interpretare spermograma

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teletin spune:

IOANA MULTUMESC DIN SUFLET PT. INCURAJARI. MORFOLOGIA ESTE NORMALA . EU INSA SUNT NEDUMERITA LA CITOLOGIE UNDE SCRIE ASA : RARE LEUCOCITE , PREZENTA FLORA MICROBIANA . ESTE CEVA GRAV ? AM FACUT SI EU O PARTE DIN ANALIZE SI AU IESIT K MAI AM HORMONII SI HSG ( L-AM MAI FACUT SI ACUM 2 ANI SI SUNT K CU TROMPELE ). NOI AVEM PROGRAMARE LA DR. DRACEA PE DATA DE 13 DECEMBRIE . STIU CA VOM AJUNGE LA FIV SI SUNTEM PREGATITI DAR M-A SPERIAT REZULTATUL DE IERI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Teletin daca morfologia este normala e f. bine si poate nu ajungeti la fiv!
Referitor la citologie, nu stiu ce sa-ti spun, dar cred ca e bine, ca leucocitele sunt rare. Dar o sa vezi mai bine ce-ti zice dr.
Fiti optimisti, daca tu esti OK, poate aveti sanse si fara fiv!
Dar de ce zici ca sunteti pregatiti de FIv daca abia acum ai vazut rez de la spermograma? Ati mai facut alte spermograme cu rez prost?


Ioana
poze cu animalutele mele poze noi animalutze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teletin spune:

IOANNA NOI AM INCEPUT SA FACEM ANALIZE DE ACUM 4 ANI DAR MEREU NE LASAM PE O URECHE. CIND SOTUL MEU A FACUT PRIMA SPERMOGRAMA LA CFR REZULTATUL A FOST OLIGOSPERMIE IAR BIOLOAGA DE ACOLO ( MATEI ) NE-A SPUS CA ULTIMA SANSA ESTE VITRO. ACUM 2 LUNI CIND PRIETENA MEA A HOTARIT SA FACA VITRO SI A REUSIT DIN PRIMA CU DR. DRACEA NE-AM HOTARIT SI NE-AM FACUT PROGRAMARE SI NOI . PE DATA DE 13 DECEMBRIE TREBUIE SA AJUNGEM LA GYNERA PENTRU CONSULTATIE SI PINA ATUNCI VREAU SA AM TOATE ANALIZELE FACUTE SA STIU CE AM DE FACUT MAI DEPARTE. ORICUM VREAU SA MAI REPETAM SPERMOGRAMA INCA O DATA PINA ATUNCI DUPA O ABSTINENTA MAI MARE ( MACAR 4-5 ZILE ) POATE IESE MAI BUNICICA SPER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Teletin, te rog spune-mi si mie cat costa FIV-ul facut la Gynera? (si alte amanunte daca mai stii) Poti sa-mi dai PM ca poate suntem in afara subiectului.

Ioana
poze cu animalutele mele poze noi animalutze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Teletin cu cat e perioada de abstinenta mai mare,cu atat iese spermograma mai prost. Perioada optima e de 3 maxim 4 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teletin spune:

ioanna ai primit mesajul meu pe pm ?
nu stiu sigur daca am reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

ioana, pup! te uiti te rog putin in urma, am scris rezultatul spermogramei sotului (din luna aprilie), imi spui si mie parerea ta?
mersic mult!

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teletin spune:

ioana ti-am trimis un mesaj pe PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

quote:
Originally posted by andriushca

fetelor, se poate sa-mi spuneti si mie, din cate stiti si va pricepeti, daca avem sanse sa concepem natural sau numai prin IAS sau FIV, sotul avand urmatorul rezultat la spermograma:
- volum: 1,8 ml (valori normale 2-6 ml)
- ph: 7,5 (valori normale 7,2-7,8)
- aspect: opal
- timp de lichefiere: 40 minute (valori normale maxim 40 minute)
- concentratie: 140 milioane/ml (valori normale minim 20 milioane/ml)
- mobilitate: A 7% (valori normale A+B minim 50%)
B 21%
C 14 %
D 58%
- morfologie: cca 25% forme tipice (valori normale minim 30% forme tipice)
- leucocite: sub 1 milion/ml (valori normale maxim 1 milion/ml)
Diagnostic: Astenoteratospermie.


Andriuscha iti spun parerea mea, desi nu sunt vreo experta, iti spun doar din ce am mai aflat si noi pana acum: numarul e bun, insa mobilitatea si morfologia nu prea..in rest ceilalti parametri sunt buni. Voi ati facut si spermocultura? Ca ar fi bine sa vedeti daca nu e vreo infectie care afecteaza calitatea spermogr.
Ati fost la vreun urolog? ( ca nu mai stiu daca mi-ai spus)
Te
Teletin am primit mesajele tale, iti multumesc , iti scriu si eu maine, ca acum sunt pe fuga.

Ioana
poze cu animalutele mele poze noi animalutze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

ioana, multumesc! am fost la urolog, nu i-a dat sa faca si spermocultura, l-a consultat si i-a facut eco. nu are nimic. (varicocel sau altceva). i-a dat un tratament pe care nu l-am luat inca. (eu nu prea am incredere in acest tratament).
pupici!

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput