Mamici de septembrie-octombrie 2007 (98)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihMih spune:

Buna dimineata tuturor!

Sim, am si eu o intrebare la tine. Cam care a fost diferenta de greutate la bebe intre ultima eco facuta la dr. T la cabinet si ce a avut la nastere? Adica mie mi-a spus ca zuza are vreo 3.200, dar am vazut ca are si un interval +-400g. O fi mai degraba + sau -?

Multumesc anticipat!
Si profitati de aceasta zi frumoasa ca cica de maine vin frigul si ploile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

SabinaY, la multi ani pentru sot, sa iti traiasca si sa fiti sanatosi si fericiti!

Afibebe, ma bucur ca BB e mai bine. Dimineata cam toti copiii, nu numai bebelusii, eu mucisori. Poate e prea cald si aerul e uscat, poate e prea rece. Daca mai sunt si raciti e si mai si.

Adimercedes, imi pare rau ca ai ajuns la mastita. Neplacut. Cam ciudat totusi daca bebelina suge bine. Doamne fereste, nu cred sa fie operatia, dar oricum tratamentul e bun pentru orice situatie. Racita nu esti, nu?
Stiu ca acel chistulet se opereaza, insa dr a zis ca nu este operabil, este ceva foarte mic, de abia se simte. De aceea nici nu a fost sigur ce este, a fost mai mult o banuiala bazata pe pozitionarea durerii. In ceea ce priveste piciorusele, sunt sigura ca se va rezolva, nu imi fac griji de asta, dar e neplacuta situatia. Gipsul singur nu rezolva, vom continua si noi cu masaj si gimnastica si dupa ce il scoatem.

Apropos de picioare, v-am zis ca am in casa o carte de ortopedie pentru parinti si pediatri, ceva simplu. Acolo am citit despre talus valgus insa mie personal nu mi se pare ca Andrei are asa ceva. Nici din descriere si nici din imagini. Mai degraba pare a fi metatarsus varus. M-am uitat pe biletul de la ortoped si nu scrie niciuna din astea, de fapt nu se intelege ce scrie. Dar parca un "varus" ar fi pe acolo. Interesant este ca talus valgus necesita aparat gipsat, in schimb cealalta problema nu necesita si nici nu se prea recomanda. Stiu ca o sa ziceti ca sunt paranoica, dar mi s-a nazarit cum ca nu ar fi avut nevoie de gips. Deocamdata asta este situatia, luni o sa cer mai multe detalii si ma bate gandul sa ma duc si la Jianu sa il vada.





Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

se pare ca bebe rerspira bine acuma.
sa vedem cand se va rezi.

o zi buna lipsita de griji.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

I-am dat sms Teodorei. Zice ca face binisor spre foarte bine si ca Mihnutu e un dragut.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

felicitari Teodora bun venit Mihnea.


AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

oare cum il va chema pe fiul Adrianei Bahmuteanu???

Maximus, Mihaius...............



AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami25_7 spune:

Buna Roxana,MIe din spital mi s-a pus diagnosticul de picior varus bilateral,mi-a dat trimitere la o dr chineto terapeut,dar a zis ca dupa 3 saptamani.Am intrat si eu acum pe nety sa vad ce inseamna si acum mor de frica,dr pediatra a spus ca sa nu merg cu el la chineto,mi-a aratat cum sa ii fac eu masaj,dar acum dupa ce am citit pe net m-am cam speriat si cred ca ma voi duce cu el.Pupici si sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

MihMih, ultima eco mi-a facut-o cu 2 zile inainte de ceza si mi-a zis ca bb are 4100 g, iar la nastere a avut 4220 g. In concluzie, masuratorile au fost facute bine (ba chiar a masurat de 2 ori ca sa fie sigur pt ca i se parea mare pt 38 sapt ).
Ana, am vazut pozele cu Vladut cozonacelul. Ce ii dai sa pape, mami, de creste asa ?
Eu ma bag inapoi in pat la somnic, l-am adus pe bebe cu mine ca inghetam de frig si caloriferul era la el.

Sim si Stefan (25.08.2007)
www.flickr.com/photos/15009148@N07/with/1569100286/" target="_blank">Poze
BB Stefan creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Of, Roxana, tare rau imi pare ca trebuie sa se chinuie bb Andrei! Hai ca mai bine acum, decat probleme mai tarziu! Pupici multi, multi!

Teooooooooooooooo, felicitari mami! Sa traisca Mihnutul si sa va aduca numai bucurii!

Nana, ma bucur ca sinteti mai bine! Doamne ajuta sa nu mai apara probleme.

Sanatate multa bebelusilor bolnaviori!

Adi, imi pare rau de mastita! Sanatate!

Azi merg si eu la controlul de 6, ma rog, 7 saptamani!
Am mai adaugat 3 poze de la botezul Sarei, ca sa-i vedeti tortul frumos si superdelicios! uyamiiiiiiiiiii!

http://www.flickr.com/photos/14057076@N07/?saved=1


Gabriela si bebe Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Felicitari ANK83 si Adriana Bahmuteanu!



Ali39si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput