disney land Paris

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nasuc spune:

Merci Doruletz!

Apropo de atmosfera "eastern european": unde locuim acum, nu avem o comunitate romaneasca mare (asta ca sa nu zic ca nu prea avem de loc) si ne-am dezobisnuit de injuraturi si cuvintele obscene aruncate asa, tot din doua in trei cuvinte. Si-am nimerit la gara la Milano. Acolo plin de romani! Erau si cativa tigani, dar mai multe grupuri de tineri romani. Ce mi-au auzit urechile?!! Mi-era jena, rusine, nu stiam cum sa trec mai repede si sa plec de-acolo. Era ziua-n'amiaza mare, si intamplarea a facut sa trecem si noi pe acolo cand trecea si o tanara pe langa ei. Ce magarii au zis!! Noroc ca fetita mea nu cunoaste cuvintele alea, ea n-a inteles nimic. Si banuiesc ca nici tanara respectiva.

Multumesc de sugestii, esti o comoara! Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dan_amt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Ne-am intors ieri de la Disneyland. Am stat la hotel Cheyenne. E un hotel curat, totul e foarte organizat...

De la aeroport la hotel ajungi cu RER, gasesti harta RER pe Internet. Poti merge si cu autocarul, fie de la Orly, fie de la Charles de Gaule. (Adica, daca zbori cu Blue Air si ajungi la Beauvais nu ai aceasta optiune). Autocarul te lasa la hotel. Gasesti tot pe Internet orarul autocarelor.


Patru zile, e OK - poti vedea cam tot. Cozi sunt cam peste tot, dar locuind la hotel Cheyenne beneficiezi de "happy hours", adica poti intra in parc cu doua ore inainte de deschidere. La intrarea in parc gasesti harti ale parcului si la fiecare atractie exista o indicatie carei varste se adreseaza. In afara de harta, gasesti si un program. Este scris acolo unde si cand intalnesti printese si alte personaje.

In problema mancarii, eu sunt cea care am cam...dezinformat. Am descoperit in penultima zi a sederii mele la Disneyland ca in gara, adica acolo unde ajung trenurile, dar si RER-ul exista un magazin "Relay" unde gasesti suc la 1,5 l. Gasesti si lapte si alte alimente. La o statie de RER de Disneyland (statia se numeste Val d'Europe) este un centru comercial imens unde exista si un Auchan. Acolo gasesti chiar orice. Tot acolo este acvariul, eu zic ca merita vazut.

Ce merita cumparat? Parerea mea este ca merita...pozele. Au preturi maricele. Copilul se poate fotografia cu diferite personaje si se fac si "instantanee" la diferite atractii. Pentru noi a mai meritat un costum de Buzz Lightyear. Exista si costume de printese...

Cred ca vacanta la Disneyland este extrem de obositoare pentru copii, dar in cel mai bun sens al cuvantului...

Alte intrebari?

sal.vreau sa stiu de un mijloc de transport de la disney la paris[tren,autobuz,etc]si de plimbarile pe sena cu vaporul[seara,ziua]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

ai metrou direct pana in centrul Parisului (iti poti lua harta liniilor de metrou); cu vaporul pe Sena e frumos ziua ca sa si vezi ceva. sunt multe asemenea vaporase. la Notre Damme au statie si de metrou si de vaporas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

O sa vizitez si Disneyland Paris in perioada 19-25 nov. Sunt putin dezamagita ca nu ma asteptam sa gasesc asa preturi mari la bilete. As vrea sa intreb: stie cineva cum sunt biletele acelea pentru Park 1 si Park 2, mai precis ce inseamna asta? Eu sincer vreau sa vad persoajele dar si parcul de distractii. Este unul si acelasi lucru?
Ce este inclus în pretul biletului?

Multumesc

Blogul meu: www.celina-bianca.blogspot.com/" target="_blank"> http://www.celina-bianca.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

In pretul biletului e inclusa intrarea. Adica dreptul sa te dai in toate chestiile alea, sa te plimbi si sa cheltui bani in magazinele lor!
Sfatul meu e sa va cumparati mancare si de baut din alta parte de cat din parc sau in imprejurimi si sa intrati cu ea, daca sunteti la buget redus. Un hot-dog simplu e 5€, iar o sticla de cola de
0,5l e 2,5€.
si bilet ia doar pt. disney parc nu si pt. studio. Intr-o zi nu ai timp sa faci nici unul singur, de doua nu vorbesc! Si sa stati la focul de atificii, cred ca inca mai e, pe la 23h

Preturile astea le-ai vazut? Sunt valabile doar daca cumperi pe internet:
http://offres.disneylandparis.fr/billets/index.xhtml

mergi in rubrica : billets spéciaux!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Celi-bia, nu am inteles exact daca te duci o zi la Disneyland sau vrei sa stai acolo, la unul din hotelurile lor.

Daca mergi pentru o zi, intr-adevar, nu poti vizita ambele parcuri. Acum, ce sa spun, pentru copii mai mari, eu sunt fan Disney Studios, adica e de-a dreptul interesant. Mai ales pentru adolescenti, daca mai sunt si fani High School Musical. Biletul de Disney Studios iti permite si intrarea in Disneyland, seara, dupa ce Disney Studios se inchide (dar cred ca in noiembrie diferenta de timp este de doua ore, asa ca nu prea mai vezi Disneyland, doar asa, un tur mic...). Pentru copiii mici e mai frumos Disneyland. Si personaje gasesti mai multe la Disneyland...

Daca stai la hotelurile Disney ai oricum bilet pentru ambele parcuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celi-bia spune:

Da, nu am specificat ai dreptate.
O sa stau cam 6 zile la Paris si in una din ele vreau sa ajung la Disney. Noi suntem doi "copii mari" fara copii mici cu noi, deocamdata. Daca prietenul meu vrea sa se dea pe toate nebuniile alea de acolo, eu as vrea mai mult sa vad personajele, sa fac poze cu ele si neaparat sa vad Castelul acela (emblema Disney dupa parerea mea) care apare la inceputul si sfarsitul desenelor animate

Acuma ce sa zic, de mers mergem clar, vedem noi ce bilete ne-om lua. Probabil pentru un singur parc, sa nu aruncam banii degeaba daca vom sta numai o zi. Ideea e sa fim cat de cat multumiti amandoi. Oricum cred ca va fi o exeperienta de neuitat si sigur ne vom intoarce acolo cu copilul nostru cand va fi sa fie

Daca mai aveti ceva sfaturi pentru mine? Va rog, acum e momentul cand pregatim excursia

Blogul meu: http://celina-bianca.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Pentru "copii mari" recomand Disney Studios. Mai ales pentru "baietei". La Disney Studios vezi o gramada de aspecte legate de productia de filme. De exemplu, este un spectacol extraordinar de cascadorie (Stunt Show), se fac niste "figuri" extraordinare cu masini si motociclete si apoi iti si arata o gramada de secrete: cum sunt construite masinile pentru cascadorii - au motor de motocicleta plasat pe scaunul din spate, care este costumatia unui cascador care "ia foc" in film si....cel mai neasteptat amanunt nu ti-l dau, sa nu-ti stric distractia. O alta atractie, Tram Tour, iti arata cum se produce intr-un film o furtuna, un incendiu....Mai este o atractie legata de "efecte speciale". Si un film romantic si amuzant de istorie a cinematografiei "Cinemagique".

"Nebunii" exista in ambele parcuri si oricum intr-o zi nu se pune problema sa te dai in toate. Eu zic ca Disney Studios e pentru voi. Repet, de la ora cand se inchid Studios puteti merge in Disneyland, poti vedea castelul (da' vezi ca e un dragon acolo!). Personaje poti vedea in ambele parcuri, e drept sunt mai multe in Disneyland.

Indiferent pentru care din parcuri va decideti este important sa luati la intrare doua pliante, harta si programul. In program este scris la ce ora si in ce loc vin personajele. Pe harta este scris clar care sunt atractiile pentru fiecare varsta - adica veti afla exact care sunt "nebuniile".

Si in legatura cu Paris. Am si eu o idee fixa, o recomandare pe care o fac tuturor celor care se duc (si am si fost bombanita pentru ea): vizitati canalizarea (Egouts), este ceva super-interesant. Si daca vreti ceva romantic va puteti plimba cu vaporasul nu atat pe Sena cat pe canalul St.Martin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Foarte bine rezumat Formal...! Pt. copii mari ca voi, celi-bia, acolo la Studio trebuie mers...Si cred ca terminati si repede cu el :) si aveti timp si de Disneyland Parc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am si eu o intrebare la voi: de la aeroportul Beauvais cum se ajunge la Disneyland? Noi am fost la Paris si ne-a dus un autobuz, spre Disneyland care e traseul? Tot spre Paris si apoi alt autobuz spre Disney? Si daca ati facut traseul asta, ca cit dureaza transferul aeroport-parc? Multumesc.

Mergi la inceput