Mamici de septembrie-octombrie 2007 (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Andruzza felicitari mamico, refacere grabnica si bebelusa sanatoasa.
Danuta scumpica sarmaluta, si bafta cu constipatia aia uf uf.
Adi emotionanta intalnirea cu Lisa, abia acum imi dadui seama cu cine seamana fi-miu cu gura mare, ui daca printesa seamana tot cu mine...ce ma fac cu 2 cu gura mare....lol
Noi suntem tot 2 in 1, noaptea e un cosmar dureri contractii ,dar numik regulat.Moasa mi-a promis ca-mi face inducere joi daca nu apare printesa pana atunci,sper sa apara pana atunci.
sanatate bebeilor , odihna mamicilor,

Dantje 39+ & Martijn ( 19-04-2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G

Neata, pe fuga ca vreau sa mai dorm. Andrei a fost cam scandalagiu asta noapte asa ca abia pe la 2 m-am culcat. Ma rog, a venit tarziu si sotul meu caruia ii era rau si am mai stat sa vad ce e cu el. La 7 eram in picioare. Eu, ca scandalagii nocturni dormeau tun, pe Andrei l-am zgandarit eu la 7 jumate. Desi a zis dna dr sa il las sa doarma, nu imi convine cand se scoala la 8 exact cand trebuie sa o spal si sa o imbrac pe Alex de gradi.

Sabina, nu am mai deschis aseara ca eram cam nervoasa, pe la 1 si ceva a adormit Andrei.

Adimercedes, bine ca s-a terminat totul cu bine. Bine ati revenit! M-a impresionat prima intalnire cu Lisa, ce frumos ai spus.

Danuta, pe mine ma ajuta si ceaiul ala de colici pentru bebelusi, ma refer la constipatie. Si pune supozitoare cu glicerina ca sa nu fortezi locul. Dar de rupt nu se rupe asa usor, eu in maternitate am facut un fel de cataroaie si tot nu am avut nimic.

Mami, e criza genitala, nu te ingrijora. Cred ca au mai intrebat fetele.







Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze





Rox, ce ceai e ala care ajuta la cpnstipatie? Baby drink? pup

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Neatza si de la noi.
Roxana, inseamna ca preotul meu era relaxat de tot ca m-a chemat in biserica de la inceput. Nu in hol, ci chiar in mijlocul bisericii.
Luy, se pare ca dr Oros are un efect linistitor asupra bebelusilor pt ca si Stefan a stat foarte cuminte si i-a gangurit de a zapacit-o. Si dupa consult, statea pe hol si asteptam ortopedul si cand i-a auzit vocea, a inceput din nou sa 'vorbeasca' cu ea. Ma bucur ca nu e nevoie sa apelati la Fenobarbital. Am vazut ca ea e destul de reticenta atunci cand vine vorba de a administra medicamente puternice la bebelusi prea mici.

Aseara dupa baie si papa l-am pus in patut si a a dormit singur, singurel. O sa repet operatiunea in fiecare seara, sa se invete. Nasol e ca mi s-a stricat si mie caruselul, dar am facut comanda de unul de la Fisher Price, www.crazytoys.ro/jucarii/Pentru-patut-si-deplasare-26/Fisher-Price-91/4390/Nature-Bearries-carusel-cu-sunet-si-lumini.html" target="_blank">asta. Sper sa mi-l aduca repede. Acum doarme bine mersi cu mine in camera, ca la el frigea patutul dimineata


Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze
BB Stefan creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

'neata

Pot sa ma laud si eu ca aseara,dupa 2 ore de urlete,Matteo a adormit in scoica de la 23 la 4...inca nu-mi vine sa cred!
Roxali mai vine soacra-mea uneori 2-3 ore sa stea cu bebe,timp in care eu mai fac cite ceva prin casa...noroc ca-mi ia hainele la calcat,ca altfel nu stiu ce faceam...sotul ma ajuta si el cit poate saracul,dar pleaca la serviciu dim la 6 si se intoarce la 18:30,asa ca prea mult timp nu are...am mare noroc ca se descurca in bucatarie,asa ca seara face el mincare,ca acum in baza mea ar minca numai biscuiti...mi-e asa o pofta de o ciorbaaaaa...cind o face bebe 1 an poate o sa am timp sa fac.....

Am vazut ca vorbeati de molifta....fetele din strainatate voi cum faceti?...mama a vorbit cu un preot,i-a explicat situatia si mi-a citit el si pt mine si pt copil...

adimercedes frumoasa intilnirea cu Lisa....auzi la ea,miros de viorele ...al meu o saptamina a mirosit numai a antibiotic si dezinfectant cu toate baitele din spital...
tzuc felicitari pt bebe si pt nasterea naturala 100%
gabriella si al meu e mereu cu nasucul infundat...apelez de mai multe ori pe zi la ser fiziologic si pompita....batista bebelusului am inteles ca nu-i prea recomandata

Fetelor bebeul meu sughite f mult...ai vostri la fel?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

buna fetele...

o intrebare am... voi mancati fructe??? mie pediatra mi-a zis sa nu mananc ca-i fac colici...cel putin nu inca... off si asa mi pofta de un mar, ca m-am saturat de compot, in rest ce alimente evitati, stiu ca fasolea si mazarea sunt "interzise".

Puiu meu a luat 1 kg de la scaderea fiziologica in 3 sapt si 2 zile... e bine, nu?

Rodica Darius Filip
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina85ss spune:

piccaflor cred ca fetita mea sughite de cel putin vreob4 ori pe zi insa ii dau ceai de camomilla ptr noii nascuti si ii trece.

Cristina + GIULIA 21.09.2007
http://s195.photobucket.com/albums/z98/scristina85ss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by piccaflor

'neata

Am vazut ca vorbeati de molifta....fetele din strainatate voi cum faceti?...mama a vorbit cu un preot,i-a explicat situatia si mi-a citit el si pt mine si pt copil...



Noi o sa mergem la biserica romaneasca din Bruxelles.

Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

quote:
Originally posted by Gabriela77

Danuta, daca respira bine si nu are mucozitati, nu mai umbla la nas. Sara e infundata rau si scot niste cacamite de toata frumusetea. Imi pare rau de problemele de constipatie, dar fii fara grija nu se rupe asa usor epiziotomia. Ioi, ce scumpa e sarmaluta ta! M-am topit! Ai fost multumita de dr?

Roxana, pai doarme bine Andrei! 6 ore legate?

Annisia, cam liniste la tine.


Gabriela si bebe Sara (29.08.2007)





cu ce scoti mucusorii?

emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Roxde supozitoare m-am saturat,il trimit pe sot azi sa-mi ia carbune medicinal,poate are efect mai bun..merci

Alice deci si la tine persista durerea..credeam ca numai eu sunt in situatia asta..

Gabi imi pare rau ca are probleme Sara ta,sper sa-i treaca repede.De doctor am fost multumita,chiar daca nu comunica el prea mult,dar m-a ajutat la nastere si asta a fost mai important..

Dantje merci fain tin pumnii sa ai o nastere usoara!

Piccaflor si a noastra sughite destul de des.

Rodica mie mi-a recomandat pediatra banane si mere.

Nu mai stiu cine intreba cat se da la preot pt. molifta;noi am dat 50 ron si initial n-a vrut sa-i ia,dar cand i-am zis ca pt. biserica,i-a acceptat.





Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
http://community.webshots.com/user/bogdan_mihaisidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by danuta36

Roxde supozitoare m-am saturat,il trimit pe sot azi sa-mi ia carbune medicinal,poate are efect mai bun..merci



Incearca cu herbolax... la mine mergea mereu..

Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput