vrea sa fie "cel rau"

vrea sa fie "cel rau" | Autor: simali

Link direct la acest mesaj

Cand eram eu copil imi aduc aminte ca de fiecare data atat eu cat si tovarasii mei de joaca ne doream sa fim personajul pozitiv. Adica:
- daca ne jucam de-a hotii si politistii nimeni nu voia sa fie hot. Toti voiam sa fim politisti.
- daca ne jucam ceva cu printi si balauri voiam sa fim toti printi, printese, etc.

In schimb copilul meu (dar si tovarasii lui de joaca) se cearta care sa fie "cel rau".
Face castele cu ta-su aseara. Si dupa ce termina castele se lupta unul cu altul. Si-i spune: "uite, tu esti cu binele si eu sunt cu raul".
Dialog cu mine:
Eu - Bine Vladut, tu nu vrei sa fi bun?
El - Ba vreau, dar aici ne jucam si eu vreau sa fiu cel rau.
Eu - Dar vad ca lui tati, care este cel bun, nu i-ai dat aproape nici o arma. Ti lea-i oprit tu pe toate. Inteleg ca vrei ca raul sa invinga."
El - Da. Pentru ca eu sunt cel rau.
Eu - Si vrei ca asa sa se intample si in realitate?
El - Nu. Intelege mami, e doar un joc.
Dar eu nu pot sa inteleg.

Alta data se juca cu un copil de vrasta lui. Mare scandal mare. Ma duc sa vad ce se petrece. Se certau CARE SA FIE CEL RAU. "Ba eu sunt cel rau", "Ba eu", "Ba eu".

- Copiii vostrii vor sa fie personaje negative? Si daca da, ce semnificatie are nevoia unui copil de a fi personajul negativ?
- De ce cand eram noi copii nici nu ne gandeam sa fim "cel rau"?
Este ceva in desenele animate din zilele noastre sau in modelul nostru cultural national (si poate european) care sa-i faca pe copii sa se simta mai bine in rolul personajului negativ?
- Identifica ei oare pe "cel rau" cu "cel puternic"? Dar la noi in familie nu s-a slavit niciodata smecheria, si nici nu au fost laudati printii de mahala care au urcat prin infractiune din caruta in mercedes. Deci modelul este din alta parte.
- sa-l descurajez sa fie "cel rau" sau sa-l las in pace poate-i trece?



alice

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Buna!

Exact la acest lucru m-am gandit si eu zilele trecute...
Stefan are 3 ani, dar si el...tot pe cel rau il alege.Adica, prefera sa fie "lacustele cele urate" din Bug's life; Diesel10 de la Locomotivele Thomas etc, fantomele de la Scooby, spiridusii de la Nody etc...
Nu stiu de ce...
Sunt curioasa daca exista vreo explicatie.

Ana, mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Si baiatul meu (4 ani) e la fel. De cele mai multe ori vrea sa fie personajul negativ. Eu cred ca desenele animate sunt de vina, cred ca personajele negative ii impresioneaza. Nu vad in viata de zi cu zi astfel de personaje, dar le vad acolo, si sunt interesante, si e o joaca pentru ei. Mai ales pentru baieti, pentru care joaca se reduce mai tot timpul la o lupta.
S-a uitat multa vreme la desenele cu dinozauri, The Land Before Time, desene foarte dragute dealtfel, cu 5 mici dinozauri prieteni si aventurile lor. Ei, ce l-a impresionat pe el cel mai mult acolo a fost dinozaurul cel rau, Sharp Tooth. Toata ziua se prefacea ca e Sharp Tooth... ca bunicile erau deja ingrozite ca de ce-l mai las sa se uite la desenele alea. Taica-sau i-a luat apoi jucariile dinozaur ca cica nu e bine sa se joace asa. Ei bine, cu timpul nu s-a mai jucat de-a dinozaurii, dar a gasit alte personaje similare, un leu, o fantoma sau vrajitoare din Scooby, sau lupul din povesti... in fine, degeaba ii tai accesul la anumite desene, ca gaseste altceva. Nu mai are jucariile cu dinozauri? Nu-i nimic, ia doua fire de iarba si zice ca-s dinozauri.
Eu personal nu m-am ingrijorat prea tare de chestia asta. E o joaca pentru el, nu se comporta rau dealtfel, nu are nici o manifestare violenta cu copiii, e chiar cuminte. Sigur ca nu-l nici incurajez, pe cit posibil incerc sa-l provoc la jocuri mai linistite, citit, desenat, construit... dar il vad ca are nevoie si de jocul asta. Si nici sa-i tai accesul de tot la desene nu vreau, in fond asta e lumea in care traim, trebuie sa se integreze, daca ceilalti copii dicuta de un desen sau un joc, nu vreau sa se simta marginalizat ca el nu stie. Doar ca toate trebuie sa fie cu masura, si, bineinteles, explicat tot timpul ce e bine si ce e rau, si ce e joaca si ce nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

inca nu m-am lovit de problema asta si n-as putea spune ca am o parere. o vaga idee mi-a dat site-ul www.lesubliminal.fr , care vorbeste despre mesajele subliminale pe care le « inghitim » via televiziune (am ramas surprinsa sa vad ca pana si filmele pentru copii nu sunt scutite de acest lucru). Site-ul e in franceza dar exista cateva imagini preluate din filmele pentru copii care vorbesc de la sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

E normal sa vrea sa experimenteze din ambele "parti".
Cum ti-a zis si el, doar se joaca. Daca preocuparile cu "cel rau" se extind in afara jocului sau dureaza mult, ar putea sa semnalizezez ceva nevoie de protectie,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Inteleg ca poate vrea sa experimenteze ambele "parti". Dar:
- de ce intalnesc nevoia asta de a experiemnta raul la foarte multi copii, versus perioadele cand eram eu insami copil si cand nimeni nu voia sa fie rau.
- de ce nu vrea NICIODATA sa fie eroul cel bun. De ce nciodata nu vrea sa fie Scooby dar vrea sa fie fantoma, de ce nu vrea sa-l cumparam pe Thomas dar vrea sa-l aiba pe Diesel 10. L-am cumparat pe Thomas cu forta, el nu si-l dorea.

Acum au aparut la toate magazinele de jucarii niste uratenii de roboti (Transformers) si majoritatea copiilor si-i doresc de Craciun sau Mos Nicolae. Dar sunt atat de urati! Eu pur si simplu nu sunt capabila sa-i cumpar copilului meu niste chestii atat de hidoase tocmai de Craciun, care e o sarbatoare a pacii, linistii si prieteniei. I-am spus ca Mos Craciun nu aduce chestii care se bat sau fac razboi.
Ati observat ca si personajele de la desene sunt din ce in ce mai hidoase? Luati de pilda Ed Ed si Edy. Ce minte zdruncinata trebuie sa fii sa creezi personajele alea?

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Pe vremea noastra "cel rau" era destul de grafic, stupid (vezi povestile lui creanga si bratescu voinesti, tom si jerry), si extrem de plictisitor. Inventiv si la limita patologicului (ceea ce il facea fireste interesant) era "cel bun" (mama iezilor dezvolta psihologie de rambo, jerry provoaca mai multa suferinta in final decit Tom) . Astazi "cel rau" a capatat alte fetze si are inteligenta. E aproape jenant sa vrei sa fii astazi "big bad wolf" sau spinul dar squidwork e un adevarat caracter chiar daca ursuz si mojic.
A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Poate ca este o generatie mult mai evoluata ca si constiinta colectiva. Poate ca se revolta instinctiv impotriva faptului ca suntem cu totii crescuti si educati sa fim "asa cum trebuie" si uitam cum este sa fim noi insine.

Poate ca este plictisitor sa fii "cel bun" si concluzia lor e ca cel bun, asa cum il prezentam noi - este un fraier neinteresant.

Roaga-l sa ti-l descrie pe "cel rau", asa cum il intelege el. Nu te mai criza pentru ca ii atragi atentia si probabil ca va tinde sa faca invers.

Foarte trist cu gandirea asta dualista: in bun si rau, in alb si negru. Lucrurile nu sunt asa si poate copiii se revolta impotriva saraciei acestei gandiri.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

Andrada,m-am distrat pe cinste! Chiar asa, ce ghiseft aveam noi, acum 30 si ceva de ani daca eram "cel rau"?Pe cand eroii rai sunt astazi prezentati ca atragatori,cu masini frumoase etc...divagam!
Asadar, Simali - respecta-ti copilul: el ti-a dat o explicatie logica si suficient de clara , aceea ca e doar un joc!Faptul ca vrea sa fie cel rau in joc, este "the other side of the moon": el nu poate experimenta real modelul de copil rau pentru ca e inadecvat social(asa l-ai educat,nu?)si atunci, macar in joc si-ar dori sa vada cum e sa fii rau- sa stii ca si curiozitatea poate crea conflicte interioare pe care copiii si le rezolva ludic.Daca insa distruge voit jucarii,depaseste anumite limite in cadrul jocului...abia atunci ar trebui sa-ti faci probleme.Pe de alta parte, lumea copiilor nostri si lumea copilariei noastre sunt universuri paralele:nu seamana nimic, nici geografia nici clima nu mai e aceeasi, copilul merge in hipermarket cu parintii la cumparaturi , pe cand noi mergeam la alimentara si vedeam cutii de conserve urat ambalate,la nici un semafor nu erau mai mult de 10 masini etc.Vremurile nu se pot compara si nici copilariile.cu drag de tine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Andrei face 3 anisori si vrea sa fie cel urit!Imi spune "ulitu mami ,vreau ulitu " .
Cred ca desenele animate au mare vina ,dar nu vrea sa se uite la Tom si Jerry ci la robotii transformer !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Uffff, ce bine ca ati deschis un astfel de subiect.
Daria, copila mea (are 3 ani si 7 luni) nu vrea sa fie cel rau, ea are un prieten imaginar "rau" . E vorba despre tigrul din Cartea Junglei, Scherechan (sau cum s-o scrie). Mie, efectiv mi se ridica parul in cap cand aud de el, si am incercat calm sa-i insuflu ideea de bine si de personaj bun. Am reusit doar sa-l "multiplic" pe Scherachan, adica exista doi unul bun si unul rau, cel bun apare doar cand sunt si eu prin preajma, tot cel rau e preferatul ei.

Ea stie foarte bine ce implica binele si ce inseamna rau; citindu-va ma consolez cu ideea ca poate e doar o faza in maturizarea ei, dar sincer ma deranjeaza, sau poate e mult spus deranjeaza, ma sacaie acest prieten imaginar. L-a pus pana si pe lista celor ce vor primi cadouri de Craciun. Din toate personajele negative doar el o atrage.

Sunt tare curioasa cum vor evolua lucrurile.


Mergi la inceput