vrea sa fie "cel rau"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


fox-ul de vreo 2 ani,iar cartoon de 1 an...
a mai ramas minimax-ul...
quote:



Am si eu dilema asta. Nu am trecut inca la actiune. M-am limitat la a fixa un program de maximum 2 ore de televizor sau calculator (la alegere).

O amica profesoara de engleza mi-a povestit cum intr-o zi le-a dat copiilor de la meditatie o tema - sa scrie ficare pe o foaie de hartie personajul preferat. Ea avea la meditatie o grupa de 4 copii scolari dintre care unul nu avea voie sa se uite la televizor. Deloc. Toti ceilalti copii au scris pe biletele personajele preferate din desene animate. Baietelul acesta a scris "Dolanescu". Si toti au ras de el si apoi el a inceput sa planga...

Izoland copilul de vremurile lui risti sa-l transformi intr-un ciudat. El insusi va vedea ca este ciudat... Unii parinti vor spune "da dar dau alternative sanatoase la porcariile de pe Cartoon sau Jetix. Si ce daca ? Daca colegii copilului meu nu stiu cine-s Nemo sau Fulger McQueen el tot o sa fie un ciudat, pentru ca toti la gradinita se joaca de-a "chem pe Dragonul de Foc!!!" - desenul ala cu cartonase care care e la mare moda acum - iar el se uita tamp si se simte de pe alta planeta. De aceea nu am avut curajul sa interzic desenele "populare".

Am gasit insa o solutie. Cand se uita la "traznai" uneori vin si eu si comentez (observatii scurte si ironice). Sau vorbim despre personaje, despre ce a vazut - dupa ce se termina desenul, pentru ca nu vreau sa-l deranjez prea tare in timp ce se uita. Oblig astfel copilul sa gandeasca desenele pe care le vede, sa le analizeze, nu numai sa le consume. Adica ceva gen "bine, te las sa te uiti, dat TREBUIE sa accepti sa vem o discutie despre aceste desene".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Simali, exact asa procedez si eu... Moama ce misto fac eu de Ben 10, uneori si copilu' incepe sa rada in hohote de ironiile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by violeta69
...
si parerea mea e ca desenele animate influenteaza in sens negativ copii.....
eu mi-am dat seama cam tarziu....dar cand mi-am dat seama am oprit...
fox-ul de vreo 2 ani,iar cartoon de 1 an...
a mai ramas minimax-ul...
acum nu stiu daca e bine,e rau...e prea tarziu?!
...
Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!




Vio, c-o fi bine, c-o fi rau, nu stiu. Dar hai sa-ti spun ce am patit eu cu baietelul meu. Se uita numai la Minimax, cand era la gradinita. Insa la scoala, a inceput sa auda si de Jetix. L-am lasat si pe el, dar cand am vazut ce era acolo, . De Cartoon scapam mult mai usor, pentru ca il vroia doar pe Scooby Doo. Ei, si i-am interzis Jetixul. Mare greseala! Refuza sa se mai uite si la Minimax, rugaminti, plansete, crize...pana cand, o data, mi-a reprosat ca desenele de acolo sunt desene pentru bebelusi. Abia atunci am realizat ca e posibil ca la scoala sa se rada de el din aceasta cauza si am mai realizat, exact ca si Simali, ca il voi izola si nu e bine. Asa ca l-am lasat si am cautat sa discut mereu cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

quote:
Originally posted by simali

O amica profesoara de engleza mi-a povestit cum intr-o zi le-a dat copiilor de la meditatie o tema - sa scrie ficare pe o foaie de hartie personajul preferat. Ea avea la meditatie o grupa de 4 copii scolari dintre care unul nu avea voie sa se uite la televizor. Deloc. Toti ceilalti copii au scris pe biletele personajele preferate din desene animate. Baietelul acesta a scris "Dolanescu". Si toti au ras de el si apoi el a inceput sa planga...

Izoland copilul de vremurile lui risti sa-l transformi intr-un ciudat. El insusi va vedea ca este ciudat... Unii parinti vor spune "da dar dau alternative sanatoase la porcariile de pe Cartoon sau Jetix. Si ce daca ? Daca colegii copilului meu nu stiu cine-s Nemo sau Fulger McQueen el tot o sa fie un ciudat, pentru ca toti la gradinita se joaca de-a "chem pe Dragonul de Foc!!!" - desenul ala cu cartonase care care e la mare moda acum - iar el se uita tamp si se simte de pe alta planeta. De aceea nu am avut curajul sa interzic desenele "populare".


alice



In concluzie, nu mergem cu turma suntem ciudati. Copilului meu nu-i plac desenele de pe Cartoon si Jetix, eu ce sa-i fac? Sa-l oblig sa se uite la porcarii ca sa aiba subiect de discutie cu colegii la scoala? Sa nu-l considere turma ciudat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

pai ce sa fac? sa-i pun cartoon inapoi?!
ma omaora taica-su ca el le-a scos si a zis ca le pune inapoi daca ia numai note bune la scoala...
pe mine ma enerveaza ca face ca toti ciudatii aia...iar ed si gasaca ma exaspereaza cat sunt de hidosi,nu cred ca exista desene mai urate
nu stiu...ne mai gandim....
dar asa imi spune si el mine,ca minimaxul e de bebelusi....si copii se uita la jetix si ca a inceput o serie noua la ben 10 si el nu o vede...
plange de se omoara si ma roaga sa ii dau inapoi desenele...


Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
In concluzie, nu mergem cu turma suntem ciudati. Copilului meu nu-i plac desenele de pe Cartoon si Jetix, eu ce sa-i fac? Sa-l oblig sa se uite la porcarii ca sa aiba subiect de discutie cu colegii la scoala? Sa nu-l considere turma ciudat?

Zizica, total eronat, una este sa-i interzici, una este sa nu-i placa.

Atunci cand nu-i place copilul isi sustine punctul de vedere. Am observat asta la baietelul meu, care are oarecum alte preocupari. Cand un alt baietel i-a spus ca nu este barbat ca nu vrea sa joace fotbal, copilul i-a raspuns "Nu tuturor barbatilor le place fotbalul".
Adi se uita la desene, la Cartoon. Astea ii plac. Este adevarat ca nu prea are timp de ele.
Nu ii plac masinutele, transformerii, etc... ci isi cumpara ceasuri si calculatoare de birou, dar faptul ca el doreste asta il face sa se simta confortabil.

Acum citind subiectul mi-am dat seama ca el nu este nici cel bun, nici cel rau ci se imagineaza un alt personaj...ex. face parte din gasca de la Scooby doo, dar nu este nici unul dintre ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Vio, chiar nu stiu .Incercati o negociere, numai anumite desene...si daca va tine, evident . Nu stiu, chiar nu stiu!

Inca ceva. Mi-aduc aminte de copilarie, cand mama imi interzicea tot timpul cate ceva, in timp ce altor copii nu le era interzis. Sufeream! Initial am avut si eu tendinte din acestea cu al meu copil (e mai bine sa...) si apoi am inceput sa mai las de la mine. Puneam in balanta partile pozitive si cele negative si actionam. Comunicarea e mult mai importanta si, cu un un usor ghidaj, cred ca se pot tine lucrurile sub control. Conteaza si dorintele copiilor, nu numai ale noastre, nu putem trai in locul lor, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


In concluzie, nu mergem cu turma suntem ciudati. Copilului meu nu-i plac desenele de pe Cartoon si Jetix, eu ce sa-i fac? Sa-l oblig sa se uite la porcarii ca sa aiba subiect de discutie cu colegii la scoala? Sa nu-l considere turma ciudat?
quote:



Sunt exact de aceeasi parere cu Filofteia. Daca copilului tau nu-i plac desenele, sa-l obligi sa se uite ca sa fie cu turma ar insemna tot sa-l obligi sa faca ceea ce vrei tu.


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

cl pentru felul in care gandesti tu...asa in general,nu numai aici ...
la noi nu prea merge cu negociatul....
daca e un canal de desene se uita la toate,nu conteaza....
si uite ca acum desi stie ca are teme de facut si venim acasa destul de tarziu,sta de la 6-8 la desene la calculator sau la joaca,iar abia pe urma,de la 8-9 ne facem temele si atunci e f obosit...
la el primeaza distractia,inca nu constientizeaza ce e mai important...
oricat as incerca eu....f greu reusesc sa-l conving sa facem inainte temele...si asta dupa discutii interminabile....
ca daca scot cablul e alta tragedie,plansete,rugaminti...
nu stiu,el e inca cu mintea la joaca....
fetelor,scuze,ca nu prea are legatura cu "cel rau" ..

oricum,concluzia mea e ca nici un copil nu e "cel rau"...toti sunt niste ingerasi

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Nu, eu nu-l oblig sa se uite la desene, eu ma bucur ca nu-i plac. Nu-i place nici fotbalul, nici sa se uite nici sa joace. Nu-i place violenta. Ii place sa se uite la filme pentru copii, are simtul umorului si cel mai mult ii place sa citeasca. E mai clasic sa zicem.
Dar din ce citesc aici, imi dau seama ca e/va fi considerat "ciudat" pentru ca nu merge pe acelasi traseu cu majoritatea. Nu se uita la Ben 10 si probabil ca nu participa la discutiile despre acesta.

Mergi la inceput