N-AM CURAJ SA CONDUC (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Hm, imediat merg sa-l iau pe sot de la munca si scot si bulinele pe geamuri. Si-odata cu ele tb sa-mi scot din cap faptul ca-mi poarta ghinion. Deci fetelor, exersez cu voi: bulinele sunt facute sa ma ajute si nu sa ma incurce, si sa am mai putine emotii in trafic, si sa ma fereasca cei binevoitori, si sa-mi dea cedeaza chiar daca nu am dreptul pt ca sunt cu buline, si sa se aseze mai in spate la semafor, si.... sa am mai multa incredere in mine la volan. Cred ca asta e tableta succesului :).
Pupici si spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

quote:
Originally posted by anca_27

Hm, imediat merg sa-l iau pe sot de la munca si scot si bulinele pe geamuri. Si-odata cu ele tb sa-mi scot din cap faptul ca-mi poarta ghinion. Deci fetelor, exersez cu voi: bulinele sunt facute sa ma ajute si nu sa ma incurce, si sa am mai putine emotii in trafic, si sa ma fereasca cei binevoitori, si sa-mi dea cedeaza chiar daca nu am dreptul pt ca sunt cu buline, si sa se aseze mai in spate la semafor, si.... sa am mai multa incredere in mine la volan. Cred ca asta e tableta succesului :).
Pupici si spor!


Asa da,vezi ce bine e sa gandesti pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Alynutza, ce-mi place ca stii regulile asa bine, eu am uitat cam multe de cand am facut scoala (2000), asa ca o sa te mai intreb, sper sa nu te superi.

Si eu am circulat cu bulinele vreo 2 luni, tocmai pentru ca le-am privit din start ca pe un ajutor, mai ales la plecarea din panta (pasajul Obor), era esential ca ala din spate sa pastreze distanta. Cam la 2 saptamani dupa ce m-am simtit sigura pe mine le-am dat jos. Dar zau ca m-au ajutat mult, au fost o gramada de soferi care m-au lasat sa intru in fata lor, au fost si nesimtiti, dar nu asa multi cat sa-mi schimb parerea. Asa ca Anca, nu se merita sa iei amenda, mai bine sa gandesti pozitiv si o sa vezi ca de fapt te ajuta, nu te incurca.

In legatura cu marirea vitezei, mie imi convine, ca-s bucati de drum mai goale unde cam depasesc viteza legala... iar pe bucatile unde se merge bara la bara oricum nu prea conteaza care e limita de viteza, ca tot cu 5km/h se circula! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

neatza
hehe, azi am facut 30 de minute din Pipera pana in Vatra Luminoasanumai ca am plecat de acasa la 7:10deci acum dorm pe mine
nici eu nu am bulinele de incepator, ca la inceput cand conduceam amandoi, nu vroia el sa le puna si acum am tot uitat..

ieri am avut un drum de coma pana acasa, ca am schimbat anvelopele cu cele de iarna si astea de vara le aveam pe bancheta din spate; sunt imense, abia incapeau 2 in portbagaj, 2 pe bancheta, si la fiecare frana ma pocnea cate una in cap, normalex ca erau si pline de noroi de am ajuns acasa gata frezata si aranjata

drum frumos azi si fara probleme!



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mara intreaba-ma cand vrei, la mine e 'proaspat' ca doar abia de cateva luni am permisul. Tot nu stiu eu chiar tot ce-ar trebui, ca de atunci au mai modificat astia de 2 ori codul, dar ma interesez.

Anca e foarte bine sa privesti semnele ca pe un ajutor, dar ai grija cu chestia aia cu 'sa-ti cedeze trecerea desi n-ai dreptul'. Asta e cea mai mare 'buba' a mea, atata ma asigur inainte sa ma bag de pana si eu ma plictisesc cateodata .
Cu rampele eu mai mult emotii am , ca de descurcat m-am descurcat, deja de doua ori am prins abuteiaj in rampa (de, Clujul e printre dealuri) si nu mi-a murit motorul nici n-am facut vreo prostie.

Cu viteza, o mai calc si eu, nici o problema. Secretul este ca depasirea cu maxim 9 km/h a vitezei maxime admise nu se pedepseste prin amenda! Cel mult iti da un avertisment scris. Iar cum vitezometrele sunt oricum setate din fabrica sa arate mai mult decat ai de fapt, cand acum imi arata 60 pot merge linistita ca am vreo 55. Iar pe drumul care duce spre bunici sotzului, or putea mari ei limita de viteza, dar eu si la 70 cu cat am voie sa circul deocamdata pe acolo simt ca toata ma imprastiu, asa ca... Nu mai vorbesc de 'soselele sinuoase' din zona Ardealului.

