disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Te lasa cu mancare "de acasa". La intrarea in parc se controleaza bagajele mari, presupun ca pentru bombe, nu pentru mancare. Eu am intrat cu sticle mari de bautura. Insa eu cred ca mancarea din parc este foarte sigura, vei vedea sunt foarte atenti la detalii de orice fel. La tot ce inseamna siguranta, confort...

Copiii mei au intre 16 ani si un an si jumatate....Da, e obositor pentru orice copil fiindca vede foarte multe lucruri care il intereseaza, nu mai stie incotro sa se uite...culori, muzica, personaje, o multime de experiente noi.

La pranz este coada la unele restaurante. Noi nu am mancat la restaurant...clasic. Am mancat la...autoservire, sa zicem, unde e coada mai mica si am cumparat diverse de la chioscuri. Eu nu sunt asa...precauta cu mancarea, de exemplu i-am dat si celui de un an si jumatate hot dog si pizza Mickey, dar eu ii dau de toate si acasa. (Hot-dog-ul contine doar cremvurstiul si painea, restul e in pliculete, poti sa pui sau sa nu pui - mustar, maioneza, ketchup) Daca iti iei mancare de acasa poti sa o si incalzesti la cuptor cu microunde la centrul special "baby-care" - il gasesti pe harta.

Pentru parade trebuie sa te uiti in program, cred ca parada "principala" e la ora 16, parada din Studios la 13.30 si mai este si trenuletul cu personaje Disney, parca de trei ori pe zi. Nu stiu daca la sfarsitul lui februarie este si parada nocturna. Din cate stiu eu aceea este numai intre 15 iulie si 31 august si la unele evenimente speciale. La parada trebuie sa ajungi mai devreme si sa iti ocupi un loc. Nu stiu sa iti spun cu cat timp inainte, o jumatate de ora e cam mult, poate cu un sfert de ora inainte (daca nu vrei un loc foarte bun pentru filmat). E foarte variabil, uneori ajungi chiar si la inceputul paradei si prinzi un loc bunicel, alteori nu mai gasesti loc in primul rand nici cu un sfert de ora inainte. "Loc" inseamna loc de stat in picioare pe strada. (Te poti aseza pe bordura, pe "Main Street" - si traseul paradei este pe harta)

Despre hotel chiar nu stiu ce sa iti mai spun, dar te sfatuiesc din nou sa ceri mic dejun in parc. Cand ajungi te vor intreba la ce ora doresti micul dejun. Intreaba daca au si in parc. Eventual iti iei o zi la hotel, o zi in parc si apoi mai vezi.

Cu cazarea....Daca au camere libere iti dau imediat ce ajungi. Daca nu, iti dau biletele de intrare in parc, cheia camerei (care e cartela si nu functioneaza decat de la 15 sau de cand e gata camera) si iti poti lasa bagajele intr-un loc special si pleci in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Poti inchiria carucior pentru fetita. Eu nu am inchiriat, am fost cu al nostru personal, dar am vazut o gramada de copilasi marisori in carucioare inchiriate. Sunt in mod evident pentru copilasi mari, s-ar putea sa fie util cand te grabesti (sa ajungi la parada, de exemplu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Multumesc mult din nou,

poti sa imi spui te rog cat costa sa inchiriezi carucior pentru copil si de unde?
noi avem rezervare deja la Chayenne si cu mic dejun si nu inteleg ce INSEAMNA "mic dejun in parc "...:))) care e diferenta?


numai bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Cu treaba cu caruciorul, m-ai prins. Nu stiu exact de unde se inchiriaza, nici cat (si daca) costa. Oricum, poti afla orice de la intrarea in parc, pe stanga. Scrie "city hall" si acolo primesti orice informatie (in engleza si cred ca si in multe alte limbi).

Masa o poti lua fie la hotel, fie in parc. Dar tichetele pentru masa in parc sunt limitate ca numar si se dau pe principiul "primul venit, primul servit". De aceea s-ar putea ca pentru prima dimineata sa "nu prinzi" masa in parc. Care e diferenta? Pai, mie imi place mai mult in parc...Ce mai argument! Cred ca e un pic de tot mai variata...Micul dejun se numeste "continental" dar de fapt mananci cat vrei (si la hotel si in parc) dar nu sunt multe produse (nici la hotel, nici in parc...). Oricum, mie imi place in general in Disneyland, probabil d-aia am incercat de fiecare data sa iau cat mai multe mese in parc (adica in Disneyland) chiar daca asta a insemnat sa ma duc de mai multe ori la receptie. Cand ajungi poti sa intrebi despre mese in parc. Probabil iti vor spune ca nu au pentru ziua urmatoare, dar au pentru ziua nr.2 si pentru celelalte zile trebuie sa mai intrebi....Da, acum ca ma gandesc, nu cred ca e diferenta asa mare...

De fapt, anii trecuti nu existau "happy hours" si micul dejun in parc insemna sa intri inaintea celorlalti, ceea ce era un avantaj. Acum au introdus "happy hours" si cred ca vor sa renunte la micul dejun in parc fiindca nu mai apare pe site. Eu chiar am crezut ca nu se mai practica, dar am intrebat si mi-au dat (iti dau niste hartii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Oana, cat te-a costat rezervarea la hotel si la ce distanta este de parc?? Si noi am vrea sa mergem, dar m-am pierdut in atatea hoteluri si nu stiu ce si unde sa aleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Noi am facut rezervare direct la ei pe site.
Preturile hotelurilor variaza in functie de perioada in care vrei sa faci rezervare si le gasesti aici:
http://international.hotels.disneylandparis.com/index.xhtml
Poti face o simulare pentru perioada care te intereseaza.
Noi am optat pentru Cheyenne pentru ca e mai ieftin.
Din cate am inteles e la aproximativ 10-15 minute de parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Ca tot vine ziua de plecare..stie cineva dintre voi daca am voie sa iau mancare la noi..ma gandeam sa iau cateva cutii de lapte, fructe si niste apa..Exista restrictii in privinta asta la aeroport?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Ne-am intors si noi zilele astea de la Paris, am fost si la Disney, nu ai voie in avion cu lichide la bagajul de mina. La Paris nu ne-au lasat in bagajul de mina nici cu creme sau pasta de dinti.

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by Mihai33

Ne-am intors si noi zilele astea de la Paris, am fost si la Disney, nu ai voie in avion cu lichide la bagajul de mina. La Paris nu ne-au lasat in bagajul de mina nici cu creme sau pasta de dinti.

Mihai



Pai sunt ceva reglementari la bagajul de mana: toate lichidele sa fie in recipiente de maxim 100ml, si puse separat, intr-o punga transparenta (care se scoate din bagajul de mana la scanare).

Totusi pe noi ne-a lasat la Otopeni (de fiecare data) cu 1-2 biberoane/sticlute si de 250ml cu lichide de baut pt copil. Cateodata ne-a cerut sa bea copilul in fata lor din sticluta. La Paris nu am incercat, dar ne-a lasat asa si la alte 4 aeroporturi din EU.

Pasta de dinti, creme - atata vreme cat volumul recipientului e de max 100ml, daca respecta conditia de ambalare in punga transparenta de plastic, e ok.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Pe noi la Paris ne-au pus sa bagam geanta respectiva la cala;). Am venit acum 3 zile.

Mergi la inceput