N-AM CURAJ SA CONDUC (9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Stai un pic,ca mi-a scapat ceva,cum ai ajuns de la impins masina la tractare si reparatii?
Ai rupt schimbatorul de viteze sau ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Am scris de la munca, asa ca mai slabut cu coerenta.

Pai dupa ce-am aterizat intr-un colt de intersectie, de m-am certat cu toate babele, ca deh, le incomodam trecerea, am inceput sa rationez. Si din "vastele" mele cunostinte de mecanica am dedus ca s-a busit ambriajul, de nu intra maneta in nici o viteza. Asa ca am mers la munca, am luat legatura cu service-ul, cu o firma de tratactare, m-am intors pe dupa-amiaza la masina si apoi a urmat partea fun cu tractarea si am lasat-o la service. Cica ar fi gata pana la finalul saptamanii.

Partea buna e ca am gasit deja finantare pentru masinuta noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

eu din curajoasa-curajosilor la condus (adica nu-mi erafrica sa ma aventurez prin orase straine mie dpv al condusului, acum mie frica si sa duc puiul la scoala am avut niste incidente, nu grave, darmodul lor ma lasat rece. Este vinovat cel care nu vorbeste araba. este un stress continuu pt mine sa conduc, chiar si cativa km facuti si nu mai sunt buna de nimic. nimik nu trebuie sa sa auda in masina ca sa aud ce e afara, sotul e pe post de radar, sa vada ce masini am prin spate, binenteles ca folosesc si oglinzile, dar la "idiotii" car au carnet aici nu stii la ce sa te astepti, ca oricand iti taie fata, apar cu 260 la ora langa tine, si te mai si clanxoneaza ca mergi regulamentar.

Am ajuns sa-mi fie frica sa ma urc la volan. inainte mergeam oriunde aveam nevoie , cu puiul, fara nici o retinere, acum astept sa fie sotul.

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

quote:
Originally posted by Mara76



Partea buna e ca am gasit deja finantare pentru masinuta noua.



BRAVO!Sa fie intr-un ceas bun!Te-ai hotarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Cam 99% o sa fie Suzuki Swift. Imi place rau cum arata, are dotarile dorite la un pret decent (11300 cu toate taxele), din tot ce am citit este fiabila, consuma decent, costurile de intretinere sunt ok, iar despre service am citit si bune si rele. Ma rog, la cum sunt service-urile in Romania, nu pot sa sper la mai mult. Asa ca in ianuarie ma duc la un test drive si iau hotararea finala. Abia astept!

Annie, nu e bine, trebuie sa iti depasesti teama. Traiesti in tara aia si ca sa fii ok, trebuie sa te obisnuiesti si cu relele, sa nu te mai afecteze. Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Mara,eu zic sa te interesezi si cat costa piesele de schimb.Barbata-miu intr-un timp cocheta cu Kia,nu neaparat sa cumpere,asa informativ mai mult ,dar ii placea si cum arata.Dar cand a fost cu Citroenul nostru in service cu ceva de rezolvat ,a intrebat si de Kia asta ,i s-a spus ca intr-adevar fiabila,dar daca te plesneste norocul sa schimbi ceva,te rupe la pret,mai bine iti cumperi Mercedes.Asa ca ar fi bine sa nu scapi si amanuntul asta din vedere.Multe masini sunt comparabile ca pret,dar la piese de schimb,diferente majore.O sa zici ca-ti faci casco,dar nu e nici asa simplu cum pare.
Te pup!Alegerea ta sa fie cea mai buna!Sa ne spui si noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Da da, ai dreptate! Inainte sa o cumpar o sa aflu cat costa reviziile si niste piese uzuale. Chiar nu ma arunc aiurea, ca deh, o sa platesc la ea 7 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


In primul rand doresc un La multi ani! fericit,cu multe impliniri la toate soferitele fricoase sau curajoase
sosesc si eu ca sa intreb soferitele experimentate sau cele care au terminat scoala de soferi recent - care sunt reperele pentru o parcare cu spatele intre doua masini?
chiar daca conduc zilnic nu am mai facut o parcare cu spatele intre doua masini de cel putin un an de zile iar zilele astea mi-ar fi fost necesar dar nu am avut curaj
va multumesc!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

LA MULTI ANI! pentru acest nou an, va doresc sa fie un an mai bun, plin de impliniri si bucurii!

Luna 75 Desi poate nu sunt in masura sa scriu despre parcarea laterala, neavand inca carnet, totusi o sa scriu cum m-a invata pe mine instructoarea: masina este Dacia Supernova fara servo(parca conteaza si reperele in fct de masina - de ex, parca la matiz e altfel)
In prima faza opresc langa masina in spatele careia vreau sa parchez, cam la dist de 1m si putin mai in fata ei. Apoi dau cu spatele pana vad in coltul geamului meu din lateral dreapta fundul masinii respective. In acest moment opresc iau de volan dreapta o tura jumatate (pe loc) si dau cu spatele pana vad in oglinda dreapta bordura aproape lipita de roata din spate (ca in realitate nu e lipita, e doar impresia) ( mai las putin mai mult- daca e inalta bordura)
Apoi iau stanga maxim (tot de pe loc)si usor dau cu spatele pana am masina dreapta.

La examen din pacate nu mi-a iesit, avand masina aproape dreapta am atins bordura, imi luasem reperul ca si cand bordura ar fi fost mai inalta - deci in oglinda a "intrat" bordura in roata (nu stiu cum sa ma exprim mai clar ) In Mamaia unde faceam de obicei parcari, mi-a r fi iesit asa si ar fi iesit ca la carte, dar asta e, data viitoare sper sa-mi iasa cand trebuie, adica la examen

(cu ocazia asta mi-am mai repetat si eu "teoria" pt examen - la teorie sunt buna, practica ma omoara )

Va si sa auzim numai vesti bune!

Ioana
animalutele mele iubite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamatei spune:

Fetelor incurajati-ma si pe mine sa fac scoala!
Am timp da curaj ioc!

Mergi la inceput