Ieri era sa ne 'pupe' un autobus, nu-s normali astia de nici o culoare, era la capat de linie si voia sa intoarca si desi li s-a facut acces special pentru intors, el introcea schimband benzile si fara se asigure. Noi trecusem deja bine de fundul lui si el tot venea catre noi, pe urma tot el ala cu 'claxonu mare'.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Sa va spun eu una buna cu bulinele, dacia lu' tata avea o problema asa ca a luat'o intr'o dupa amiaza pe a mea (cu tot cu bulinele de incepator)ca sa se duca la cumparaturi cu mama. pe drumul inapoi catre casa la un semafor a vazut ca din verde semaforul s'a facut galben si a oprit fix cand se transforma in rosu.
In stanga opreste o super masina cu un pusti la 19-20 de ani.. si racneste la tata: tataieeee....dupa ce ca esti incepator mai stai si pe banda a 2'a sa incurci circulatia.
Taica'miu care e o fire impulsiva si imediat ii sare tandara de data asta l'a bufnit rasu' instantaneu si nu i'a zis decat; Tinere, nu ai tu ani de cati ani am eu permis si de cand conduc.
Precizez ca are permisul de vreo 30 si ceva de ani...
SUper faza, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

quote:
Tinere, nu ai tu ani de cati ani am eu permis si de cand conduc.
Precizez ca are permisul de vreo 30 si ceva de ani...
SUper faza, nu?


:) Tare faza Anderra. La fel pateste si sotul meu cand uit sa iau jos bulinele.
Mersi de incurajari Alynutza, Mara76 si Lorenza, am facut deja cateva ture de ieri pana azi cu bulinutele si chiar mi-au fost de folos. Ieri a tb sa dau o fuga la munca la sotul meu sa iau ceva, a fost crunt, trebuia sa trec printr-o intersectie cu siruri de masini infinite unde eu aveam stop si unde nu se iese decat la `mica-ntelegere` un taximetrist din stanga mi-a facut semn cu farurile sa ies, m-am bagat usor in intersectie ca cel din stanga nu vroia sa se opreasca, dar a fost nevoit ca mi-am bagat botul sa trec printre ei. Apoi la-ntoarcere era un trafic nebun, bara la bara cu opriri din metru-n metru, eu veneam tot de pe-o straduta laterala, si o Doamna (am scris cu D mare ca merita :P )s-a oprit si m-a lasat sa intru in fata ei - habar n-au cat i-am binecuvantat si cum si-au imbunatatit Karma in clipa aceea!
Stiu ca toate astea sunt deja uzuale pentru majoritatea dar pt noi incepatorii chiar conteaza, eu una, la fiecare manevra reusita - de care altadata fug de frica ca-s in stare sa ocolesc tot orasul doar sa nu merg pe anumite strazi - sunt fericita de zici c-am luat premiul Nobel
Si eu am emotii cu rampele, cu cele mai putin abrupte m-am mai obisnuit, dar daca tb sa urc ditamai dealul si e posibil sa prind semafor sau masini oprite in cale pe care sa le ocolesc, atunci chiar ocolesc orasul. Asta e inca un `target` pe care de-abia astept sa-l bifez.... dar inca n-am destul curaj
Fetelor pupici si spor, si weekend linistit.... se presupune ca-n weekend e trafic mai lejer.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Anca,
cu rampele abrupte,ti-as sugera sa te duci pe acolo cand nu e nimeni,eventual noaptea ca sa exersezi.Daca vezi ca o sa mearga,pe urma sa vezi ce bucuroasa si curajoasa esti!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

quote:
Originally posted by Lorenza

Anca,
cu rampele abrupte,ti-as sugera sa te duci pe acolo cand nu e nimeni,eventual noaptea ca sa exersezi.Daca vezi ca o sa mearga,pe urma sa vezi ce bucuroasa si curajoasa esti!
Succes!



Mersi Lorenza, asa o sa fac... de fapt, asa faceam si la inceput, noaptea pe la 1-2 ieseam la condus, exersam parcari, rampe... ce vremuri si eu conduc de fapt doar din 10 iulie :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Eu conduc din 10 septembrie zilnic a.c.si carnetul il am de 11 ani.
Emotiile s-au mai diminuat,dar mai am destul trac totusi.De-abia astept sa scap de el,sau macar sa ajunga la limite rezonabile.

Mergi la inceput