Strumfi de iulie-august 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by AndraZ

Buna ziua stimate mamici!

Incerc sa revin printre voie, dar asta numai daca ma lasa si depresia cu care "m-am incurcat" de ceva vreme. V-am citit cu sarg, fiecare capitol in parte, chiar daca am stat in umbra. Am admirat copilasii tuturor mamicilor care au updatat albumele, m-am minuna de fiecare in parte, mai ales de cei care au inceput sa stea in picioare. Sunt niste dulci toti si imi vine sa-i smotocesc in poze daca s-ar putea.

Mara creste frumos si pe zi ce trece e mai "vorbareata" si mai activa. Ne intelegem bine si asta cred ca e cel mai important. Nu sunt pe departe o mama perfecta, iar de multe ori ma intreb daca fac intr-adevar tot ce trebuie pt copilul meu, daca o "manevrez" cum trebuie, daca nu am miscat-o prea brusc, daca o hranesc cum trebuie...daca....daca...multi de daca....eu sper ca ea sa fie multumita de mine asa cum sunt eu de ea si sa ne acceptam greselile una alteia, ca deh, nici eu nici ea nu suntem perfecte. pe mine ma ingrijoreaza faptul ca se impinge foarte des in picioare si da cu caputzul de tot ce e in jurul ei: patut, cadita, scaun de masina....iar asta ma face sa ma mustre mereu constiinta ca nu am "indeajuns" grija de ea. poate ca asta este si din cauza depresiei care m-a incoltit si nu imi da drumul. si asta de cand am fost nevoita sa renunt la alaptat. de atunci parca sunt mai ingrijorata decat inainte si cu cat incerc sa ma calmez parca ma alarmez mai tare. ma trezesc noaptea si verific daca respira si parca mereu am teama ca i s-ar putea intampla ceva rau. noroc cu sotzul care ma sustine 100% si ma ajuta cat ii sta in putere. cam asta e la noi. va pupam pe toate si pe toti si sper sa revenim cat mai curand la ritmul de dinainte!

Andra de Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei




si noi te sustinem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Diana2007 mi-ai adus aminte de copilarie.Poezia pe care ai scris-o e poezia care am recitat-o eu la gradi si de care mama mea isi aduce aminte cu mare drag...

Eu cred ca a fi o mama perfecta e o utopie, dar stiu sigur ca nici o alta persoana n-ar iubio atat de mult pe Sophie ca mine si n-ar ingrijio cu atat de mult drag ca mine. In timp o sa ma intreb daca n-ar fi fost mai bine sa procedez altfel in anumite situatii dupa cum chiar fica-mea o sa-mi gaseasca cusururi pe ici pe colo(sper ca nu foarte multe).Ma straduiesc sa fiu o mama cat pot eu de buna. In rest ce pot sa zic....Doame cat de mult apreciez fiecare clipa alaturi de copilul meu, la fel ca fiecare dintre voi.

Am inceput sa citesc "Umbra vantului", de Carlos Ruiz Zafon si sper sa o termin....candva.Am o gramada de carti pe care as vrea sa le citesc dar n-am timp suficient. Citesc pe forum cand o alaptez si scriu doar cu mouse-ul ca altfel nu ajung.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Xela pasii sunt urmatori:
- de la medicul de familie o scrisoare prin care atesta ca ai nascut si ca alaptezi natural si ai nevoie de concediu medical , precum si concediu de risc maternal:
- o cerere catre firma unde lucrezi prin care le soliciti concediu de risc maternal in baza OUG.96/2003;
- adeverinta de la servici cum ca esti angajata lor si ca platesc CAS, precum si ca ai nevoie de concediu de risc maternal;
Cu acest dosar la medicul de medicina munci ( cu care lucreaza firma la care lucrezi ) pt a-l aviza. Este platit cu 75 % din brut si se acorda lunar de la medicul de familie pe o perioada de max. 120 zile.
Mie doctorita de familie nu a vrut initial sa-mi dea , pt ca nu a mai dat la nimeni pana acum asa ceva, decat la gravide. Atunci s-a dus sotul meu cu legea scoasa la imprimanta de pe net (OUG93/2003 ), ea a dat cateva telefoane si in final mi-a dat concediu, mi-a facut si scrisorica.
Bafta

Elena, mamica lui Denis (05.07.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Anya, sarumana mult! M-ai mai linistit! pupici multi!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by ghinetz
Si mi-a venit o idee de subiect de discutie. Vrem sa fim mame perfecte?Si daca da...ce intelegem prin asta? Ce sacrificii suntem dispuse sa facem pentru asta? Sunt micile greseli pe care le facem atat de grave? Cat de grav e, de exemplu, ca bb doarme cu suzeta in gura/in pat cu mama/la san/cu degetul in gura/cu picioarele in sus...sau mai stiu eu cum? Sunt cu adevarat acestea greseli? Merita educarea copilului zile de stres si sau ?
Am propus asta si gandindu-ma cat de bine mi-a prins atunci mesajul de la Luna cu citatul din Purves - Cum sa nu fii o mama perfecta. Luna, poate ni-l mai scrii o data. Ca eu, spre rusinea mea, nu am mai ajuns sa-mi cumpar cartea.
Oana, Stefan si Victor
"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





Oana, cred ca stii ca perfectiune nu este aici in lumea asta. Fiecare dintre noi are stilul ei de viata si gandeste in mod unic. Eu zic ca atat timp cat tu simti ca esti o mama cat de buna poti tu fi, asta e suficient. Uni cred ca e bine sa dormi cu copilul pt ca te poti atasa tu de el si el de tine mai mult. Alti care ca nu e bine sa dormi cu copilul ca te poti rostogoli peste el si sa il sufoci, sau ca nu il mai poti da afara din patul tau pana creste mare, etc. Uni cred ca copii trebuie sa aiba totul, alti cred ca nu este bine asa pt ca ii pregatesti pentru o dezamagire prea mare cand nu vor putea avea ceea ce vor etc. Dar fiecare face ce crede si simte ca e mai bine pt familia ei.


Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Karligutza intradevar e tare minunat sa fii mamica

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Jadi nu fi modesta draga

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

fetelor, cu cojitele in cap cum s-a votat pana la urma? ca la noi vad ca nu trec de la sine, si ma gandeam ca o trebui sa dau cu ceva. s-a mai discutat pe aici, m-am bagat si eu in vorba, dar nu mai stiu care a fost concluzia....trebuie sa mi se dea refresh

in alta ordine de idei, broscuta plange cand ii e somn, si nu se lasa pana nu o adormi (cu chiu cu vai, cu plimbari prin casa indelungi). e un plans de crezi ca se sfarseste lumea si il potolesc cu greu si dupa mult chin.oare cand o invata sa adoarma singura cand ii e somn? si cand somnul se imbina cu foamea, nici nu mananca nici nu doarme, ci doar tipa. pana nu e calmata (iar cu chin si dupa multe tipete) nu accepta tzatza. dupa ia e ok, mananca si adoarme la tzatza. dar chinul e chin...

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

fetelor, cu cojitele in cap cum s-a votat pana la urma? ca la noi vad ca nu trec de la sine, si ma gandeam ca o trebui sa dau cu ceva. s-a mai discutat pe aici, m-am bagat si eu in vorba, dar nu mai stiu care a fost concluzia....trebuie sa mi se dea refresh
Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita



s-a votat ca unele mamici dau cu stelaker de la mustela, altele cu ulei de masline cu o ora inainte de baie si dupa aia pieptanat bine. ambele solutii functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

asa, acum sa va scriu pentru ce am intrat de fapt: ne-am vaccinat! a urlat 1 minut, dupa care a uitat. pe drum spre casa a mai incercat de cateva ori sa urle, dar cred ca era si de foame
acum sta linistita in patut si se joaca. sper ca singura reactie adversa sa fie somnolenta.

diana2007, frumoasa poezie! si eu o spuneam cand eram la gradi.

andra, lasa depresia si hai sa ne mai povestesti de mara.

timi, ziceam si mai devreme ca mie mi-a placut tare mult "umbra vantului", e cam mare, dar am citit-o pe nerasuflate (vorba vine- cat mi-a permis iris)

Mergi la inceput