m-ai contactat pe mail sa ma intrebi cat costa wrapul, din ce e facut si daca e nou?a, si mai vrei si poza! vroiai sa vezi concurenta ?nu e prea frumos din partea ta, mai ales ca aici ai postat ca tu insati ai de vanzare si confectionezi wrapuri!Rushinica.



Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Nu e nici o rusinica.
O prietena de-a mea care nu are net vroia un wrap si i-am promis ca o ajut. Am vazut anuntul tau de vanzare si te-am contactat cerandu-ti amanuntele care o interesau. Pretul cerut de tine era prea mare pt ea, asa incat pana la urma i-am facut eu un wrap dintr-un material mai simplu. Mi-a mai ramas material si asa a aparut oferta mea pe forum. That's all.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

Mergi la inceput