Mamici de septembrie-octombrie 2007 (98)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luy spune:

mandarinutza, noi am depus actele pt alocatie la sfarsitul lui august, dar nici pana acum nu au venit prin posta. Mai sunt 2 saptamani pana la sarsitul lunii, banuiesc ca or veni pana atunci.
Emma, dosarele pt prima de nastere, alocatie si trusou nu au nici o legatura cu cele 126 de zile. Asa ca trimite-l pe tati sa le depuna, sa primiti si voi banutii.

Noi am fost la Carrefour, dar cum am intrat acolo si am mers la raionul de copii, a inceput pitica sa planga, deci nu era de stat. Am gasit sac de dormit, am mai luat o suzeta (nu aveam si m-a convins ieri Sim de utilitatea ei) si o pereche de dresuri, sa vedem daca ne descurcam cu ele, pt ca daca ii pun sosete normale ii ies din picioare, atata de agitata e. Pontul asta tot Sim mi l-a "vandut"
Am iesit repede de acolo (ne-am dus special pt sac de altfel) si am intrat la Z, sa intreb de caciulite, cum zicea Rox. Din pacate mi-au zis ca nu aveau asa mici Mai cautam, ce sa facem...

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )
www.flickr.com/photos/11799927@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Buna ziua ,imi cer scuze daca scriu aiurea dar stau cu bebita in brate ca are colici ci plinge si dupa ce ca sunt nauca de somn mai am si o durere de masea de imi vine sa ma duc..........intrebarea mea este daca o pot scoate,mentionez ca sambata fac 3 saptamani de la cezariana.Multumesc anticipat pt raspuns!

Mihaela si Teodora Ioana (29.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna. Eu am fost la Mall cu baiatul. Pfuuu, nu a stat nici o secunda in carucior, de altfel nu suporta sa stea in carucior nici afara. Probabil de aceea nici nu doarme ca alti copii afara pentru ca nu vrea in carut. Mai sunt bebelusi care plang asa rau in carucior?


Am ajuns cu el frant, era asa captivat sa vada tot ca nu a inchis un ochi si a plans nervos tot drumul cu masina pana acasa. Acum papa si nani. Sa vedem cat il tine.

Problema spinoasa este ca nu am gasit NIMIC de imbracat. Nu imi placea nimic si ce imi placea venea sinistru. Am probat 12 variante la Debenhams si nu am luat nimic. O rochita imi placea insa era larguta si nu aveau nr mai mic. Cea care imi venea bine era de seara si nu merge la 1 in miezul zilei. Mai era una galbena cu funda neagra care ar fi mers, era cam stramta pe poponica insa, ca sa nu spun ca tipa de-a dreptul. Am fost si pe la altii si am placat gata sa plang si nu mai am timp. Nici pe fata nu am rezolvat-o, desi am gasit la Schrotter o rochita super ptr ea si cred ca o trimit pe mama sa o ia.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Felicitari Crisjo, bine ai venit Stefania, sa fii sanatoasa si norocoasa!

Luy, eu nu am gasit caciulite mari la Z.

Bernix, nu cred ca ai motive de ingrjorare nici cu raceala si nici cu temperatura. Alexandra avea mereu 37.4 si pediatra imi zicea ca e ok. Andrei vad ca e mereu la un 37.2. Ma refer in poponica.

Mihaela, cred ca o poti scoate fara grija chiar de azi.







Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Felicitari mamicilor care au nascut de curand si bun venit bb!
Sanatate multa bebicilor cu problemute, sper sa fie cat mai repede totul ok .
Mogaldeata mea nu mananca bine de vreo 3 zile, a ajuns de la 6 mese/zi la 8/zi. In total ia cca 750ml/zi cam cu 100ml mai mult decat ar trebui, insa ii ia foarte mult timp pana suge/bea. Si moasa a spus ca ar trebui sa ajunga acum la 5 mmese/zi si sa manance mai mult. Lactatia a scazut simtitor si cred ca nu mai reusesc sa alaptez pana la 3 luni dar eu mi-am dat silinta, cu supt, apoi lapte muls dat cu bibe si apoi milupa cand nu-i ajungea, toata operatiunea durand cam 2h si la putin dupa trebuia s-o iau de la capat.
Noi botezul cred ca-l facem in martie, o botezam catolic, dar nasii sunt ortodoxi. E cam tarzior la primavara dar cam atunci reusesc sa vina si ei si mama din tara. Chiar, ce cadou trebuie facut nasilor pt botez ? (Ma intereseaza in general si in special prin zona Moldovei/Iasi care-i traditia ca nasii sunt din Iasi.)
Si inca ceva, Yannisei ii fuge cate un ochisor din cand in cand. Am inteles ca e normal pana la 4 luni, iar daca nu dispare tre mers la 6 luni la oculist. Si ai vostri bb se mai uita asa, ori e numai mogaldeata mea asa?!
Pupici si sanatate la bb cu probleme si la mamicile cu dureri!


YANNISA MILENA
24.08.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Buna si de la noi! Vrem sa ne treceti si pe noi in listuta, in data de 12.10.2007 la ora 13.15, a venit pe lume Andrei Gabriel de 3700 g ; 53 cm si scor 9. OP cezariana la 38 saptamani. Ieri am ajuns si noi acasa. Suntem cuminti, mancam la ore fixe (din 3 in 3 ore)si dormim muuuult!
O intrebare pentru celelalte mamici (desi sunt la al doilea bebe, nu m-am confruntat cu problema asta), ce sa fac ca bebita sa poata iesi afara mai usor? Este alaptat artificial si se constipa foarte rau- in spital a trebuit sa i se faca clisma pentru a iesi afara. Mi se rupe sufletul cand il vad cum se chinuie si nu stiu cum sa-l ajut. Poate gasesc la voi o solutie. In rest suntem in perioada de acomodare cu noul membrul al familiei (ma refer la ceilalti - taticul si surioara), oboseala cat cuprinde si impartitul intre cei doi copii, mai ales ca fetita cea mare a inceput usor, usor sa faca scene de gelozie vis-a-vis de cel mic. Nici nu stiu unde sa ma impart!
Urari de bine pentru toate mamicile si bebeii lor si nastere si refacere usoara celor care asteapta la rand!


mamica de Alexandra-Nicloleta (27.02.2004) si Andrei-Gabriel (12.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Yupiii! Felicitari Teo sa-ti traiasca baiatul sa fie mancacios si necolicos!!!!
Felicitari Ank83 si Adriana Bahmuteanu!!!
Si noi avem niste parliti de mucisori. I-am dat gata azi dimineata. Se mai aude ceva pe acolo...pe aia i-am lasat pentru dupa baita de seara.
De cand iesim si noi afara e tare bine ziua. Mai precis doarme dupa papa si a inceput sa manance mai cu spor. Nu mai sta atat la san! Sau poate a mai crescut...Inca putin si facem si noi o luna. Speram sa depasim pana atunci frontiera celor 4 kg. Se pare ca am reusit deja: avem 4,1 kg.

isabeluta de Vlad Matei (22 septembrie 2007)
feciorasu`mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:


buna

raportam o zi linistita, am fost cu bebe la dr pediatra,avem o problemuta la un ochisor si ne-a dat picaturi, am luat 800g in 2 , cat am luat in prima luna.....e super .


am fost in parc, m-am intalnit cu Sim si cu bebe Stefan, ea arata foarte bine iar bebe un scumpic,chiar mare fata de noi.

scuze , dar bebe e in brate





Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)
http://community.webshots.com/user/cecilialata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Cecilia, e neimpozabil conform art 42, lit a din Codul Fiscal:
Art. 42. - In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la alte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca. Nu sunt venituri impozabile indemnizatiile pentru: risc maternal, maternitate, cresterea copilului si ingrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Gabriela, am vazut pozele. Sara e o mica printesa . Imi place si noua ta coafura.
Mandarinutza, eu am depus azi actele pt alocatie si mi-a zis ca prin decembrie o voi primi . Tzara de kko!!!!!Si nu inteleg de ce trebuie sa o aduca postasul pe prima din moment ce am depus si extras de cont la dosar ca sa primesc banii pe card...
Bernix, importanta e Degetica, lasa dezordinea. Si la noi toate sunt cu fundul in sus, dar nu conteaza.
Luy, . Sa stii ca ma apuc de tricotat caciulite si vi le vand . La lipsa care e...



Sim si Stefan (25.08.2007)
www.flickr.com/photos/15009148@N07/with/1569100286/" target="_blank">Poze
BB Stefan creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Ma duc la bebe ca maraie, are nevoie de atentie

Sim si Stefan (25.08.2007)
www.flickr.com/photos/15009148@N07/with/1569100286/" target="_blank">Poze
BB Stefan creste

Mergi la inceput