disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Thufir_Hawat spune:

Buna tuturor,

Cei care ati fost la Disneyland, spuneti'mi va rog cum ati rezervat hotelul ales? Online direct pe site'ul disney sa prin vre'o agentie din Romania.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Thufir_Hawat

Buna tuturor,

Cei care ati fost la Disneyland, spuneti'mi va rog cum ati rezervat hotelul ales? Online direct pe site'ul disney sa prin vre'o agentie din Romania.

Multumesc mult!


Noi am rezervat direct pe site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Spuneti-mi va rog, daca aleg hotelul Santa fe ,asta inseamna ca pot intra dimineata in parc mai devreme,se intra tot cu rind imens?Am inteles ca se intra anticipat pentru ca e hotelul lor?
In martie nu e frig?Nu ingheata pe acolo rau de totminunatii nostri?Am vrea sa il ducem de ziua lui pe 12 martie,dar totusi parca am o rezerva in legatura cu vremea.In martie e mai putin aglomerat?
Cealalta varianta este sa mergem de pe 30 mai.Pentru un copil de 6 ani ,care e cam fricos si nu mare amator de parcuri de distractii,i-am spus ca au inghetata ca sa ii deschid interesul pentru parc,cite zile minim imi recomandati?Noi ne-am gindit sa luam 4 nopti,insa nu stiu daca nu exagerez...
Rezista o zi intreaga prin parc sau ii culcati la prinz?
Intrarea este inclusa in pretul hotelului insa celelalte costa suplimentar,adica parade si vizionarile la studiori?Mai exact ce se vizioneaza la aceste studiouri?Filme de desene animate 3D sau ce?
Multumesc mult pentru raspunsuri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Din cate stiu eu daca esti cazat la hotelul lor ai libera intrarea in Parcuri #537;i iti dai seama ca si fara sa va bage in fata daca stat practic peste drum de parc poti ajunge la intrare inaintea puhoiului de turisti si nu mai trebuie sa stai la coada. Odata intrati in parc aveti absolut totul gratuit acolo, înafara de mancare bineinteles.

Copilului ii va placea chiar daca e mai fricos, o sa vada personajele, o sa asiste la parade, o sa se dea in nebuniile alea de acolo care exista si pentru copii mai mici, nu-ti fa probleme, va fi fascinat. In plus varsta e buna, eu tot spun ca majoritatea copilasilor mititei in carucior nu au ce cauta acolo, oricum nu savureaza si nu isi vor aminti mai nimic, dar cei marisori de la 5 ani in sus, 6 pana la 10 ani sunt acaparati total, va fi amintirea copilariei lor. Eu aveam 8 ani în 1992 cand s-a deschis parcul si tot timpul mi-am dorit sa ajung acolo caci stiam de parc si aveam reviste. Nu am ajuns decat anul trecut, dar mi-am implinit un vis.

Alte detalii... vezi aici http://celina-bianca.blogspot.com/2009/11/paris-jour-2-disneyland-visele-din.html

Iar vremea in martie ar trebui sa fie buna, eu am fost in noiembrie si a fost soare, vezi si-n poze, de aglomerat... poate va fi mai aglomerat în mai, stiu eu... vine vara deja. Oricum incercati zilele din timpul saptamanii (adica nu neaparat sa-du) sigur va fi mai liber.

Te asteptam cu povesti dragute de acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

ati vazut oferta de la Blue Air: http://www.blueairweb.com/Oferte-Speciale/Bucuresti-Cluj-Paris-Disney ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Si eu vreau sa merg anul asta la disney-land, dar nu mi se pare cine stie ce oferta cea de la blue.

Copilul pana in 7 ani e gratis oricum la disney-land, iar daca iei bilete din timp la avion cred ca gasesti aproape la acelasi pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Si noi vrem sa mergem la Disneyland anul acesta (perioada 23 - 27 iunie), impreuna cu inca o familie. La dus zburam spre Londra (unde stam vreo 2 zile), dar am prefera intoarcerea sa o avem de la Paris. Din pacate, BlueAir tocmai au terminat o sesiune de oferte pt perioada respectiva, ar ramane doar Wizzair. Daca ati folosit vreodata serviciile lor, imi puteti spune daca sunt ceva probleme?

Prietenii nostri au pasaport anual, care le asigura intrarea in parcuri, si masina pt deplasare. In aceste conditii, vom sta probabil la un hotel situat la cativa km de parcuri. Mi-ar prinde bine orice sugestie care sa ne ajute sa optimizam cat de cat costurile. Ma gandeam sa achizitionam si noi pasaport anual, dar nu am gasit aceasta optiune decat pe site-ul pt Franta. Pt celelalte tari, apar in lista doar biletele standard.

As mai avea o intrebare: dat fiind faptul ca luam cazarea independent de biletele de intrare in parcuri, ne gandeam sa profitam de una dintre zile, si sa mergem la 2-3 obiective in Paris. Credeti ca sunt suficiente 2 zile pline pt parcuri? Ma gandeam o zi intr-unul, o zi in celalalt.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

"Pasaportul" anual nu este decat pentru cei care locuiesc intr-o anume zona a Frantei (in apropiere de Disneyland). Este grozav de ieftin, dar...asta e. Dar gasesti bilete pentru cate zile vrei (nu sunt toate pe site, dar am vazut la casa).

O zi si o zi pentru parcuri e cam putin. Disney Studios s-ar putea sa "rezolvi" intr-o zi, Disneyland in niciun caz. Oricum, depinde mult de varsta copiilor, de ce vor ei...

Revin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Nu stiu sa-ti spun cum sa optimizati costurile dar poate iti ajuta niste idei de optimizare a timpului (desi, daca prietenii vostri au pasaport anual, probabil stiu mai bine decat mine).

In primul rand, evita week-end-ul.

Poti ajunge in parc cu o jumatate de ora inainte de deschiderea oficiala. (Daca trebuie sa cumperi si bilete poti ajunge chiar mai devreme) Poti intra in parc si poti merge pana in Central Plaza (e o harta pe site-ul www.disneylandparis.com). De acolo, mergi spre stanga. E un sfat ciudat, l-am citit si eu pe un site despre parcuri de distractie - cei mai multi oameni au tendinta de a merge spre dreapta si de aceea dimineata e mai aglomerata partea dreapta a parcurilor. Cand am citit asta mi-am data seama ca si eu am mers intotdeauna intai spre dreapta. Apoi mergi cat mai adanc in parc, incepe cu partea din spate a parcului.

Cand intri in parc ia doua pliante, unul cu harta parcului si altul cu programul. Gandeste-te ce vrei sa vezi (repet, sigur-sigur in Disneyland nu le poti face intr-o zi pe toate). De exemplu, parada este o singura data pe zi. Ca sa o vezi "la sigur" trebuie sa ajungi pe traseul marcat pe harta cu o jumatate de ora inainte (minim-minim cu 20 de minute inainte). Parada e spectaculoasa, dar copiii mai mari ar putea sa prefere alte distractii...Uite ca acum am vazut cat are copilul....O sa-i placa parada (mai putin timpul de asteptare).

Pe harta sunt niste semne care arata carei varste se adreseaza o anume "atractie". Poti sa te bazezi pe ce scriu ei.

Si presupun ca prietenii tai stiu sa se foloseasca de fast-pass - poti intra la anumite atractii pe la o coada mai mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cat costa fast pass? si de unde se cumpara? este valabil doar intr-o zi, sau se poate utiliza si a doua zi?

Mergi la inceput