disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Am si eu o intrebare la voi: de la aeroportul Beauvais cum se ajunge la Disneyland? Noi am fost la Paris si ne-a dus un autobuz, spre Disneyland care e traseul? Tot spre Paris si apoi alt autobuz spre Disney? Si daca ati facut traseul asta, ca cit dureaza transferul aeroport-parc? Multumesc.


Edit cu inca 2 intrebari: de la hotelurile Santa Fe si Cheyenne cit faci pina in parc? Au si mijloace de transport sau drumul trebuie facut obligatoriu pe jos? Fomalhauti, am vazut ca ai stat in ambele hoteluri, merita sa dam mai mult pe Cheyenne sau mai bine facem altceva cu banii aia? Ne intereseaza sa fie curat, cu un mic dejun decent si sa fie cit mai putin de mers pe jos pina in parc (la bugetul nostru, nu la sute de euro/noapte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

De la Beauvais exista un autobuz care te duce la capatul RER (un fel de metrou mai rapid sau tren partial subteran, cum vrei sa-i spui). E chiar linia de RER care ajunge la Disneyland - mergi exact de la un capat la altul. Nu stiu exact cat dureaza, cred ca numai cu RER dureaza mai mult de o ora (stiu ca dureaza 35 de minute din centru la Disneyland).

Eu nu am ajuns niciodata pe Beauvais, trebuie tinut seama de doua aspecte: din cate stiu eu, autobuzul costa 13 euro de persoana, deci 26 de euro dus-intors, pret pe care trebuie sa-l adaugi biletului de avion atunci cand iti faci calculele. In plus, la intoarcere, trebuie sa pleci de la Disneyland cu mai bine de 4 ore inainte, de fapt 5 daca imi amintesc bine - sotul meu a facut un calcul la un moment dat. Stiu ca avionul era la 10, parea onorabil, dar trebuia sa pleci de la Disneyland la 5 dimineata si primul RER era la 5.30 asa ca trebuia sa iei un taxi - minim inca 100 euro....

De la Cheyenne sau Santa Fe poti merge pana la parcuri fie cu autobuzul (gratuit) fie pe jos. Poate in prima zi te vei grabi sa ajungi in parc si vei folosi autobuzul dar apoi vei constata ca drumul pe jos este frumos, sunt o gramada de lucruri de vazut: pomi deosebiti, rate, pesti, cel mai mare balon cu heliu din lume...Si magazine...

Ambele hoteluri sunt curate, micul dejun e la fel, de la ambele hoteluri poti cere mic dejun in parc si acesta este in acelasi loc. Teoretic Cheyenne este un pic mai aproape de parcuri. In practica ambele hoteluri sunt formate din mai multe cladiri si unele cladiri de la Santa Fe sunt mai aproape de parc decat unele cladiri de la Cheyenne. Pana la urma diferenta de timp e neglijabila si, repet, drumul e placut.

Diferenta de pret nu este nici ea mare - merita sa stai la Cheyenne daca ai baietei pasionati de cowboy...

Inca ceva, camerele sunt cvadruple la ambele hoteluri, dar la Santa Fe sunt doua paturi duble, la Cheyenne un pat dublu si doua paturi suprapuse - ceea ce ar putea fi o distractie in plus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Iti multumesc mult de ajutor, sint foarte utile sfaturile. Vrem sa mergem in martie si sa stam 4 nopti, sa puteam sa ne bucuram si noi si baietelul nostru de tot ce e pe acolo. Deja nu mai avem rabdare, pentru noi e prima oara :)
In martie oare se poate lua micul dejun in parc? Nu inghetam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Mic dejun in parc inseamna intr-unul din restaurantele din parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am inteles :) Imi imaginam cu totul altceva. Multumesc de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Am si eu o intrebare la voi: de la aeroportul Beauvais cum se ajunge la Disneyland? Noi am fost la Paris si ne-a dus un autobuz, spre Disneyland care e traseul? Tot spre Paris si apoi alt autobuz spre Disney? Si daca ati facut traseul asta, ca cit dureaza transferul aeroport-parc? Multumesc.

mai nou exista autobuz direct de la Beauvais, vezi pe www.vea.fr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielai

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Am si eu o intrebare la voi: de la aeroportul Beauvais cum se ajunge la Disneyland? Noi am fost la Paris si ne-a dus un autobuz, spre Disneyland care e traseul? Tot spre Paris si apoi alt autobuz spre Disney? Si daca ati facut traseul asta, ca cit dureaza transferul aeroport-parc? Multumesc.

mai nou exista autobuz direct de la Beauvais, vezi pe www.vea.fr


Daniela


Multumesc, cred ca e mai bine asa, numai ca e destul de scump, 25 euro/adult, 20/copil, in total ne-ar duce la 140 dus-intors. O sa incerc sa aflu la cit ne-ar duce un drum cu autobuzul apoi cu metroul, sa putem alege in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

N
Ce merita cumparat? Parerea mea este ca merita...pozele. Au preturi maricele. Copilul se poate fotografia cu diferite personaje si se fac si "instantanee" la diferite atractii. ..

Alte intrebari?



Despre ce fel de poze e vorba si cit costa? Cu ce se deosebesc ele de cele pe care le poti face singur? Vreau sa stiu la cit ne duce distractia asta, asa aproximativ. Noi vom sta 4 nopti acolo (au o oferta pentru anumite perioade, platesti 3 nopti si stai una gratis, gasiti pe site daca va intereseaza). In statia RER-lui, acolo unde ziceai ca e un magazin, gasesti si ceva de mincare? Micul dejun il avem asigurat (la Santa Fe o sa stam pina la urma, cam cum e micul dejun la ei?), la prinz o sa mincam ceva prin parc probabil sau putem lua din afara parcului mincare si bautura...Daca mai ai ceva sfaturi de economist bani, ti-as fi recunoscatoare. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Hello. Natasa, si noi vrem s-ajungem la Disneyland in martie. Si tot la Santa Fe ne gandeam sa stam. Ai mai adunat ceva informatii utile despre transferul Beauvais - hotel si despre alte chestii care ne-ar putea folosi? Tnx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgianap02 spune:

Buna si noi tocmai ne-am cumparat biletele de avion pt mai la paris si vom sta 4 zile
Cei care au fost cate zile merita sa stai in dysney?
La ibis a stat cineva?
abia asteptam sa ne luam zborul si sa ne dati mai multe inf. pretioase

Mergi la inceput