disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by Fomalhauti

Aldebaran, Arcturus, Betelgeuse, Sadalsund, Fomalhaut si Menkalinan



Waw, ce fain !! Dar de unde vin numele astea? Sa iti traisca copilasii si sa fiti o familie fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Numele copiilor mei sunt nume de stele (de pe cer).

Nu am fost decat o singura data cu totii la Disneyland. Acum doi ani am fost cu sotul, cinci copii si gravida. Si a fost si ziua mea cand eram acolo. A fost momentul in care as fi vrut sa opresc timpul in loc, asa, ca Faust...(nu tin minte prea multe din scoala, dar, nu stiu de ce, mi-a ramas in minte exact acea propozitie pe care trebuia sau nu trebuia sa o rosteasca Faust: "Verweile doch, du bist so schon", adica "opreste-te, esti atat de frumoasa", aceasta fiind adresat momentului, clipei....)

In rest, am fost in diverse...formatii, cu unul pana la 4 copii +/- sot. Asta fiindca majoritatea hotelurilor permit in camera maxim 4 suflete (eventual plus un sufletel sub 3 ani) si, pentru mai multi, trebuie platita inca o camera. Dar oricum, e minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Bun venit, Gabi (la subiectul asta)

Mie doua zile mi se pare putin. Cu siguranta fetita va dori autografe de la personaje (si distractia asta dureaza). Gandeste-te daca esti dispusa sa investesti o mica suma (nu chiar mica-mica, sa zicem 40-50 euro minim) pentru activitatea "schimb de insigne" (pin trading). Si asta ii distreaza la varsta asta.

Despre hoteluri am scris...

In legatura cu atractiile pentru fetita ta te poti baza pe indicatiile din harta (la intrarea in fiecare parc exista harti in numeroase limbi, sunt indicate atractiile, limitele de inaltime, acolo unde exista si este un semnulet care arata carei varste se adreseaza - parca sunt capete de Mickey de diverse culori, dar hartile se schimba destul de des).

Cred ca se distreaza mai bine copilul daca stie personajele pe care le va vedea asa ca poti sa "o alimentezi" cu filme Disney, mai mult sau mai putin clasice (Alba ca Zapada, Pinocchio,Frumoasa din padurea adormita - neaparat, Cenusareasa, scurt-metraje cu Donald, Mickey si ceilalti si filme mai noi: Monsters Inc., Lilo and Stich, Brother Bear, Finding Nemo, Frumoasa si Bestia - fiind fetita poate va axati pe printese...umbla pe acolo, prin parc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Fomalhauti,

multumesc de urare si de informatii. Si multumesc pentru redirectionarea la acest subiect.

Motivul pentru care vrem sa mergem acum este tocmai ca Mara este disperara dupa printesele Dinsey, stie toate desenele cap-coada (incluzand Donald &co, Winnie) si sunt convinsa ca o sa fie super fericita si incantata. Informatii despre hoteluri si organizare sunt foarte utile; imi fac temele si ne hotaram.

Imi cer scuze, n-am inteles, care sunt avantajele agentiilor afiliate DeTour?

Gabi

Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu am cumparat intotdeauna "pachetele" Disneyland de la DerTour (adica de la agentii care sunt operatori DerTour). Nu stiu agentii din Romania care au oferte proprii pentru Disneyland. Asta nu inseamna neaparat ca nu exista. Cu siguranta exista pachete si la Neckermann si cred ca si la toate celelalte mari firme de turism. Daca te pricepi (si ai cardul corespunzator) cred ca poti cumpara pachetele si de pe site-ul Disneyland, e acelasi pret (cu DerTour si cred ca si cu Neckermann).

Recent am vazut ca doua dintre hotelurile "partenere" Disney si-au schimbat numele si unul se numeste "Thomas Cook..." Daca l-au cumparat ei, poate fi mai ieftin sa-l cumperi de la ei (adica de la agentii care sunt operatori Thomas Cook - nu stiu exact care sunt, dar scrie pe geam...) Oricum, era un hotel mai scump si nu e chiar in Disney Village.

Oricum, trebuie sa-ti mai spun ceva. Eu am cumparat bilete pentru februarie, care este extrasezon. Cand am cumparat eu biletele, cu mai bine de doua luni inainte, la sfarsitul lui noiembrie, la hotelul Santa Fe deja nu mai erau locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

Fomalhauti: ce interesante numele copiilor tai.. insa scuze pentru curiozitate! cum ii alinti? mi se par destul de greu de pronuntat ...


sa revin la subiect.. imi dadusem si eu cu parerea vis a vis de hotelul formula 1 pe care-l recomandasem ca fiind ieftin si ok.. la vremea cand am fost eu acolo era totul super in acest pret..

as vrea sa spun tuturor ca m-am inselat.. intr-adevar serviciile lor lasa mult de dorit acum.. sunt catastrofale , cum bine spunea cineva aici . wc-urile, dusurile nu mai sunt curate , camerele au un miros ciudat... au macar bunul simt sa ofere cearceafuri curate, insa restul ....
ma simteam datoare sa spun ..

o zi frumoasa la disneyland

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Buna tuturor si multumesc pentru informatii,

Noi ne-am facut rezervare la hotel Chayenne pentru sf lui februarie si sper sa fi facut o alegere buna, pentru ca am citit diferite pareri,a mai stat cineva aici?
noi nu mergem prin agentie ne-am facut rezervarea pe net si de la aeroport nu prea imi e clar cu ce ajungem acolo si daca ne lasa la hotel sau la intrarea in parc?
Am vrea sa stim ce se merita vazut pentru ca o sa stam doar 4 zile si nu as vrea sa pierdem timpul pe la diferite cozi si sa ne trezim la sfarsitul zilei ca nu am vazut mai nimic din ce era poate mai important.Fetita noastra e interesata de printese ,Aladin,Mickey .
-De asemenea am citit si m-a cam ingrijorat problema mancarii ..cum ca pe langa faptul ca e cam scumpa.. nu gasesti decat fast food si acolo daca ai noroc si nu e aglomerat.Ce parere aveti?unde putem manca mai "normal" mai ales la copil ma gandesc....voi cum ati procedat? ati luat ceva mancare de acasa?
- o alta intrebare ce se merita cumparat ca si suvenir de acolo?
-stiti cumva daca as vrea sa iesim din parc si sa mergem la centrul acela comercial din apropiere care are si acvarium cu ce am putea cel mai bine sa ajungem ? am inteles ca e un tren

imi e cam "frica" sa nu fim intr-o fuga continua de' sa nu mai stim ce e cu noi dar de copil ce sa mai zic..mai laes ca stam in week end acolo si nu as vrea mini vacanta asta sa fie mai obositoare si mai stresanta dact ne-am inchipuit..voi ce ziceti?


va multumesc mult pentru ajutor si orice sfat ne-ar fi de mare folos

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Ne-am intors ieri de la Disneyland. Am stat la hotel Cheyenne. E un hotel curat, totul e foarte organizat...

De la aeroport la hotel ajungi cu RER, gasesti harta RER pe Internet. Poti merge si cu autocarul, fie de la Orly, fie de la Charles de Gaule. (Adica, daca zbori cu Blue Air si ajungi la Beauvais nu ai aceasta optiune). Autocarul te lasa la hotel. Gasesti tot pe Internet orarul autocarelor.


Patru zile, e OK - poti vedea cam tot. Cozi sunt cam peste tot, dar locuind la hotel Cheyenne beneficiezi de "happy hours", adica poti intra in parc cu doua ore inainte de deschidere. La intrarea in parc gasesti harti ale parcului si la fiecare atractie exista o indicatie carei varste se adreseaza. In afara de harta, gasesti si un program. Este scris acolo unde si cand intalnesti printese si alte personaje.

In problema mancarii, eu sunt cea care am cam...dezinformat. Am descoperit in penultima zi a sederii mele la Disneyland ca in gara, adica acolo unde ajung trenurile, dar si RER-ul exista un magazin "Relay" unde gasesti suc la 1,5 l. Gasesti si lapte si alte alimente. La o statie de RER de Disneyland (statia se numeste Val d'Europe) este un centru comercial imens unde exista si un Auchan. Acolo gasesti chiar orice. Tot acolo este acvariul, eu zic ca merita vazut.

Ce merita cumparat? Parerea mea este ca merita...pozele. Au preturi maricele. Copilul se poate fotografia cu diferite personaje si se fac si "instantanee" la diferite atractii. Pentru noi a mai meritat un costum de Buzz Lightyear. Exista si costume de printese...

Cred ca vacanta la Disneyland este extrem de obositoare pentru copii, dar in cel mai bun sens al cuvantului...

Alte intrebari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Poti cere la hotel mic dejun in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_a spune:

Multumesc mult Fomalhauti pentru informatii,

Mai am cateva intrebari :))

am inteles ca nu ai voie in parc cu bauturi sau mancare "de acasa" asa este?..te controleaza cineva ?eu as vrea sa iau apa si lapte de acasa ca nu vreau sa faca indigestie sau altceva de la noutatile de pe acolo...ce crezi?

cati ani au copii tai? a fost prea obositor pentru ei? oricum nu cred ca o sa mergem chair peste tot pt ca Ania e interesata doar de Aladin , printese nu pirati, SF-uri i nici nu as vrea sa nu mai stie ce e cu ea, sa o ametim pea tare:))

cum ati facut cu masa de pranz? unde ati mancat? si pentru asta trebuie sa alergi" sa prinzi loc? unde ne recomanzi?

paradele seara la ce ora sunt? noi vom sta week endul ...

poti sa imi mai povestesti de hotel, camere(avem si micul dejun )

in ceea ce priveste transferul noi am optat pentru liniile VEA autocare care te iau de la aeroport....sper sa ne descurcam ..vom merge cu Air France pe Charles de gaulle

alta porblema e cu check in si out la hotel...noi vom ajundge pe la 10 -11 dimineata si vad ca pana pe la 3 nu poti sa te cazezi..asa e?





multumesc mult






Mergi la inceput