Mamici de iulie-august 2008 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Ce mai faceti burtici?

Eu ma astept la greturi, inca nu au inceput, dar anul trecut pe vremea asta era chiar nasol, ce-i drept m-au luat dupa 7 saptamini.
Dana vroiam sa iti urez si eu multa incredere si optimism, vad ca esti ingrijorata. Gindeste pozitiv si totul va fi bine.
Alina M poti sa iei ulei de peste, nu are contraindicatii. Aici insa se recomanda sa te feresti de anumite specii de peste care au continut ridicat in mercur, foarte nociv pt bb.
mcoca de acord cu tine. si mie mi se pare absurd ce analize le fac fetelor din tara, ca sa aiba pe ce sa-si cheltuiasca banutii. fetelor, sa nu va suparati pe mine
vreau si eu pe listuta UM 20-09-2007, DPN 26-06-2008

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Buna dimineata viitoare mamici! Salutari fetelor care ma stiu!Va multumesc pentru raspunsurile date la subiectul inchis ieri. M-ati cam dezorientat cand am vazut subiect inchis , dar mi-am revenit Aseara nu am mai intrat ca dupa ce am ciugulit ceva i-am anuntat pe parinti,care au fost foarte incantati. Apoi m-am pus in pat si am adormit. Eu nu prea am simptome, doar mi-e somn seara pe la 22.00 imi pica ochii, si dimineata pana pe la 10-11, seara pe la 19.00 mi se face o foame si imi curge apa in gura la orice mancare ma gandesc. Inainte nu eram asa, dupa 18.00 nu mi se mai facea foame deloc. Lichide beau, apa, si o sa incerc sa beau destul de mult. Sanii ma dor nitel seara si dimineata, sunt mai sensibili dar nu foarte deranjant, iar in restul zilei e normal. Ma tot doare burtica in zona ovarelor, nu foarte tare, e normal, nu?Dimineata am ameteli, pt ca nu mai beau cafea. Ceva sa inlocuim cafeaua nu exista?Mi-am facut programare la o doctorita la care am fost anul trecut la un control, Camelia Constantinescu o cheama de la Centrul medical Vital(pe langa Tineretului). Mi-a recomandat-o o verisoara care a nascut cu ea, cred ca pentru inceput pot sa merg la ea, pentru constatarea sarcinii, nu? Ati auzit ceva pareri de aceasta doctorita? Mama mi-a zis sa caut un barbat ca ei sunt mai buni ginecologi. Si vad ca m-a chemat pe 1 nov., iar eu am avut ultimul cm pe 20 sept, asta inseamna ca o sa am cam 6-7 saptamani, nu? Deci o sa imi faca si ecografie.Voi ce stiti, cand o sa apara greata? Pe la a cata saptamana? Ca eu ma rog sa nu prea am greata. Ce trebuie facut sa treaca sau cum te descurci daca te apuca greata sau varsaturi prin metrou sau pe strada? Voi ce mancati acum? Laptele batut sau sana sunt ok? Lapte nu beau pt ca ma apuca burta de la el.Hai ca am scris prea mult.Va pup si va doresc o zi bunap.s. pai daca biribu are UM 20 09 2007 si DPN 26 06 2008, atunci si la mine va fi DPN 26 06 2008, ca UM a fost 20 0902007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IndyGo spune:

fetelor as vrea si eu pe listuta magica. Doamne ajuta sa fie bine si sa avem cu toate sarcini usoare si bebei sanatosi!

19.09.2007, dpn 25.06.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Multumesc Biribu pt. explicatie , noi nu prea mancam peste si de accea iau ulei de peste capsule dar pt. copii nu de adulti ca sa nu fie concetratia prea mare .
mcoca nu stiu cum sta cu analizele din tara dar cu multe nu sunt nici eu de acord , precum aminoceza sau cum io ziece si multe altele de care aud . Aici la noi se ia sange in saptamana 12 si se verifica multe precum HIV si altele si cam atat .
Dana ce ar fii sa iti spui , ei si ce macar eu sunt insarcinata , adica chiar daca suntem mai ametite , nervoase sau mai stiu eu ce , macar avem motiv intemeiat , nu ?

Alina 5+ si Mandy Stephanie 2,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

IndyGo, bine ai venit!! Sarcina usoara si la termen!

Restul fetelor ce faceti?

Anaxena, pe unde te-ai ascuns?

Alinele, bine si ele?

Azi am dat o eprubeta de sange pentru B-HCG. Ca sa lamurim treburili, ca testul meu Shurecheck - care a iesit cel mai clar dintre toate marcile pe care le-am folosit, este inca cu a doua liniytza roz pal si Dr. mi-a zis ca poate sa nu fie de la sarcina. O sa va spun imediat ce aflu. Pe listutza nu vreau inca desi eu sunt sigura ca sunt ... nu stiu... astept sa fac macar prima ecografie ca sa ma linistesc...



In asteptarea lui
http://bd.lilypie.com/lEbGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

quote:
Originally posted by monalac

sunt socata!!!azi am luat buletinul de analiza de la O.P.C.si rezultatul a fost//in masa viscerala sunt prezente larve anisakis//am dat cautare pe google si m am ingrozit.aceste parazit,care traieste nu numai in intestinele pestelui,ci si in muschi,odata ingerat,provoaca ocluzie intestinala si chiar moartea,iar sg cale de a scapa de el este prin operatie.mai scrie ca simptomele sunt varsaturi,greata,dureri severe de stomac si diaree.iar noi n avem niciunul din aceste simptome,doar copilul a avut diaree,dar a debutat dinainte sa manance peste.de asemenea,mai scrie si ca la temperaturi mai mari de 60 de grade parazitul moare.aveti idee,daca l am preparat pe tigaie de teflon,fara ulei,s au atins 60 de grade?oricum,azi l am sunat pe dr veterinar care a efectuat analiza si mi a spus ca nu erau paraziti decat in mate,iar in peste propriu zis nu erau. l am intrebat daca e sg de asta si mi a zis ca nu se joaca cu astfel de informatii.azi i am dus caca lui cris la laborator,pt coprocultura si coproparazitologic.

Mami de Cris

Poze Cris



Intr-adevar dificila situatie. Din pacate se mai intampla si nu prea avem cum sa ne asiguram ca e ok. Sunt sigura ca temperatura din tigaie trecea de 60 de grade! Poate nu o sa fie asa grav. sa fie bine!

In asteptarea lui
http://bd.lilypie.com/lEbGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Pai mai Alinusca tu chiar esti Toma necredinciosul ? esti chiar culmea , iti spun eu ca esti insarcinata
Hai pe lista ca nu iti strica , wow ce tarie sa astepti pana la eco ... mai mai .
Alinele sunt bine , cel puitin asa sper , eu sunt bine . De abia astept ca diseara sa am masina in curte si sa dau o tura .
O sa fac poze sa va arat ce bine imi sta in ea si langa ea
Eu am chef de glume , sunt foarte fericita si nu imi pasa daca am ceva greturi sau ameteli , puiutul sa fie bine .
De abia astept sa ii fac camera .
Ce spuneti puneti si voi niste poze sa ne cunoastem mai bine ?

Alina 5+ si Mandy Stephanie 2,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Irlandeza, laura dimitris si gattasalvaje,docdecap va multumesc mult pentru mesajele voastre. Si eu sper sa fie bine de data asta si ma bucur ca la voi merge totul bine si ca mai aveti doar putin pana sa va intalniti cu micile voastre minuni. Abia astept sa vad poze de la toate! Am sa mai intru pe la voi! [pup

In asteptarea lui
http://bd.lilypie.com/lEbGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

AlinaM, pai ma bucur mult pentru tine ca esti bucuroasa si bine si ca te gandesti la camera copilului! Asa sa fii zi de zi pana o sa te intalnesti cu ce-ai in burtica.
Nu sunt CHIAR Toma necredinciosul desi frizez cu ideea. In Aprilie anul asta, ca sa ne cunoastem, eram o fata inocenta de 24 de ani care isi imagina ca sarcinile merg binisor pana la capat fara probleme. Dar la prima ecografie la 10 saptamani nu s-a vazut nimic in sac. Si uite asa am ajuns acum dupa luni de probleme si temeri la aceasta Odisee. Sunt optimista si si eu zic ca e bine si ca sunt gravi. Dar suflu si in iaurt ca sa nu mai fie probleme a doua oara. Stii ca 1/3 din sarcini se pierd in primul trimestru. Eu am descoperit pe pielea mea ca afirmatia e valida asa ca de aia sunt un pic mai Toma. Dar sunt in continuare optimista. O sa punem si poze, sigur. Da' tu prima daca tot ai adus vorba!!

In asteptarea lui
http://bd.lilypie.com/lEbGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Vicky, ai si tu partea ta de dreptate. Dar spune-mi, esti doctor, asistenta? Ca pari sa stii multe despre subiectul asta.

In asteptarea lui
http://bd.lilypie.com/lEbGp3.png

Mergi la inceput