*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (45)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Luiza imi pare rau ca te supara maseaua nenorocita! Ce ghinion! Cand ziceai ca mergi la dentist? SI ce poate sa-ti faca? Poti face anestezie acum?
Felicia sa ne pui pozici de la eco 4D. SIgur vor fi spectaculoase Sper sa nu se schimbe bubulina in bubulin, cum au mai patit-o si alte zuze

29+
Poze Laura
Puiul nostru drag
Sarcina 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

acum 100 de ani cand am nascut la Braila nu m-au lasat nici cu tampoane nici cu chiloti. Vata si...mers de ratza sa nu cada. In plus, la cezariana am stat in maternitate ca la carte...7 zile (8 trebuia dar venea sambata si nu se faceau externari)...
fetelor, eu sunt nervoasa ca la servici decanul ma ia de juna si nu tine cont ca-s gravi...dar el zice el aude ca eu nu stau decat cat am ore...

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Buna Dimineata burtici !

La multi ani Nadiapetcana !Sa fii sanatoasa,fericita cu bebic la termen si sanatos!

Multumesc fetelor pentru ganduri,am citit ce-ati mai scris de ieri,imi pare rau ca nu am mai intrat aseara,dar am ajuns acasa tarziu si super obosita.
Am fost la doc mea care mi-a dat trimitere pt alta ecografie,mi-a facut testule pt glicemie de 2 ori - 192 si 190 asa ca mi-a dat sa fac si testul de glucoza.Mi-a mai dat sa fac si analize de urina pt infectii.
Apoi am fost la alte 2 clinici pt eco,la prima,unde am mai mers doc venea abia la 9:30 pt 1 ora si mai erau 2 programari in fata mea asa ca am mers la alta clinica unde era o doc tinerica care m-a tinut pe patul ala cred ca vreo ora pana a reusit sa faca masuratorile.Le-a facut de nu stiu cate ori ca sa fie sigura.
Oricum totul bine,bb cam aceleasi dimensiuni ca alaltaieri,a zis ca e marisor -1450g+/- 212 g.
Azi dimineata pe nemancate am fost sa fac testele - mi-au luat sange de 4 ori si urina de 5 ori,nu ma asteptam.Dupa prima recoltare am baut un pahar de glucoza,cica de 75 n-am inteles ce,poate erau g dizolvate in apa pt ca paharul arata mai mult ca fiind de 150 ml.Pe urma la fiecare jum de ora si ultima data la 1 ora.
Am sunat acum vreo 10 min dupa rezultat si mi-a zis doc ca acum tre sa vina si sa sun peste 10 min.

BB isi schimbase pozitia fata de alaltaieri ,acum era cefalic,cu spatele si ceafa la burtica,capul in stanga (alaltaieri capul era dreapta) si piciorusele in dreapta.Dupa vreo jum de ora si-a bagat piciorusele in stanga si capul la lasat mai jos.Am vazut iar ca e baietel spre deliciul sotului.Placenta e la 5 cm mai sus de cervix,iar nu aveam vezica plina si nu a putut sa-mi zica lungimea,dar parea inchis.Bausem 500 ml apa dar cu vreo 15-20 min inainte.
Acuma sun dupa rez iar.
Va pup.

Poze
Elena
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Buna dimineata(la mine)dragele mele va doresc o zi cat mai placuta si linistita.
NADIA sa ai parte numei de bucurii,sarcina usoara in continuare si o bebelina sanatoasa
GINA imi pare rau ca sunteti bolnavioare,sigur astazi va fi bine si nu vei mai merge la spital,uf urasc spitalele.....
CREATA tocmai vroiam si eu sa intreb despre acei nadragei de unica folosinta,acu o sa caut si eu pe aici,sper sa gasesc.
LALA felicitari pentru cele 29 sapt,ce bucure curand schimbi prefixul
ANGI puiule cred ca ar trebui sa stai acasa,BABY EXPO la 38 de saptamani!!!!!Fi fetita cumintica si odihneste-te ca dupa ce vine ingerasul o sa fi foarte ocupata
IRINA
Ii multumesc mult persoanei care m-a trecut si pe mine pe listuta,nu am fost atenta vad ca trebuie data de nastere deasemenea,15.03.1974.
Eu sunt un picut mai veterana,daca sunteti dragute sa completati si la mine,deasemenea am la purtator o fetita.
la toate mamicile,burticile,fratiori si surioare

Astazi mergem la dr,sa vedem ce ne spune
21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Sunt asa fericita! rezultatele sunt ok,doar in urina a iesit ceva,dar doc a zis ca nu e nevoie de medicamente,sa beau mai multa apa!Si dupa sperietura asta cu glicemia nu o sa mai pap cioco decat asa f rar.

Gina imi pare rau ca fetitele s-au imbolnavit,nu-mi plac oamenii care vin bolnavi in vizita mai ales la graviduta cu 2 copii.
Louiza sper sa nu te mai apuce durerea de masea,eu suport orice in afara de durerea de masea.
Felicitari fetelor cu AMR,abia astept sa mi-l pun si eu,sper sa stea bb in burtica inca vreo 7-8 sapt de-acum incolo.
De aseara n-am mai avut scurgere maro,dar acum vad ca iar e un pic,dar mai deschisa la culoare.Oricum am decis sa nu-mi mai fac griji,o sa stau mai mult in patut fara sa ies din casa decat pana la doctor.
Ma duc sa pap un pic si ma pun in patut.
Pupici.


Poze
Elena
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



buna burtici,

LA MULTI ANI NADIA. SA FII SANATOASA SI SA AI PARTE DE TOT CEEA CE ITI DORESTI!

acum, chilotei de unica folosinta gasiti pe reclamamascata 5 buc - 16 ron. am vazut ca si de la chicco se gases pe net. nu am prietene care sa fi folosit dar se pare ca-s buni.

am mai citit pe forumuri de mamici care in maternitate au folosit pampersi ptr adulti in loc de vata / tampoane etc .. cum vi se pare? mie mi-e tare teama ca scurgerile vor fi abundente si vata / tampoanele nu vor face fata .. mi-e groaza de patat cearceaful ..

pupici

28+

http://www.flickr.com/photos/14096542@N05/

http://bd.lilypie.com/wA8ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Darene ma bucur sa aud ca totul este in regula cu bebe.
S-au pronuntat insa cu privire la pierderea de sange ???
M-ai speriat cu testul de glucoza... saracuta, intepata de 4 ori???
Uff... sper sa ma tin tare, caci pe 30 sunt si eu programata la asa ceva.
In rest, te pupic dulcic.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey 22+

Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

'neata fetele!!

Darene,, ma bucur ca esti bine acum, imi povestea ieri o prietena ca si ea a avut brusc sangerari prin luna a 7-a, la ea s-a dovedit ca erau de la vezica . cu cheaguri, frumos, cu de toate. si nici macar nu era de la o infectie urinara, era de la fragilitate capilara pe fond de sarcina... Eu le patesc ca virgo, imi sangereaza hemoroizii si cateva zile la rand.

eu m-am apucat incet-incet de bagajul de spital, si asta face lucrurile parca prea reale, e ca atunci cand vezi in magazine din noiembrie ofertele de craciun si iti zici: mai, da' pana la craciun mai e muuult! si dupa vreo 2-3 saptamani: nu vine odata??
Mi-am gasit chilotei la hectar, adica mari si generosi si cu elastic moale. si scutecele.
ca sa combin 2-3 subiecte de pe aici(infasat copii, bagaj spital si dvd de la CSID): prietena mea care a nascut la aceeasi maternitate mi-a spus ca imi trebuie vreo 5 scutece finet mari 75x75, ca dupa fiecare baita ii infaseaza, nu ii fac sarmaluta si nu ii leaga, ci doar sa se simta ca tinuti in brate, si sunt taaare bucurosi bebeii! si cum acolo nu speli, sa fie 5 pentru toate zilele. Am vazut ca si in dvd-ul cel cu revista iti arata cum sa-i infasezi in scutec (nu strans), cum sa prinzi manutele inauntru etc. Acuma daca zgubiliticu' asta mic face si afara ca-n burtica, cred ca o sa reziste infasat vreo 10-15 minute. oricum, eu ma pregatesc!

Despre numele lu' bebe, pana la urma la noi a ramas Serban, bunicii lui nu au spus absolut nimic, sa ne fie de bine si sa ne placa noua! Mie mi-a placut numele socrului (andrei), dar tot eu am zis sa nu dau numele unui bunic daca nu vreau si numele celuilalt (tatal meu e Ioan) asa ca pana la urma, nici mariner, nici marinel, ci marinal!! Apropo, stie cineva daca exista Sf. Serban si cand??

va povesteam de analizele mele, calcemia e ca de obicei jos, acuma sa vad urocultura cum iese, am eu o banuiala de vreun 'crocodil' pe acolo. aflu sambata sau luni.

Nadia , sa fie sarcina cu bine si sa te vezi cu copilasul in brate!!
SI camiedi pentru ieri, am uitat de tot!!

va

Monica 28+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Honey nici doc mea nu a stiut de ce s-a intamplat,oricum nu mi-a facut ieri control intern,m-a intrebat daca vreau,dar nu am vrut,e dureros si in plus nu cred ca e asa bine pt col,stiu si eu?
Din ce-am citit eu aici,daca mi-aduc aminte bine pe celelalte fete care au facut testul de glucoza le-au intepat de 2 ori.Oricum nu m-am invinetit decat un pic de tot,cand mi-au luat sange pt analize la celalalt spital m-am facut neagra in locul resp.Bafta pe 30,nu fii speriata,eu eram asa de adormita (fara cafeluta de dim) ca nu-mi pasa,de obicei am oroare de recoltare de sange.
Pupici.

Poze
Elena
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Fetele, ce ziceti de pus listuta cu lucrurile pentru bagaj si nu numai, undeva pe prima pagina...ca sa nu cautam mai tarziu in toate capitolele pana o gasim?
Am vazut ca exista si un subiect separat la Odisee, cu bagajul pentru spital, dar sunt atat de multe lucruri. Ma gandeam, in speta cele care ati mai nascut ...sa intocmiti o lista cu ce ati folosit voi si pe aceea s-o avem de capatai.
Pupicei.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey 22+

Vali

Mergi la inceput