disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Fast-pass e gratuit. Exista la unele atractii, in general unde sunt cozile mai mari. Bagi biletul de intrare in parc intr-un aparat si primesti fast-pass. Pe el scrie intre ce ore (o jumatate de ora) poti intra la atractia respectiva pe la o alta coada, mai mica. Numai ca orele nu ti le alegi tu. In plus, dupa ce ai luat un fast-pass, nu mai poti lua altul pana la ora la care ai fast-pass-ul sau doua ore (Nici la alta atractie - e un sistem remarcabil. Daca bagi biletul de intrare iti iese un cartonas pe care scrie "aveti deja fast-pass la atractia...Puteti lua un altul la ora...." Oricum si pe primul fast-pass scrie la ce ora poti lua altul.)

Stiu ca exista VIP-fast-pass, daca stai la hotelurile de super-lux. Nu stiu exact, dar cred ca intr-o anume aripa din Disneyland Hotel...Sau in apartament la New York Hotel. Dar asta trebuie sa verifici, eu nici nu mi-am pus problema de hotelurile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana mica

Si noi vrem sa mergem la Disneyland anul acesta (perioada 23 - 27 iunie), impreuna cu inca o familie. La dus zburam spre Londra (unde stam vreo 2 zile), dar am prefera intoarcerea sa o avem de la Paris. Din pacate, BlueAir tocmai au terminat o sesiune de oferte pt perioada respectiva, ar ramane doar Wizzair. Daca ati folosit vreodata serviciile lor, imi puteti spune daca sunt ceva probleme?

Prietenii nostri au pasaport anual, care le asigura intrarea in parcuri, si masina pt deplasare. In aceste conditii, vom sta probabil la un hotel situat la cativa km de parcuri. Mi-ar prinde bine orice sugestie care sa ne ajute sa optimizam cat de cat costurile. Ma gandeam sa achizitionam si noi pasaport anual, dar nu am gasit aceasta optiune decat pe site-ul pt Franta. Pt celelalte tari, apar in lista doar biletele standard.

As mai avea o intrebare: dat fiind faptul ca luam cazarea independent de biletele de intrare in parcuri, ne gandeam sa profitam de una dintre zile, si sa mergem la 2-3 obiective in Paris. Credeti ca sunt suficiente 2 zile pline pt parcuri? Ma gandeam o zi intr-unul, o zi in celalalt.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...


Am zburat eu cu Wizz #537;i am fost foarte multumita. Am fost si în Italia #537;i în Franta cu ei, navele sunt spatioase, iar personalul foarte amabil. Poate singurul inconvenient ar fi ca spre Paris aterizeaza pe aeroportul din Beauvais, la o ora de Paris, dar sunt autocare care te duc pana la o mare statie de metrou din Paris, Porte Malliot, iar de aici lejer si repede ajungi oriunde.
Nici daca ai merge de ex. cu Tarom sau alta companie mare nu ar fi mai OK, caci te lasa pe Charles de Gaulle care si el e destul de departe de oras.

www.celina-bianca.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Fomalhauti, , am studiat site-ul si brosura disney si n-am aflat nici jumatate din cat am aflat din randurile tale, multumim!

Daca-ti mai amintesti cate ceva nu ezita sa ne povestesti!

Si eu vreau la disneyland, nu-s hotarata inca, initial am vrut in nioiembrie cand implineste fetita mea 7 ani dar apoi m-am gandit ca poate va fi frig si ziua scurta si am zis sa mergem prin vara.

Noi vrem sa stam mai mult, probabil 4 nopti si intr-o zi sa mergem si la acvariu.

Io as mai sta si vreo 2 zile prin Paris, dar n-as vrea sa-si piarda copilul rabdarea. Mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Am zburat si eu cu Wizz de vreo 2 ori la Barcelona si odata la Bruxelles si au fost ok.

La plecarea din barcelona au intarziat odata 1 ora la plecare (era vreme rea si intarziase cursa care venise), dar una peste alta as mai zbura cu ei. Au aeronave noi si mov , pe dinauntru si pe dinafara.

Daca gasesti bilete la preturi bune cred ca merita (altfel am vazut oferta Air France cu 150 de euro). Nu stiu cat e de departe Aeroportul CDG dar cred ca e mai usor si mai ieftin de ajuns de acolo in disneyland decat din Beauvais.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Multumesc tuturor pt sfaturi, atat despre zborul cu Wizzair cat si despre parcuri.

Problema transferului la aeroport este doar la intoarcere. La dus, venim din Londra cu masina. Oricum, zborul de intoarcere va fi spre seara. Am luat deja biletele.

Fomalhauti, am ascultat sfatul tau si am evitat weekend-ul. In esenta, vom sta joi si vineri in parcuri, iar sambata ne vom plimba putin (probabil prin Disney village). Oricum, si cazarea la hotel pt noaptea de sambata spre duminica ne-ar fi costat mai mult.

Imi dau seama ca 2 zile este putin, dar Dudu nu prea are rabdare si oboseste / se plictiseste destul de repede. De aceea am considerat ca, pt prima excursie la Disneyland ar fi suficient. In plus, pana si pe site-ul oficial recomanda pt Studios doar 1/2 de zi (noi am vrea sa nergem acolo pt Cars si Monsters).

In ceea ce priveste cazarea + intrarea in parc, noi iesim mai ieftin daca le luam separat. Asta pt ca, desi stam 3 nopti, nu putem beneficia decat de 2 zile si 1/2. Si asta cred ca este situatia tuturor celor care depind de un anumit orar de zbor. Cochetam cu ideea de a sta ma Magic Circus; in aceste conditii 3 nopti cazare + bilete (2 zile / 2 parcuri) ne costa 625 euro. Daca ar fi sa luam de pe site-ul oficial cazare 3 nopti, cu 4 intrari potentiale in parc, ne-ar costa 728 euro. Singurul motiv pt care as plati diferenya de 100 de euro ar fi daca as fi sigura ca vom mai avea resurse sa stam in parc si a treia zi (pana la pranz).

Aveti idee, si hotelurile afiliate beneficiaza de happy hours?



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana mica


Imi dau seama ca 2 zile este putin, dar Dudu nu prea are rabdare si oboseste / se plictiseste destul de repede. De aceea am considerat ca, pt prima excursie la Disneyland ar fi suficient. In plus, pana si pe site-ul oficial recomanda pt Studios doar 1/2 de zi (noi am vrea sa nergem acolo pt Cars si Monsters).



in studios e un trenulet care "te plimba" prin efectele speciale, mie ala mi s-a parut cel mai tare.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Adriana, pentru Happy Hours trebuie sa te uiti pe site. Eu stiam ca beneficiaza de ele numai hotelurile Disney si hotelul Elysee din Val d'Europe. Dar asta se poate schimba oricand....Oricum nu cred ca micutul tau rezista program intreg...

Daca ai probleme, vezi ca se poate inchiria carucior pentru copil. S-ar putea sa ai nevoie chiar daca ati renuntat deja de mult la carucior.

La Disney Studios sunt multe lucruri pentru micuti. Eu zic ca nu ar trebui sa ratati Animagique, e un spectacol cu Donald si alte cateva personaje, dar e deosebit, cu jocuri de lumini si baloane de sapun prin sala...Si apoi mai e Stitch Life. Si inca un spectacol cu personajele care tocmai apar acum (sau au aparut) pe Disney Channel, la noi, baietasul cu uneltele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

A fost cineva la disney aterizind la Beauvais?As vrea sa stiu cum ati ajuns de acolo la disney si invers.La intoarcere avem avion la 11 si nu stiu sa apreciez cu cit timp ar trebui sa plecam sa fim la timp.
Am vazut ca au private shutle care inseamna in cazul nostru 140 e dus si inca pe atit intors.Un taxi normal cit ar costa?Ce alte variante avem si daca puteti aprecia cit inseamna in ore scest traseu ,ca sa-mi fac o idee.
Mai ieftin ar fi un private shutle pentru 6-7 persoane,deci pentru 2 familii,asa ca daca merge cineva de pe 29 mai pe 3 iunie hai sa-l impartim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Fomalhauti, multumesc de sfat. Avema oricum in plan sa luam caruciorul de acasa (ne-au confirmat de la Wizzair ca nu ne costa nimic suplimentar pt asta). Si da, cred ca ai dreptate ca este necesar sa facem un plan cu atractii de vizitat inca inainte de plecare. Mi-am copiat deja de pe site descrierea acestora, si vom face la fel si cu orarul paradelor, in momentul in care va aparea cel pt perioada care ne intereseaza.

Buli, multumesc si tie pt sugestie. In turul respectiv nu era nimic care sa ii poata speria pe cei mici?

Dulcetica, noi nu am fost inca, dar am inceput documentarea pt aceasta calatorie. Daca shuttle bus-ul de la Disneyland la Beauvais nu se potriveste ca ora, poti lua unul shared. Cumnatul si cumnata mea au procedat astfel, dar pana la urma au fost singuri in masina. Nu cred ca ii cunosteau pe cei cu care ar fi trebuit sa imparta calatoria.

O alta varianta ar fi sa luati RER pana la Porte Maillot /Paris (cred ca este direct), si de acolo sunt curse regulate spre aeroport.

Poate ne ajuta cu sfaturi mamicile care au mai fost.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

de la beauvais ai autobuz direct spre porte maillot. parca face o ora, o ora jumate. nu mai stiu.
acolo aveti statie de metrou.
http://www.ratp.info/orienter/f_plan_ang.php?loc=reseaux&nompdf=metro&fm=gif
uite harta metroului, listeaz-o s-o ai pina ajungeti acolo gasiti in orice statie.
e o singura linie de metrou spre disney, aia cu rosu, ai grija sa luati trenul pe care scrie "marne-la-vallee" ca sa nu ajungeti in alta parte.
tb sa luati din porte maillot linia galbena in directia "chateau de vincennes" pina la piata charles de gaulle si apoi linia rosie. se mai intersecteaza cel putin o data daca ratati schimbarea.

Adriana,
e ff fain, nu e nimic speriecios in traseul cu pricina.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput