vrea sa fie "cel rau"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Inventiv si la limita patologicului (ceea ce il facea fireste interesant) era "cel bun" (mama iezilor dezvolta psihologie de rambo, jerry provoaca mai multa suferinta in final decit Tom) . Astazi "cel rau" a capatat alte fetze si are inteligenta. E aproape jenant sa vrei sa fii astazi "big bad wolf" sau spinul dar squidwork e un adevarat caracter chiar daca ursuz si mojic.
quote:



Da, ai dreptate, personajele negative au devenit astazi mult mai interesante. Ceea ce nu este obligatoriu un lucru rau. In definitiv copiii invata de mici ca nu exista nimeni total RAU sau total BUN. Raul poate avea si el calitati iar bunul poate avea defecte. Este posibil ca ei sa gandesca foarte complex iar eu, raportand la copilaria mea nu reusesc decat sa fiu stupida. Pana la urma Loredana are dreptate. Pe vremea noastra lucrurile erau infinit mai simple. Iar mai simplu nu inseamna obligatoriu mai bun, pentru ca si gandirea asta cu Binele si Raul si nimic intre este saracacioasa si sordida.
M-am luminat brusc.
Ca de obicei, nu stiu ce m-as face fara voi.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

LauraFlo, da' tu ai vazut cat de frumos este tigrul ala?..si eu il admiram, e frumos, e puternic (deh, tigru), deci poate s-o apere. cu el e in siguranta. in imaginatia ei, nu are de ce sa-i fie frica de nimeni, tigrul e cu ea. Si...oricum, tigri, pantere, jaguari etc, o sa fascineze mereu. Las-o in pace, poate ea nu-l percepe pe Shere Kahn ca fiind rau, ci doar mare si puternic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

si andi cand avea 2 ani si ceva si se uita nonstop la "cartea junglei" facea pe shere kan. adevarul e ca e un personaj cu personalitate aleasa, calm, calculat, accentul ala englezesc si o voce placuta. si... e tigru, e animal de prada! in viata mai sunt si din astia.

andi are acum 4 ani si e fan asa:
1. ben 10, care se transforma in 10 monstri. monstrii astia salveaza lumea si au puteri care mai de care mai bengoase, dar... sunt monstrii! unde esti tu, superman (binefacut, ochi albastri)?
2. spiderman
3. testoasele ninja

e adevarat, nu vrea sa fie neaparat cel rau, dar vrea sa se lupte...

noi le cerem mereu sa fie buni, cuminti, sa nu faca rele, prostii - insa eu cred ca omul e dualist din nascare si asa isi creeaza echilibrul interior, in plus trebuie sa facem ceva sa iesim din rutina, nu? si ce ai la indemana cand ai 4 ani? eternele jucarii, si... imaginatia!

eu zic sa lasati sa fie personajul rau, se vor satura si nici nu va mai fi "fructul interzis". voi in schimb trebuie sa le atrageti atentia ca personajele rele sfarsesc... rau adica o sa piarda desertul din frigider, care evident, va reveni personajului bun care a castigat lupta!

numai bine!

b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

Jocul ,la copil, are functia de limbaj interior de la adult;daca copilul este impresionat(placut sau nu) de un personaj atunci il va transpune pe acesta in jocul sau:daca i-e teama de educatoare,se va juca de-a gradi acasa, doar ca el va fi cel care are autoritatea in fata jucariilor sale;nu trebuie neaparat sa admire un personaj, poate ca ii inspira sentimente si emotii pe care el nu stie sa le numeasca si impartaseasca, si atunci, ca sa se elucideze, il transpune in jocul sau.Nu va ingrijorati dar nici nu e de dorit ca parintii sa intervina brutal in jocul copilului, ci sa se integreze si sa fie - doar daca si copilul doreste, parte din joc; odata patrunsi in joc, iti poti intreba copilul "de ce este asa?cume e sa fii rau/urat/etc?" si poti afla multe raspunsuri.
Diana,copilul care vrea sa fie urat- poate ar trebui sa cautati in familie sau in cercul de prieteni, daca nu cumva e alintat cu acest apelativ cineva valoros pt copil - de multe ori zicem "uratule" unui copil frumos sau "desteptul de Gica" unui unchi prost...
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Diana,copilul care vrea sa fie urat- poate ar trebui sa cautati in familie sau in cercul de prieteni, daca nu cumva e alintat cu acest apelativ cineva valoros pt copil - de multe ori zicem "uratule" unui copil frumos sau "desteptul de Gica" unui unchi prost...
quote:




Lore, glumesti... Uratul e parte integranta din viata copiilor din ziua de astazi. Daca vrei sa-i cumperi unui pusti un cadou care sa-i faca placere, te duci si cumperi cea mai hidoasa si mai monstruoasa chestie pe care o gasesti. Ceva de ti se ridica parul maciuca, ceva cu care n-ai putea trai noaptea in casa de frica ca daca te trezesti si o vezi pe intuneric ai putea sa faci apoplexie. Daca scoate si niste sunete de cosmar iti garantez entuziasmul pustiului. Ca mama o sa se dea cu capul de usa de mai multe ori (poate nu de fata cu tine) asta-i alta poveste.

Daca-si fi adepta teoriei conspiratiei m-as gandi ca cineva la "centru" stie ca urmeaza ca Terra sa fie invadata de niste extraterestrii urati si-i pregateste pe copii ca sa nu-i mai socheze nimic. Cred ca daca maine apar acasa cu niste fire iesindu-mi din cap fi-miu o sa zica "cool".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nu prea erau personaje rele notabile pe vremea copilariei noastre, e drept. Eu una ma identificam intotdeauna cu persoanele "interesante", nu stiu nici acum de ce. Adica daca intr-o perioada toata lumea din jurul meu o adora pe Agnetha de la ABBA, eu o placeam pe Annifrid. Cand toata lumea era innebunita dupa Nadia, eu ma identificam cu Teodora Ungureanu. Si tot asa. Nu-mi placea ce placea la toata lumea.

Poate ca si la copiii vostri primeaza dorinta de originalitate.



Felicia 4+

Poze cu noi si vacantele noastre
*****************************

IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

quote:
Originally posted by simali


Lore, glumesti... Uratul e parte integranta din viata copiilor din ziua de astazi. Daca vrei sa-i cumperi unui pusti un cadou care sa-i faca placere, te duci si cumperi cea mai hidoasa si mai monstruoasa chestie pe care o gasesti. Ceva de ti se ridica parul maciuca, ceva cu care n-ai putea trai noaptea in casa de frica ca daca te trezesti si o vezi pe intuneric ai putea sa faci apoplexie. Daca scoate si niste sunete de cosmar iti garantez entuziasmul pustiului. Ca mama o sa se dea cu capul de usa de mai multe ori (poate nu de fata cu tine) asta-i alta poveste.

Daca-si fi adepta teoriei conspiratiei ma-s gandi ca cineva la "centru" stie ca urmeaza ca Terra sa fie invadata de niste extraterestrii urati si-i pregateste pe copii ca sa nu-i mai socheze nimic. Cred ca daca maine apar acasa cu niste fire iesindu-mi din cap fi-miu o sa zica "cool".

alice




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deam spune:

Am doi baieti gemeni (3 ani si 7 luni). Niciunul nu vrea sa fie cel rau, de aici conflicte intre ei cind se joaca impreuna, pentru ca vor amindoi sa fie personajul pozitiv (fie el fat frumos, spiderman, sau cine stie ce super-monstru).
In general eu asum rolul personajelor negative. Si ce am observat este ca nu vor sa se joace cu mine daca nu cistiga. Ma trimit la bucatarie si-me zic ca nu mai sint din echipa lor (asta de la gradinita).
Da, se uita la desene animate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu nu cred ca desenele gen "Noddy" sau "Thomas" sau oricare altele il promoveaza pe "cel rau", se uita si Cristi la desene si intotdeauna vrea sa fie cel bun. Mie nu-mi plac, dar, la o adica, Spiderman, Batman, Power Rangers sunt chiar cool, au arme si masini sofisticate si nu sunt deloc plictisitori.
Oricum, cel bun trebuie sa se bata cu cel rau (se pare ca alta treaba n-are), deci tot la cafteala ajunge si cred ca asta-i intereseaza acum in primul rand.
Faza cu toate armele la el este valabila si la noi, ideea cred ca este ca trebuie sa castige el, nu celalalt, indiferent care este ala. Normal, de altfel.
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji mai ales ca ti-a explicat ca e doar un joc. Poate o fi la moda printre prietenii lui sa fii ala rau, cine stie?

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

dupa cate am citit aici,sa fii personajul negativ nu e ceva atat de rau...contrar unor parere asa -zis de "specialitate".....
fetele stiu ca pe fiul meu fosta educatoare l-a numit "viitor caracter negativ" tocmai pt ca el initia actiuni ....unele,dupa parerea ei,cu caracter negativ!!!
si astea cu caracter negativ erau cu monstrii care alergau fetele,de exemplu...
si parerea mea e ca desenele animate influenteaza in sens negativ copii.....
eu mi-am dat seama cam tarziu....dar cand mi-am dat seama am oprit...
fox-ul de vreo 2 ani,iar cartoon de 1 an...
a mai ramas minimax-ul...
acum nu stiu daca e bine,e rau...e prea tarziu?!
el ma roaga in fiecare saptamana sa-i pun la loc cartoonnetwork ca acolo e ben 10 si e inebunit dupa el....
si inca nu cred ca pot sa-l pun la loc....
ca are apucaturi ca aia din desene,odata tipa si face scheme din alea...
ca sa nu mai zic de ed,edd si edy...ca aia sunt groaznci,dar lui ii placeau teribil de mult

Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput