N-AM CURAJ SA CONDUC (9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Va recomand un site interesant:http://www.incepator.ro

Va doresc succes! O sa va tin la curent cu progresele pe care le voi face!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veronyk spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

quote:
Originally posted by Veronyk

Am o intrebare legata de semnul incepatorului.Eu conduc masina prietenului meu dar in acelasi timp o conduce si el.Am pus semnul incepatorului si nu-l mai dam jos pana nu trece un an de cand am eu carnetul,cum e si normal,dar nici cand conduce el masina nu-l dam jos.Mi-a spus cineva ca asa ceva nu e voie,cand conduc eu masina sa fie semnul cand conduce el masina,sa-l dam jos,lucru care mi se pare total aiurea.Spunea ca el a patit-o ca l-a oprit politia si l-a luat la intrebari ca de ce are semnul incepatorului si el nu este.Voi ce parere aveti?Trebuie dat jos semnul cand conduce un sofer cu vechime si sa-l pun inapoi cand conduc eu,sau il putem lasa acolo tot timpul?



Exact cand faceam eu scoala m-a rugat un coleg sa intreb, el avea carnetul de mai mult timp dar nu prea condusese si voia sa-si puna semnul si nu stia daca este voie. Il puteti lasa linistiti sus si cand nu esti tu la volan, nu au ce sa va faca. Legea prevede pedepse pentru cei care nu il poarta desi trebuie, nu spune nimic cum ca nu ai voie sa-l porti mai mult de un an sau altele asemenea. Daca ii face sicane politistul, poate spune ca n-a mai condus demult si se simte mai in siguranta asa. Oricum, de facut nu-i poate face nimic. Ar fi trebuit sa stii si tu ce prevede Codul Rutier, daca esti incepatoare si abia ti-ai luat carnetul...


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year





Stiu foarte bine Codul Rutier ,tocmai de aceea ma miram cand mi-a spus acea cunostinta ca pe el l-a oprit politia si s-a legat de faptul ca are semnul incepatorului iar el are vechime deja.Si in plus acum nu mai poti stii sigur nimic,ca la noi se pot face schimari de la o zi la alta.Desi ai fost un pic obraznica ,multumesc de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Veronik, din partea mea!
Putin fair play,doar suntem soferite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Pupici la fete!

Am o dilema: in februarie as vrea sa-mi iau o masina, si as vrea sa fie maxim 12000 eur, cu dotarile obligatorii: aer conditionat, servodirectie, oglinzi incalzite, ABS, geamuri electrice fata. Important este sa aiba o valoare buna de revanzare. Ma gandesc la un motor de benzina, 1,2, minim 70CP.

Optiunile ar fi:
- Opel Corsa: arata super la exterior, dar cu dotarile pe care le vreau, depasesc bugetul :((. Plus ca dureaza enervant de mult pana se livreaza.
- Skoda Fabia, cea noua: nu-mi place exteriorul, finisaje de calitate la interior, are tot ce vreau eu si ma incadrez in pret.
- Suzuki Swift: e chiar mai ieftina de 12000, toate dotarile, dar nu stiu nimic de service, revizii, e posibil sa o revand mai greu
-VW Polo Happy: nu-mi place deloc exteriorul, e absolut plicticos, dar e o masina ok.
- Seat Ibiza: are dotarile dorite, arata bine exterior, chit ca se vede ca e model de cativa ani, interior cam auster.

Hai, dezbateti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Ei, dar ce zici de Hyundai Accent? E sub 12.0000 si are toate dotarile, si e masina finuta, are aer de `doamna`... doar de aia o conduc eu (si sotul meu saracul cand o mai prinde) are 6 ani garantie si deja i-am facut revizia de 15.000 si e super ok.... daca e sa ne mai luam o masina tot de asta vreau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by Mara76

Pupici la fete!

Am o dilema: in februarie as vrea sa-mi iau o masina, si as vrea sa fie maxim 12000 eur, cu dotarile obligatorii: aer conditionat, servodirectie, oglinzi incalzite, ABS, geamuri electrice fata. Important este sa aiba o valoare buna de revanzare. Ma gandesc la un motor de benzina, 1,2, minim 70CP.

Optiunile ar fi:
- Opel Corsa: arata super la exterior, dar cu dotarile pe care le vreau, depasesc bugetul :((. Plus ca dureaza enervant de mult pana se livreaza.
- Skoda Fabia, cea noua: nu-mi place exteriorul, finisaje de calitate la interior, are tot ce vreau eu si ma incadrez in pret.
- Suzuki Swift: e chiar mai ieftina de 12000, toate dotarile, dar nu stiu nimic de service, revizii, e posibil sa o revand mai greu
-VW Polo Happy: nu-mi place deloc exteriorul, e absolut plicticos, dar e o masina ok.
- Seat Ibiza: are dotarile dorite, arata bine exterior, chit ca se vede ca e model de cativa ani, interior cam auster.

Hai, dezbateti!



Mara, din ce scrii tu mai sus, eu as alege, in ordinea asta:
VW Polo- chiar daca e boring- de acord- e o masina ffff buna (a fost si optiunea mea, anul trecut)

Skoda Fabia- masini fff bune si ele

Opel Corsa- am o simpatie pt Opel, a avut sotul Astra si a fost f multumit

Seat - motor de VW, f bun

Suzuki- last; nu imi placa si nici nu sunt f bune....


fug la bb



Ce mai citim noi
www.elfyourself.com/?id=1323797389" target="_blank">click here to see me naked!

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Fetelor cum circulati cu in conditiile actuale de iarna?La noi in Constanta e polei,azi nu scot masina.Voi?Sunteti mai curajoase?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Lorentza si la Timisoara a fost polei si zapada....am mers incetisor,ABS-ul si-a facut treaba,iar eu am dat-o cu frana de motor la greu...merge!
Mara...ce ai enumerat nu se numara printre preferintele mele,insa un sfatulet colea ,pentru ca nu ma pricep altfel,pot sa spun asa:alege masina care iti ofera siguranta deplina,care are din punct de vedere tehnic cea mai buna dotare si cu consumul cel mai mic.Sunt criterii de alegere bune...desgnul sa fie mai la coada....Te pup si bafta la ales!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

quote:
Originally posted by Ana68

Lorentza si la Timisoara a fost polei si zapada....am mers incetisor,ABS-ul si-a facut treaba,iar eu am dat-o cu frana de motor la greu...merge!




Mie mi-e frica,sunt incepatoare!Poate in iarna viitoare,nu consider ca stapanesc bine masina.As incerca intr-un loc viran,ceva dar nu e sotul acasa sa ma ajute cu dusul si adusul masinii la locul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

ho ho ho, vrand, nevrand, azi dimineata la 6:30 paraseam locatia; am iesit destul de greu din camp, dar a fost ok...insa nu garantez pt masinile mai mici din cartier...sper sa poata urca derdelusul...
oricum,mai stresat era sotul: mai incet, mai incet!
dar i-am testat frana in cartier, de cateva ori, pana a tacut

succes si drum fara incidente!






Ce mai citim noi

pe ulitza noastra magica
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput