disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Am fost eu 6 zile la Paris īn noiembrie din care o zi am fost la Disney. A fost foarte frumos, nemaipomenit, mi-am īmplinit un vis din copilarie, dar pentru Disney nu e suficient o zi. Īn primul rand Disneyland Paris īnseamna: Disney Park, Disney Studios #537;i Disney Village (unde te po#539;i caza). Eu am vazut doat Parcul (pre#539; bilet 50 euro/adult). Dar pot spune ca nici pentru parc nu ajunge o zi. Sunt foarte multe de vazut si savurat #537;i tocmai de aceea eu as recomanda un weekend prelungit doar la Disney.

Daca totusi mergi doar pentru o zi asa ca mine īti recomand Parcul nu Studiourile.Aici ai foarte multe de v#259;zut Am scris despre vizita la mine pe blog la sec#539;iunea Franta http://www.celina-bianca.blogspot.com/. Poti vedea si poze aici http://picasaweb.google.com/celina.tripon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu05

Hello. Natasa, si noi vrem s-ajungem la Disneyland in martie. Si tot la Santa Fe ne gandeam sa stam. Ai mai adunat ceva informatii utile despre transferul Beauvais - hotel si despre alte chestii care ne-ar putea folosi? Tnx

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras



Noi ne-am luat bilete pentru luna martie (deja am platit hotelul- Santa Fe si avionul). TRansferul de la aeroport la parc se face direct, au autocare care fac drumul asta, am aflat de pe site-ul dat de Daniela: http://www.vea.fr/fr/index.asp
Noi o sa apelam la varianta asta, chiar daca e un pic mai scumpa decit varianta autocar/metrou/RER pentru ca e cea mai comoda (urcatul-coboritul de la metrou cu bagaje si un copil obosit trebuie luate in calcul)

Edit: pretul biletului e de 25 de euro pentru adulti si 20 pentru copii pina in 12 ani, deci pe noi o sa ne coste dus-intors 140 de euro (fata de vreo 115-120 la cit am iesi cu celelalte mijloace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:



[/quote]

Noi ne-am luat bilete pentru luna martie (deja am platit hotelul- Santa Fe si avionul). [/quote]

Cat a costat biletul de avion? Noi am vrea sa mergem in iunie si am gasit bilet cu 105 euro/pers, low cost... ma intrebam daca are rost sa caut altceva sau asta ar fi pretul cel mai bun. Rezervarea pentru hotel ai facut-o de pe site-ul Disnayland sau prin agentie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Unul dintre subiectele mele preferate... Noi am fost in decembrie, inainte de Craciun, si maine mergem sa rezervam bilete pentru, probabil, sfarsit de aprilie...
Ultima data am fost la Santa Fe, care e superok, insa nu stiu cum e cu mersul pe jos de acolo spre parc ca nu l-am practicat. In apararea noastra va spun ca a nins in fiecare zi cat am fost acolo, era zapada, gheata, frig si eram cu doi prunci in carucioare, asa ca nu ne-am aventurat la plimbari lungi spre parc.(dar am fost in parcuri de la 8 dimineata pana la 6-7 seara).Ca de obicei, pentru noi, Disneyland a fost magic, atmosfera de Craciun am trait-o pentru prima data acolo si a meritat fiecare banut! Am avut zapada naturala, copii cu nasucuri si obrajiori rosii de frig dar cu ochisorii luminand de minunatiile din jur... fetita mea de 3 ani ma intreaba de atunci in continuu cand mai mergem la Mickey Mouse? Iar cea de 11 luni aplauda si ea entuziasmata la spectacole si il tragea de ochelari pe Dagobert....(unchiul lui Donald Duck). Asa ca trebuie sa mergem iarasi, iar sotul meu ma ameninta ca probabil si in toamna vom merge...
Nu pierdeti spectacolele din Walt Disney Studios: Animagique, Stitch si Michey Mouse and friends, sunt frumoase pentru toate varstele.... printre preferatele noastre mai sunt Pirates of the Carribean (desi unii copilasi se pot speria, nepotelul meu de cinci ani s-a speriat grozav, fetita mea mai putin si i-a trecut mai repede, depinde de copilas), It`s a small world (pe care il facem de citeva ori pe zi cand suntem acolo)Buzz Lightyear astro blasters(la care trantesc pruncii in brate la scumpul sotior si il provoc la intrecere, desi mai nou o am pe cea mare ca si concurent), paradele, iar sotul meu se delecteaza cu Space Mountain sau Tower of Terror in timp ce eu beau un cappuccino si schimb scutecele la un prunc ca in atractiile "periculoase" nu urc nici sa ma platesti. Daca sunt mame amatoare de asa ceva no problem, cititi despre baby switch, puteti sta pe rand cu pruncutii/pruncul cat timp celalalt e la atractie si nu e nevoie sa stati de doua ori la coada.
Nu stiu daca s-a mai spus, dar am si eu sugestii pentru cine e interesat: daca dormiti la unul dintre hotelurile din parcuri fiti la 8 dimineata in parc! Profitati de doua ore in care, chiar daca nu toate atractiile sunt deschise, puteti sa intrati fara asteptare la cateva atractii.
Mai e mancarea. Eu sunt mai pretentioasa pentru copii, adica incerc sa le ofer mancare cat mai sanatoasa, si am dus mereu cu mine fructe, paine, apa, sirop, cas, cateva legume pe care fiica mea le maninca zilnic crude (castravete, ardei) biscuiti. A fost posibil pentru ca am mers cu masina de fiecare data si am si lada frigorifica. Se gasesc si in parc sau la hoteluri insa sunt foarte scumpe. Parca in gara e un supermarket, nu stiu ce preturi au acolo. Daca aveti bebei as lua scutece, servetele umede, crema, si se poate inchiria fierbator de apa la hotel. (dar si in restaurantele hotelurilor sunt cuptoare cu microunde daca vreti sa incalziti lapte sau mancare de bebe, mie mi s-a parut comod sa am fierbatorul in camera, dar eu am nevoie de cappuccino la 5.30-5.45 cand ma trezesc fetele.)
Dimineata la restaurante e suficienta mancare, e superok... normal ca e o diferenta intre Santa Fe si Newport Bay sau Hotel New York, pentru adulti cred ca sunt toate ok, pentru copii, am mai zis, depinde cum sunt obisnuiti. Noi am fost, de cand mergem cu copil(i) acolo, si de fiecare data o zi la pranz la Cafe Mickey. Trebuie rezervat din timp (dimineata dupa micul dejun la receptia hotelului e ok, sau cu o zi inainte cand treceti pe langa cafenea). Nu e ieftin, dar vin toate personajele pe rand la masa, ai timp sa faci poze, sa filmezi, e foarte frumos pentru copiii intre 0 si 80 ani. Noi cumparam de fiecare data poze multe, acum erau oferte de genul 3 poze profesioniste inramate € 30,--. Am cumparat, dar sunt mofturi ale parintilor acestea, hainute cu personajele lor preferate, cani de cappuccino pentru mine si iubi adoratul, canuta pentru fetita mare, perne Minnie, paturica Minnie, prosoape Minnie, pantofi de casa Minnie(dar astea toate in trei vizite la Disneyland). Fetitei mari i-am spus ca are voie zilnic sa aleaga un cadouas dar ea uita, era prea interesata de Mickey, Minnie, Pluto si Goofy...in ultima zi am insistat sa isi aleaga ceva, si ce alege prunca mea de trei ani din magazinul plin de jucarii? O umbrela rosie cu picatele albe, adorabila de altfel, cu care dansam amandoua zilnic....(imi sta bine, mami, umbreluta? da, iubire, iti sta fantastic!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Noi am fost anul trecut de Paste la Paris, si o zi am petrecut la Disney, doar in parc, am alergat peste tot, ne-a placut la nebunie, mai mult cred ca noua!Mai sunt o gramada de vazut, asa ca ne-am decis de 1 mai sa plecam din nou, dar vom sta la Paris, sa avem si o zi pentru oras, ca prea frumos e ca sa nu-l mai vedem inca o data!


Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina32





Noi ne-am luat bilete pentru luna martie (deja am platit hotelul- Santa Fe si avionul). [/quote]

Cat a costat biletul de avion? Noi am vrea sa mergem in iunie si am gasit bilet cu 105 euro/pers, low cost... ma intrebam daca are rost sa caut altceva sau asta ar fi pretul cel mai bun. Rezervarea pentru hotel ai facut-o de pe site-ul Disnayland sau prin agentie?
[/quote]

Noi am dat 70 de euro pe bilet, la Blue Air. Nu stiu la cit timp au promotii, daca le mai prinzi, intra in fiecare zi la ei pe site si verifica, e cea mai buna cale. Rezervarea pentru hotel am facut-o direct pe site-ul Disney, am incercat si prin citeva agentii dar ieseam mai scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Vaaiii fetelor ce pofta de Disney imi faceti ca acuma m-as urca in primul avion si as merge

Ideea e ca pentru urmatoarea vizita si noi ne planuim sa ne cazam la ei si sa petrecem macar un weekend acolo fara vizite in exterior.
Acuma in toamna cand am mers am vrut sa vedem si Parisul si nu ne-am concentrat doar pe parc, dar din toata amintirea calatoriei Disney-ul apare cel mai des si mai puternic.

http://www.celina-bianca.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si noi am facut rezervarile recent. Tot pentru martie si tot pentru Santa Fe . Mergem de pe 15 pana pe 18. Avionul cu Blue Air ne-a costat 10 milioane (2 adulti + un copil + doua bagaje de cala la dus si doua la intors), iar pentru hotel am platit 404 euro (3 nopti de cazare, mic dejun inclus si 4 zile intrari in ambele parcuri). Ni s-a parut foarte avantajos. De exemplu, daca am fi stat in afara complexului, numai intrarile in parc ne-ar fi costat 400 de euro! Asa, avem si cazare, stam si foarte aproape de parcuri.
Cat despre transfer, nu ne putem folosi de shuttle bus-ul direct Beauvais - Disneyland (introdus recent) pentru ca sunt doar 3 curse pe zi, mi se pare, iar orele de aterizare/decolare ale curselor noastre nu ne avantajeaza. Asa ca, foarte probabil, vom inchiria un shuttle-bus privat. Cu noi mai merge un cuplu (+2 copii) si vom plati cam 270 de euro dus-intors (pentru 7 persoane). Daca am fi ales toti varianta shuttle bus pana-n Paris + RER pana la Disneyland am fi platit vreo 250, deci cu doar 20 de euro in plus ne asiguram un confort sporit si nu mai e nevoie sa tragem de bagaje prin statii.
Sper sa fie OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si noi tot pe 15 plecam :) Diferenta e ca stam 4 nopti, ne intoarcem vineri.In microbuzul ala pe care il inchiriati, cite persoane intra? Ne-ar interesa si pe noi (sintem doi adulti si un copil).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Vinzare elcler, adica super promo pt. Disney

http://offres.disneylandparis.fr/ventes-flash/flash.xhtml?ecmp=y&affId=1718638&tduid=32a0f6c93076141aea596a317f2f394d

valabila pana joi 14 la ora 8 dimi.


Mergi la inceput