N-AM CURAJ SA CONDUC (9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

eu as vrea sa fac scoala de soferi,dar inca nu am bani,sper doar sa am curaj sa conduc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Lorentza,este o vorba "din greseli invata omul".Eu nu zic,ferit-a Sfantul!,sa faci greseli,dar daca nu incerci...nu vezi ce si cum cu problema asta...Nu te gandi ca io mi-s asul soselei pe polei...neah!Si mie imi e teama,dar incerc sa ma stapanesc si sa aplic teoria...Succes!
Angelina...curaj si bafta!In tara scoala se poate plati si in rate.
Noe,si cand testai frana......hihihihihihihi.....sotul nu incerca parbrizul cu capul?!Sper sa sti de gluma....Inteleg ca ai iesit din camp cu un 4x4,nu?Ce problema sa fie?Ah...cat imi doresc si eu unul...4x4 ziceam!Da' o veni ea si vremea mea.....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by Ana68

Lorentza,este o vorba "din greseli invata omul".Eu nu zic,ferit-a Sfantul!,sa faci greseli,dar daca nu incerci...nu vezi ce si cum cu problema asta...Nu te gandi ca io mi-s asul soselei pe polei...neah!Si mie imi e teama,dar incerc sa ma stapanesc si sa aplic teoria...Succes!
Angelina...curaj si bafta!In tara scoala se poate plati si in rate.
Noe,si cand testai frana......hihihihihihihi.....sotul nu incerca parbrizul cu capul?!Sper sa sti de gluma....Inteleg ca ai iesit din camp cu un 4x4,nu?Ce problema sa fie?Ah...cat imi doresc si eu unul...4x4 ziceam!Da' o veni ea si vremea mea.....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana





daca stiu de gluma?io da, din fericire, si el, ca altfel o incurcam azi-dim
da, cu 4x4, oricum am facut drum si pentru ceilalti, ca am plecat primii din cartier...- problema e ca io tot beginneritza ma consider, si e prima oara cand conduc pe zapezi



Ce mai citim noi

pe ulitza noastra magica
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

quote:
Originally posted by Ana68

Lorentza,este o vorba "din greseli invata omul".Eu nu zic,ferit-a Sfantul!,sa faci greseli,dar daca nu incerci...nu vezi ce si cum cu problema asta...Nu te gandi ca io mi-s asul soselei pe polei...neah!Si mie imi e teama,dar incerc sa ma stapanesc si sa aplic teoria...Succes!



Nu,Ana,deocamdata stau in banca mea.Sotul vrea sa schimbam masina cu jeep,si de-abia atunci o sa ma incumet.Actuala,un Citroen Picasso,e un model din 2001 si nu stiu ce din dotarile mai de actualitate la masini ce folosesc la antiderapaj,n-are,asa ca mai astept.S-ar putea ca Toyo a ta sa aiba,ca am inteles ca e noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Fetelor, ce povesti aveti voi... Eu nici nu visez sa ies pe zapada, polei nici atat. Cred ca m-as panica nasol de tot daca as observa ca-mi scapa masina de sub control. Norocul ca la mine are cine s-o conduca .
Vineri am mai condus, dupa ceva vreme, si desi aveam impresia ca nu mai stiu nici sa invart de volan, a fost totul super ok si am ajuns acasa fara pic de emotii. Chiar imi era dor sa conduc si ma bucuram ca a doua zi dimineata trebuia sa mergem la porc si conduc mai mult, din pacate peste noapte a nins, asa ca iar am cedat locul din stanga.

Mara din pacate eu chiar nu ma pricep la masini (atata stiu ca daca mi-as permite, mi-as lua Mercedes ), dar au dreptate fetele, cel mai important lucru este gradul de siguranta, apoi dotarile si ultimul e aspectul. Conteaza mult sa fie o masina usor manevrabila, trebuie luat in calcul si consumul si costurile de intretinere (sa te interesezi cat costa o revizie, un schimb de ulei, etc). Bafta, sa faci cea mai buna alegere pentru tine!

angelinajoli incearca sa citesti putin legislatia inainte de a incepe scoala, o sa-ti fie de folos. Site-ul recomandat mai sus, este un site special pentru incepatori, si are o gramada de chestii utile, de la teoria pe care trebuie s-o inveti pentru examenul scris (Cod Rutier si Regulament Rutier), sfaturi practice, o gramada de chestionare super practice pentru ca le rezolvi pe net si ti se corecteaza automat, daca iti faci un cont gratuit la ei iti inregistreaza progresul, plus un forum pe care poti intreba diverse chestii care te nelamuresc. Eu am facut chestionare la greu de pe site-ul asta si pot sa spun ca mi-a folosit enorm. Daca ai acces la o masina si un prieten care este deja sofer, poate apuci si sa mergi de cateva ori in poligon, macar sa te obisnuiesti cu masina. Si eu credeam ca nu voi fi niciodata capabila sa conduc o masina, dupa ce am mers de cateva ori in poligon chiar am prins gustul si abia asteptam sa am carnetul in buzunar.
Edit: scuze, acum am vazut ca esti din Germania, asa ca daca vei da examen acolo, nu stiu cat de mult iti foloseste legislatia romaneasca (cu toate ca regulile sunt cam aceleasi peste tot).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Lorentza,bravo voua ca v-ati gandit la jeep....pe bune ca pentru soselele Romaniei un jeep e perfect.Ma gandesc ca,cine stie?!,in vreo 10 ani va trebui sa ne cumparam TAB sau chiar tanc...la gauroaiele care sunt si denivelarile existente.
Pai atunci sa fie intr-unceas bun cu alegerea voastra si sa il soferesti cu bine!
Da,Toyo e noua...are toate sistemele de securitate existente la ora cumpararii pe ea...probabil ca in 2008 va fi depasita din punctul asta de vedere...la cum se dezvolta tehnologia in ziua de azi...Si cu toate astea si Toyo aluneca cu succes pe gheata si derapeaza...ca nu-i perfecta...d-aia si eu imi doresc cu tot sufletelul un 4x4...in Land Cruiser...asta e visul nostru...Pupici si o zi formiabila!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Ana,noi mai facem drumuri prin tara.Unele obiective pe care le bifez de acasa sa le vedem,nu sunt accesibile pentru o masina normala,din cauza drumurilor forestiere sau chiar mai rau.Doar poate sa ai mult curaj,dar cu un copil dupa tine sa ramai blocat pe un drum,cine stie cand mai iesi de-acolo,mai bine nu!Dar,raman ofticata ca ajung pana acolo si nu vad ce mi-am propus, ca nu ne ajuta masina.Asa ne-am dat seama ca ne trebuie ceva 4*4.Sotul vrea un Honda CRV-model 2007,eu astept VW-Tiguan sa apara(m-am indragostit de el).Nu ne-am hotarat inca,ne mai gandim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

OOooofffff,Lorentza draga....cunosc sentimentul de oftica de care scri...
Ambele masinute is faine...insa cum eu sunt fan...japonice....tind spre alegerea sotului tau...
Sa fiti sanatosi,ca restul le faceti voi pe toate!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

quote:
Originally posted by Ana68

OOooofffff,Lorentza draga....cunosc sentimentul de oftica de care scri...
Ambele masinute is faine...insa cum eu sunt fan...japonice....tind spre alegerea sotului tau...
Sa fiti sanatosi,ca restul le faceti voi pe toate!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana



Mersi la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

si multumesc de pareri. Ma mai gandesc un pic, dar ata ma cam trage spre Swift, e totusi singura japoneza pe care mi-o permit cu dotarile astea, chit ca e facuta in Ungaria. Plus ca aduce a Mini!!!

In alta ordine de idei, sa va povestesc ce figura faina mi-a facut Matizul meu ieri dimineata, probabil a simtit el ca e rost sa ne despartim! Ies frumos cu 10 minute mai devreme, ca sa o curat de zapada, o fac bec (si pe mine alba), plec si in prima intersectie cand sa bag a 2-a, baga daca mai intra undeva! Am ramas cu ea in mijlocul intersectiei. Politistul (sa-i dea Dzeu sanatate ca era acolo) se apropie si imi spune sa plec. Ii raspund ca as pleca eu, daca ar intra in viteza. El, imperturbabil, ca sa ma dau jos sa o imping. Eu ma uit lung la el, apoi la fusta mea plisata si draguta, iar la el... si-l rog cu vocea cea mai mieroasa sa se suie el in masina ca poate la el intra in viteza (schema cu femeia nevinovata si cam tuta ). La care el se uita lung la mine, la coada din spatele meu si... incepe sa ma impinga!

Apoi n-a mai fost amuzant cand am sarit de pe masina de tractare, apoi prin balti la service... dar na! Ah, sa nu uit alea 7 mil reparatie + 1.5 tractare, taman bune de dat inainte de Craciun! .

Ca atare eu n-am probleme cu poleiul, ca n-am cu ce sa ma dau pe polei, decat cu cizme!



Mergi la inceput