Copii cu personalitate puternica

Copii cu personalitate puternica | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

...ei, cum le facem fatza?
BBlisa mea are 11 luni si DEJA se duce spre usha si decide: "PA!"
Si trebuie sa mergem PA.
Si...mergem.

Nu, nu se da cu funduletul de pamint. Cel putin deocamdata.
Dar e foarte, foarte perseverenta: insista pina mergem PA. Papam, incercam sa o adormim, i se inchid okii de somn, dar cum prinde momentul se duce la usha si continua: "PA!"
Si tot asa toata ziua si toata noapte si a doua zi, pina mergem PA, dupa care se linisteste si isi reintra in program.

La fel, daca "ii pica pata" pe vreo prostioara de prin casa - putem sa ii dam orice, o va cere pe aia pina obosim. Dupa trei zile, tot o mai cere daca nu i-am dat-o.

E un copil vesel, sociabil, cu gura pina la urechi tot timpul - DAR nu renunta la ce isi propune. In principal, e o calitate, una pe care vreau sa si-o pastreze, da' ma bate totusi gindul ce voi face cind o sa vrea sa stea atirnata de pervaz, de exemplu. Sau daca o sa vrea, si o sa vrea neaparat si N-O SA UITE (cum am auzit ca fac copiii de obicei) ca vrea sa bage vreun deget in priza.

O merge cu explicatiile? De la ce virsta?
Ca deocamdata nu merge.... Stie cind zicem "arsh" sau "face fata buf" - ne priveste serioasa, isi da seama ca nu-i de bine, da'si ridica nasucul sus si, hotarita, revine la "obectu' pasiunii".

Cu "arsh" am linistit-o ca am inchis caloriferul si l-a muscat pina s-a saturat. Iar cu "buf" am tinut-o noi si a aterizat in pace (data viitoare n-o sa ne mai creada, probabil, "arsh" si "buf" or sa fie distractie).
Da' cind om trece la "jocuri mai periculoase" ?!?!

Deci... cum ar trebui sa procedez in continuare sa o conving sa NU faca o kestie pe care si-a pus-o in cap? Fara sa o oblig?
Cu luatul prin invaluire n-am nici o sansa decit pe moment... are o memorie de speriat.

Elise & BBLisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Baietelul meu de 2 ani e la fel, nu intelege decat "the hard way": prin experimentare.
Si e fie "his way or no way".
Si eu as dori niste sfaturi. Insa m-am cam resemnat.
Daca e ceva cu adevarat periculos, il iau din locul ala si chiar daca se da cu fundul de pamant, ii explic frumos de o mie de ori, si el tot vrea....dar nu cedez. Si explic la infint, spre disperarea mea.
Cred ca tonul ferm inseamna mult la varsta bebelitzei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Initial creeata de Elise

...ei, cum le facem fatza?
BBlisa mea are 11 luni si DEJA se duce spre usha si decide: "PA!"
Si trebuie sa mergem PA.
Si...mergem.

Nu, nu se da cu funduletul de pamint. Cel putin deocamdata.
Dar e foarte, foarte perseverenta: insista pina mergem PA. Papam, incercam sa o adormim, i se inchid okii de somn, dar cum prinde momentul se duce la usha si continua: "PA!"
Si tot asa toata ziua si toata noapte si a doua zi, pina mergem PA, dupa care se linisteste si isi reintra in program.

La fel, daca "ii pica pata" pe vreo prostioara de prin casa - putem sa ii dam orice, o va cere pe aia pina obosim. Dupa trei zile, tot o mai cere daca nu i-am dat-o.

E un copil vesel, sociabil, cu gura pina la urechi tot timpul - DAR nu renunta la ce isi propune. In principal, e o calitate, una pe care vreau sa si-o pastreze, da' ma bate totusi gindul ce voi face cind o sa vrea sa stea atirnata de pervaz, de exemplu. Sau daca o sa vrea, si o sa vrea neaparat si N-O SA UITE (cum am auzit ca fac copiii de obicei) ca vrea sa bage vreun deget in priza.

O merge cu explicatiile? De la ce virsta?
Ca deocamdata nu merge.... Stie cind zicem "arsh" sau "face fata buf" - ne priveste serioasa, isi da seama ca nu-i de bine, da'si ridica nasucul sus si, hotarita, revine la "obectu' pasiunii".

Cu "arsh" am linistit-o ca am inchis caloriferul si l-a muscat pina s-a saturat. Iar cu "buf" am tinut-o noi si a aterizat in pace (data viitoare n-o sa ne mai creada, probabil, "arsh" si "buf" or sa fie distractie).
Da' cind om trece la "jocuri mai periculoase" ?!?!

Deci... cum ar trebui sa procedez in continuare sa o conving sa NU faca o kestie pe care si-a pus-o in cap? Fara sa o oblig?
Cu luatul prin invaluire n-am nici o sansa decit pe moment... are o memorie de speriat.

Elise & BBLisa



Pai ia i si curentul de la prize si las o sa experimenteze..

Singura problema este ca daca nu esti vigilenta tot timpul s ar putea sa experimenteze caloriferul si prizele cand curentul e ON.

Nu este varsta explicatiilor, poate doar asa sa fii tu impacata ca nu zici doar nu.

Sfatul meu: spune i NU! altfel o sa fiti drepti, la apel! de cate ori vrea ceva!si atunci o sa ai muuult mai mult de tras.

Ai balcon?!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cit sint atit de mici trebuie sa "fii in priza" tu, in mod constant. Ii spui nu, dar fii pregatita mereu - ca nu asculta si daca intelege ce spui tu.
Mai tirziu pregatesti un NU mai hotarit pentru ceea ce stii ca trebuie sa ramina nu.
La noi asta inseamna ca nu are voie cu foarfeca etc. Chestii cu adevarat periculoase. In rest experimentam.
Mai ignor isteriile de orice fel. Ma intorc pe calcii si plec. Functioneaza foarte bine daca intelege ca esti mai hotarita decit ea.
Totul este sa nu abuzezi de nu, sa mergi afara cind vrea ea (ajuta daca aveti un program constant, atunci stie cind e de mers si nu se mira ca nu iesiti la miezul noptii) si sa-i dai multa atentie. Atunci sint fericiti copiii!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

copilul e copil si nu stie multe si e de datoria noastra sa-i invatam binele si raul. Mai mult, in cazul lor se confirma zicala fructului oprit: ce e interzis este cel mai dorit. Stii ce se spune: primul impuls al copilului este de a zice NU - odata si second: cei mai tari negociatori sunt copiii!!! Oricum asa cum spunea si balmascat: cred ca fermitatea este cuvantul de ordine. Apoi vin explicatiile: eu cu al meu copil(3 ani) asa am procedat de la inceput, adica i-am explicat exact ce si cum si m-a inteles. M-a inteles ca si cand as fi vorbit cu un om mare, iar mai tarziu in alt context, el insusi a dat exemplul respectiv altor copii (nu facem asa ca uite ce se intampla!!!) - asta a propos de memoria copiilor. Multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Baietelul meu de 2 ani e la fel, nu intelege decat "the hard way": prin experimentare.
Si e fie "his way or no way".


Ei, cam asa, o recunosc in descrierea asta.
Nu face istericale, nu plinge, nu da din picioare...dar insista si insista si revine calma asupra "tentatiei" de mii de ori de o sa ma dau eu cu fundul de pamint pina la urma.

N-am balcon, n-am foarfeci la indemina si nu sta deloc nesupravegheata. Avem un program clar - da' se pare ca si ei i se pare cam plictisitor, asa ca ii mai vin idei de "pa" la ore neconventionale. Sau vrea sa asculte radio dupa ce isi bea lapticul la doua noaptea si sa stea in virful patului si sa balangane din funduletz, adica sa dansam. Caz in care, daca inchid lumina si radio, kupilul deduce ca n-am inteles ce vrea si o tine "la la, la la la" . Pauza. Iar "la la, la la". Si tot asa. Imi explica cu rabdare. Pina se face dimineatza.
E ea ferma si pentru mine....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

E ea ferma si pentru mine....

Asta nu e un lucru prea bun dar cu perseverenta vei reusi.Nu trebuie sa obligi copilul insa trebuie in momente din astea sa fii extrem de serioasa(ma refer la mimica) si mai ferma decat ea
Pare ca acum nu intelege dar e musai sa ii vorbesti tot timpul si sa ii explici de ce nu mergeti PA la 12 noaptea sau atunci cand danseaza dupa lapticul de noapte(care cred eu ca ar trebui scos)sa o pui culcata si sa repetati ritualul de culcare.
E complicat si devine din ce in ce mai complicat pe masura ce creste copilul.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Pai Elise,ce sfat sa-ti dau ?
Cel mai bine te-ar putea sfatui mama ta. Ca doar si ea a avut un copil cu personalitate puternica,nu

In rest,bravo ei, sanatoasa sa fie,cind face anisorul ?

Pa,Pa




Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

multumesc.

Peste trei saptamini facem si anisorul.
Eu incerc sa am o mimica serioasa, da' nu prea pot.
Cind o vad ce figura face cind crede ca n-am priceput toanta de mine ce vrea de fapt (in capsorul ei nu exista posibilitatea sa NU VREAU sa facem ce vrea ea, deci considera ca n-am inteles) si gaseste modalitati noi de a se exprima, ma umfla risul invariabil.
Si sfarsim prin a ii face pe plac, spre usurarea ei (cu chiote de bucurie...finally!)

Lapticul de noapte nu prea pot sa i-l scot, din acelasi motiv.
Pentru ca insista sa i-l dau si sfarsim prin a nu mai dormi deloc.
Nu plinge, da' se ridica in picioare in pat si incepe: "mama! maaa-ma!" Si o tine asa. Iar daca are patutul desfacut, se da jos de-a bushilea si cauta bibe prin sertare.
S-ar servi si singura, numai sa-l gaseasca.
Am incercat sa o adorm la loc, da' ma priveste nedumerita, nu stie ce m-a apucat de nu-i mai dau laptele si... nu se culca. Dupa 10 minute e la loc in picioare, cu o privire intrebatoare: "maaa-maaa?!"
Maaa-maaa...ai uitat ceva!!!

Realitatea e ca ea are o logica, si isi exprima destul de clar intentiile...pentru 11 luni ale ei, si nici nu concepe, asa cum am zis, ca NU VREAU sa fac ceva ce ea vrea.
So, e foarte greu de negociat in conditiile astea....


Sa o intreb pe maica-mea... mda, as intreba-o, da' nici ea nu se prea descurca. Cu experientza ei cu tot, ajunge tot prin a ceda, o data, de doua ori... de nspe ori... de fiecare data.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Numai cand citeam ma gandeam daca o fi scorpioaca fetitza ta si se pare ca este , cine poate sa aibe asa o personalitate puternica decat un copil scorpion asa ca ai pus-o Elise good luck to you!Ai un avantaj insa sti ce merge la tine sa te linisteasca si aplici si la fata desi sti foarte bine ca noi scorpioancele suntem cam stubborn !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bunicii sint prea sensibili la nepoti ca sa fie de ajutor.
Asa e, si eu cedez la chestiile astea. Chiar nu mi se pare ceva rau.
Normal ca e greu sa-l spui pe nu ala hotarit.
Si pe mine ma trezeste fiica-mea si fiind mai maricica stie ca n-ar trebui sa faca una ca asta. Asa ca isi increteste fetisoara cum crede ea ca-i mai draguta, doar-doar nu ma supar. Eu zau ca nu ma supar, desi incerc citeodata sa-i dau impresia asta.

Totusi, la prize si la calorifer e NU ala serios. Crede-ma, pricepe si la virsta asta atunci cind crezi si tu ce-i spui.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput