Mamici de iulie-august 2008 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Si eu sunt bine dragelor. Ceea ce va doresc si voua.
Bun venit burticutelor noi.
Eu am o stare de permanenta greata dar atat de mult m-am obisnuit cu ideea incat zic ca e starea mea fireasca. Seara adorm instant iar dimineata inainte de 6 sunt bec.
Eu mai am un baietel de 4 ani si 5 luni. Si mi-am dorit tare, tare mult acest copil asa ca ...ma rog ca totul sa fie bine.

Fetelor in strainatate ce analize se fac? Eu o sa merg la acelasi ginecolog care mi-a urmarit prima sarcina si cu care am nascut si de care am fost foarte multumita. In prima sarcina in afara de analizele de sange si cate un ecograf din cand in cand (cum sarcina nu avea probleme cam la 5 saptamani am fost la control) am mai facut doar analize de anticorpi anti D parca, deoarece eu am RH negativ si sotul pozitiv.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Eu am luat de un an de zile ulei de catina pt imunitate. Nu am auzit si nici nu scrie sa fie contraindicat, si il iau in continuare. O fi vreo problema? Voi stiti ceva?Acid folic am luat un an de zile, numa ca de 2-3 luni am uitat sa mai cumpar de la farmacie. Sa astept sa imi zica doctorul sau sa iau pana pe 1 nov cand ma vad cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

CRI nu astepta sa te duci la medic , ca sa iei acidul folic. E primul lucru care trebuie sa-l faci cand afli ca esti gravida. Si fara sfatul medicului. Deci ia repede acidul folic. Numai bine.





mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

sunt f f suparata.azi la eco nu s a vazut decat sacul embrionar,fara embrion.dr a concluzionat ca ori sarcina s a oprit in evolutie,ori e mai mica de 6 saptamani.m a mai chemat sambata si mi a spus ca daca nu va fi nicio modificare dpdv ecografic,e clar ca s a oprit in evol
a spus ca imi va face si testul de sange,hgg parca.

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

monalac,imi pare rau sa aud asa vesti....poate ca e intr-adevar prea mic BB sa se dea vazut,ai incredere in DD ca va fi bine...
cris,are dreptate dana,ia acid folic chiar daca nu a spus medicul...
si eu iau de aprox 1 an,nu luam pt BB,il luam ca auzisem ca e bun contra tumorilor...si s-a nimerit sa fie si pt BB....
va odresc BBi sanatosi

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MONALAC dar dupa socotelile mele tu ai abia 5 saptamani si 5 zile. Nu ai inca 6 saptamani. Eu data trecuta facusem eco la 6 s si 3 zile si la fel nu se vedea embrionul. Dar cand am facut eco la o distanta de 10 zile s-a vazut embrionul si avea si activitate cardiaca. Deci, ai incredere pentru ca sigur tu ai ovulat tarziu. Pe urma, da un ochi la link-urile noastre utile si ai sa vezi la dezv. embrionul saptamana cu saptamana.imagini ecografice. Si acolo iti arata ca embrionul se vede pe la 6 saptamani. Dar nu e o regula. Dovada vie sunt eu. Ai incredere! D-ne ajuta!





mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Mai fetelor , nu va grabiti la concluzii , eu zic ca e prea devreme sa se vada bb. e prea mic , tinand cond ca ovulatie poate fii cam oricand . In fine , Mona nu iti face griji inca , anunta-ne ce faci sambata , pana atunci nu te stresa ca nu iti face bine .
Violeta tu cum mai esti ?, ce faza dura cu acidul folic , bine ca l-ai luat oricum ar fii . Si bine ca s-a prins bb. si sa iei in continuare ca ii face bine .
Eu nu stiu cand mi se va face eco deocamdata merg maine la dr. de familie sa imi de-a trimitere la ginecolog . Va nunt maine ce si cum .
O seara buna !

Alina 5+ si Mandy Stephanie 2,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

AALINA scuza-ma daca nu te-am felicitat. Sa fiti sanatosi si d-ne ajuta! Daca vrei da-mi datele tale sa le trec pe listutza, asta in cazul ca vrei pe lista. si daca tu deja ai dat datele scuza-ma nu am vazut si daca nu te superi sa le rescrii.
La ce analize de referi in strainatate? In ce tara anume?






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

quote:
Originally posted by monalac

sunt f f suparata.azi la eco nu s a vazut decat sacul embrionar,fara embrion.dr a concluzionat ca ori sarcina s a oprit in evolutie,ori e mai mica de 6 saptamani.m a mai chemat sambata si mi a spus ca daca nu va fi nicio modificare dpdv ecografic,e clar ca s a oprit in evol
a spus ca imi va face si testul de sange,hgg parca.

Mami de Cris

Poze Cris



Buna MONALACA,

Iti tin pumnii si eu sambata. Am o intrebare si un sfat daca imi permiti. La eco, doctorul nu ti-a datat sarcina dupa masurarea sacului? Prima datare se face dupa data ultimului ciclu, iar apoi dupa eco. In cazul in care nu coincid varstele sarcinii se pune intrebarea de ce:
1 ovulatia nu s-a produs atunci cand se credea (ciclu neregulat, hazard) (in cele mai multe cazuri)
2 este o sarcina care nu evolueaza bine.

Daca nu ti-a facut datarea eco, trebuie sa-ti spui niste semne de intrebare.

Eu iti urez inca o data bafta si nu te stresa.

Vicky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

of,fetelor,va multumesc ca ma incurajati.ca sunt cu nervii la pamant.sa stiti ca nu mi a facut niciun calcul,nu s a uitat pe niciun calendar,i am spus eu doar ca am o sarcina cam de 6 saptamani,iar ea cand mi a facut eco transvaginala a zis//cate sapt ziceai ca ai?ca doamne iarta ma,asta nu pare o sarcina de 6 saptamani//dupa care n a mai ascultat explicatiile mele,ci doar a zis ca sarcina pare de 4/5 saptamani.ca nu poate sa mi spuna exact cat.si ca pana sambata,daca nu se schimba nimic,e clar ca e oprita in evolutie...eu m am gandit ca e cam devreme sa se schimbe ceva in 4 zile,voi ce ziceti?pe foaia de observ a scris//intrauterin ecou anecogen cu dimensiuni 0.7/1 cm sugestiv pt o sarcina incipienta.nu se vizualizeaza embrion sau vezicula vitelina.ovare de aspect si dimensiuni normale.anexe de aspect echografic normal//ceea ce mai m a nedumerit pe mine,e ca mai scrie//uter cu aspect ecog normal//,desi eu stiu ca am uter retovers.

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput