disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

hai sa-ti dau eu un motiv bun sa mergeti in septembrie: va fi mai putin aglomerat.

ana si alexandre (17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Va intreb si eu ceva: as vrea sa merg la anul, fetele mele vor avea 4 si 3 ani. Sunt prea mici pentru ce e acolo sau e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
citat din mesajul lui andiaroro

hai sa-ti dau eu un motiv bun sa mergeti in septembrie: va fi mai putin aglomerat.

ana si alexandre (17.02.2006)



mersi Ana, de aia vroiam si eu perioada aceea.
andira, baiatul meu tot 4 ani are... cred ca este ok.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Fara sa veau sa va dezamagesc ,exista o serie de atractii in parc de care un copil de 4 ani nu poate profita !Bineinteles nimeni nu va impiedica sa mergeti si sa va simtiti bine cu puii vostri,exista destule pentru virsta lor deasemenea .
In ceia ce ma priveste eu prefer sa astept sa aibe 8-10 ani sa mergem !
Consider ca la virsta asta cunoaste mult mai multi eroii de povesti de care se poate bucura sa-i intilneasca,poate profita de un maximum de distractii si amintirile si senzatiile simtite vor ramine mai mult timp prezente in memoria lor.
In final estee alegerea fiecaruia ,i-mi aduc aminte ca este o fata pe aici care are vreo 5 copii (daca nu ma insel) si a fost pina acum de vreo 7-8 ori la Dsneyland! Nu mai stiu exact cum se numester dar sfaturile ei (daca vede acest poste) sint foarte interesante si la obiect !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Roxana, Santa Fe si Cheyenne au aceleasi conditii de cazare. Merita sa platesti difernta de pret (care nu este mare) daca cineva din familie este pasionat de cowboy....

In ceea ce priveste varsta copiilor...fiecare varsta are farmecul ei. La trei ani farmecul consta in faptul ca nu stie ca personajele sunt oameni imbracati...De unele se apropie, de altele se tem un pic...

Baiatul meu s-a temut de dragonul din castel si a cerut sa-i
cumparam o sabie si cu sabia a indraznit sa mai intre in adapostul dragonului. Si apropo de sabie, la 3 ani chiar crede ca ar putea scoate Excalibur (sabia regelui Arthur) din nicovala.

Fireste ca sunt unele atractii care sunt neprotrivite si unele in care chiar nu are voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Roxana, daca nu le-ati vazut, sa vedeti neaparat filmele "Toy Story" si "Toy Story 2" inainte de a merge la Disneyland. Iti scriu asta pentru ca in Romania filmele respective nu au avut mare succes, in schimb acolo veti intalni multe din aceste filme (o "atractie", personaje, un restaurant...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Roxana, mergem si noi la Disneyland in a doua sapt. a lui septembrie .

Noi am fost asta iarna, o zi (pe 28 decembrie) si nu am inteles mare lucru pentru ca era extrem de aglomerat si f. frig. Am alergat cu copiii dupa noi si mai mult am stat la cozi si la toalete . Cred ca septembrie e o luna potrivita pt. Disnayland. A, si am mancat la unul din restaurante (dupa ce am cautat un locsor la o masa aprox. o ora) o pizza, cartofi prajiti si parca crenwursti si ne-a costat vreo 150 euro .

Maine vrem sa facem rezervarile. Probabil ca vom alege Davy Crockett Ranch. Am vrea sa optam si pentru half-board. Ma puteti lamuri si pe mine in ce consta exact. Am inteles ca poti lua masa la un restaurant la alegere dintr-o lista prestabilita. Este vorba de cina? Noua ne-ar conveni mai mult pranzul . Oferta e tentanta: 19 euro/adult/zi si 9 euro/copil/zi.

Am citit la un moment dat despre fast-pass-uri. De unde se obtin?

Multumesc.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Fast-pass-ul este un bilet care iti permite sa intri la unele atractii pe la o coada mai mica. Pare grozav...Chiar este, dar nu asa cum pare. Ca sa-ti iei fast-pass pentru o anumita atractie introduci biletul tau de intrare in Disneyland intr-un aparat situat in fata atractiei respective (nu toate atractiile au fast-pass). Iti apare biletul pe care iti spune un interval de o jumatate de ora in care poti intra cu biletul tau. De exemplu, tu esti la ora 11 la "Peter Pan". In functie de cata lume a luat fast-pass pana atunci pe biletul tau poate sa scrie 12.15-12.45 sau chiar 16.20-16.50. Vei constata ca nu este foarte simplu sa ajungi exact in intervalul indicat. Ai putea fi in alta zona a parcului, la alta coada...Pe de alta parte, pana la utilizarea fast-pass-ului (in exemplul cu 12.15) sau in urmatoarele 2 ore (in cazul exemplului cu 16.20) nu mai ai dreptul sa iei alt fast-pass, la nicio alta atractie.

Amuzant: daca ai copilul imbracat in personajul unei atractii ai dreptul sa intri pe la coada scurta de cate ori vrei (pana la 3 persoane cu un copil!) la respectiva atractie. Cred ca merge numai la Peter Pan si Buzz Lightyear (adica exista si costume si intrare de fast-pass).

Si mai exista VIP fast-pass daca locuiesti la Disneyland Hotel sau in unele apartamente de la New York sau Sequoia Lodge.....

In legatura cu pretul de la restaurant...Noi chiar nu am mancat niciodata la restaurant-restaurant (cu servire la masa). Am cumparat mancare de la chioscuri sau de la restaurante gen fast-food (unde am luat noi mancarea si ne-am dus cu ea la masa). Aici pizza (micuta) nu costa mai mult de 5 euro si hot-dog-ul (gigant!) tot pe acolo. Cred ca pe la 30 euro exista deja "bufet" (noi nu am incercat, am vazut reclame).

Cu half-board chiar nu stiu cum e. Daca trebuie sa iti alegi dintre restaurantele din parc e bine, dar sa te intorci la pranz la hotel...pierzi cam mult timp. Nu am stat niciodata la Davy Crockett Ranch, trebuie sa ai neaparat masina ca sa stai acolo (nu exista autobuze). Oricum, cand te intorci sa ne povestesti cum e acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Multumesc mult.

Mergem cu masina. Tipa de la agentie ne-a recomandat Davy Crockett Ranch, avand in vedere ca nu mai erau locuri decat aici, la Elysee si la 4 stele. Ne-a spus ca de aici lumea a venit f. multumita.

Pupici!
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cornelia, cu ce agentie ati vorbit?

Mergi la inceput