Mamici de septembrie-octombrie 2007 (98)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Roxana nici al meu nu vrea in carut . cu chiu cu vai adoarme cand iesim afara (mai mult la mine in brate)si doarme exact 30 minute plimbat , dupa care se trezeste si dai si urla. Daca il iau in marsupiu nu zice nimic: doarme sau sta linistit si se uita la mine. Ce mai, s-a invatat sa o simta pe mami aproape.

In rest suntem bine. In weekend avem in general colici sa simta si tati ca e weekend. Bernix, cum ai descris tu ca se comporta aseara degetica cam asa face si strumful meu la colici.

Am fixat si noi botezul pe 4 noiembrie si o sa fie la o biserica din politehnica. Petrecerea o sa o facem la o pensiune din regie. Asa ca ne-am asigurat si o camera pentru nevoile lui bebe (sa-i dau de papa, sa-l schimb, sa-l adorm). De maine, ma apuc de cautat hainute pentru amandoi.





Mad, mamica de www.flickr.com/photos/9465085@N07/?saved=1" target="_blank"> Robert Stefan (09.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Valentina felicitari si bine ai revenit!Cumnata mea a avut probleme cu constipatia la primul copil si folosea termometrul .

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Sim, merci pentru raspuns. La noi, a depus actele sotul la inceputul lui septembrie.

Maruntzika, nici eu nu stiu ce cadou sa le iau nasilor, o sa-i intreb intai ce ar avea nevoie, si daca nu au nevoie de nimic, ma gandeam la un weekend la munte. Nasii nostrii cand au botezat alta finuta au primit cadou de la parinti un abonament la cursuri de dans.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Maruntzika, nu te pot ajuta cu cadoul pentru nasi, nici eu nu am habar ce sa le iau. Noroc cu tine ca eu uitasem complet. La Alex le-am luat un sandwich maker. Cat despre ochisor, Alex avea probleme mari, Andrei mai putin. Pana la 8 luni trebuie sa vezi o imbunatatire simtitoare, la unii pana la un an. La Alex nu s-a corectat nici acum, trebuie sa poarte ochelari dar nu vrea. Insa e devreme sa mergi cu ea la 6 luni, nici nu poate urmari cu privirea d-apoi sa ii vada dioptrii sau altele. La Alex la un an jumatate abia a reusit sa ii faca masuratori aproximative cu un refractometru portabil si chiar asa a fost greu. In plus au nevoie sa le puna picaturi ca sa vada retina si pentru copii e nevoie de unele speciale. Nu stiu, poate acolo e mai simplu.

Cecilia, ce a patit BB Cristian la ochisor?

Valentina, numai usoare urme de gelozie constati tu? Pai esti o fericita, a mea ma dispera. Cred ca o sa ajung eu la psiholog ca nu ma mai pot controla cand o vad asa.

Alehiam, ai descris exact iesirile noastre. Eu nici in complex aici nu il pot plimba linistit. Uneori atipeste insa trebuie sa merg continuu, sa nu stau nici un minut. Si prefera mers pe teren accidentat.





Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu m-am apucat sa citesc carti despre bebelusi si copii, Capraru si Dr Spock. M-am lamurit ca spuzeala aceea pe fata e normala, am citit de agitatia bebelusilor, si mai ales despre problemele cu somnul. Cica treptat ar trebui sa adoarma singuri, insa tot nu reusesc performnta. Andrei nu adoarme niciodata, dar niciodata, plangand.

Ma tot gandesc la chestia cu gipsurile. Nu mi-ati zis ce parere aveti, probabil par paranoica. Mi s-a nazarit acum ca poate nu trebuia. O sa ma duc si la Prof Mihai Jianu sa il consulte cand scoatem gipsurile.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

desi nu am vrut totusi am mers astazi cu bebe la bunica.se pare ca aerul de la tara i-a prins ft bine.


inca are pe gat mucozitati i-am dat siropel si sper sa ii treaca.



AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

legat de alocatia de stat.mu am primit-o inca si am aflat ca pt luna nasterii nu se acorda alocatie.doar din luna urmatoare.

cand am ridicat alocatia pt primul bebe mi-a spus ca de luna asta vine si alocatia pe sept dar....canci.......

alocatiile s-au dat noi nu am primit-o.
am intrebat postarita si mi-a spus ca luna asta nu am primit dar poate luna viitoare o sa-mi vina pe sept si oct.


mare porcarie.iar indemnizatia cica vine numai dupa 3-3,5 luni de la depunerea actelor.
parca bebeii nu mai mananca, nu e de mine dar sunt mame care depindde banii aia.

asta-i sistemul, asta-i Romania.


AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

nu stiu de ce dar nici Cristi nu doarme in carucior si culmea nu vrea sa stea.

am fost si noi la plimbare si ciuciu carucior l-am carat in brate de mama focului.



AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Afibebe nu am vrut sa te sperii, dar asa a inceput la noi. Oricum lipsa febrei nu inseamna ca este neaparat bine. Noi tot timpul am avut 37 cu 4. Ideea este ca la mine i s-au dus mucozitatile in plamani si se pare ca asta este motivul pt care se sufoca. Daca cumva vezi ca este somnolent, chiar daca mananca si daca respira mai des decat trebuie du-l la doctor. Tot daca vezi ca are f multe mucozitati, du-l la doctor sa il aspire, ca este mult mai bine.

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
toate pozele
poze noi cu bebe Mario-Alexandru
bulinutza noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

betty sa stii ca repira mai bine si nu mi se pare ca manaca mai mult decat pana acum.
am sunat-o azi pe doctorita insa mi-a spus ca e bine sa-i urmez sfatul si sa nu-mi fac probleme.sincer sunt disperata.
ma sperii ingrozitor.

nu prea manaca cum trebuie si adoarme la mancare dupa ce suge ft putin.

dar e si vioi astazi cel putin a ras ne-am jucat a fost bine.

ce naiba sa fac.
maine o sa mai consult un medic.daca imi spune alceva?

Doamne Dumnezeule ce sa fac???


AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput