interpretare spermograma

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ioanna79,
ce ti-a spus dr t de pe mediile de cultura s-au dezvoltat foarte frecvente colonii de Enterococcus spp.

ai facut spermograma la dr matei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

ioanna eu zic sa incerci cu tratament, ca nu are cum sa-i faca rau. Si noua ne-a spus dr. ca singura sansa e FIV + ICSI dupa ce a vazut prima spermograma, mai ales ca nu exista absolut nimic sa determine acest rezultat. Nici varicocel, nici infectie, nici alte boli care pot afecta fertilitatea.Si eu am avut o perioada destul de lunga in care nu credeam ca voi reusi, eram disperata, neincrezatoare in tratament, dar pana la urma am reusit. Cred ca trebuie incercate toate metodele pana la FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ralmar , ce mai faci .. am vazut ce rezultate a vut sotul ...sa fie din tratament ?

si io l-am analizat pe sotulica pe toate partile ... si se pare ca daca imbunatatim un pict spermograma , el e chiar ok.. sa vezi dans la mine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Eu chiar cred ca de la tratament avem rezultatele astea, ca in rest nu s-a schimbat nimic. Este la fel de stresat, la fel de obosit, nici macar la tigari nu a renuntat. Si culmea, eu nu credeam in tratamentele naturiste dar acum mi-am dat seama ca unele functioneaza.
Eu eram convinsa ca face tratamentul degeaba, faceam tot felul de planuri sa mergem la alti dr. si chiar aflasem ca la rezultatele noastre singura sansa era FIV + ICSI.Eram deci pregatita pentru ce era mai rau, dar se pare ca nu mai este cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

si eu am avut aceeasi problema cu sotul si am rezolvat-o cu un tratament naturist
am facut trat 2 saptam cu antibiotic amindoi si in acelasi timp cu brinca ursului, napraznic a mers super intr-o luna de zile am ramas insarcinata,am mai dat reteta la cineva si minumea s-a intimplat si la ei este foarte buna si merita incercata nu are efecte adverse, daca va intereseaza va dau detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

violetamaria..ce problema ai avut ,ca nu-mi e clar 100% si ce tratament a luat sotul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna79 spune:

violeta maria, da, normal ca ma intereseaza!
imi poti spune, te rog, care a fost tratamentul.. exact!
( la voi tot mobilitate mica era problema?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

mobilitate redusa si nr spermatozoizi mai putini decit normal
este vorba despre urmatorul tratament
doxicilina amindoi timp de 2 saptamini
vitamina E amindoi/2 saptam
stamicin amindoi 2 saptam
brica ursului tinctura decit el cit este nevoie
napraznic capsule decit el cit este nevoie
cu brinca ursului si napraznic se face tratament timp de 3-6 luni
daca aveti alte intebari va stau la dispozitie si daca aveti rezultate dati-mi si mie un BIP
va doresc nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teletin spune:

BUNA DIMINEATA FETELOR ! IERI AM LUAT SI EU REZULTATUL LA SPERMOGRAMA SOTULUI SI AS VREA SA VA CER PAREREA. VOLUM 2,5 PH 7,5 NUMAR 10 MIL/ML MOBILITATE LA 1 ORA 75 % RAPID PROGRESORI LA 1 ORA 40 % MODERAT PROGRESORI LA 1 ORA 20 % MOBILI NON- PROGRESORI LA 1 ORA 15 % IMOBILI LA 1 ORA 25 % MORFOLOGIE - NORMALA CITOLOGIE RARE LEUCOCITE PREZENTA FLORA MICROBIANA ( ASTA CE MAI ESTE ? ) CONCLUZII OLIGOZOOSPERMIE GRAD 1 HIPOKINEZIE +/-. AS VREA SA VA MAI INTREB DACA CU ACEST REZULTAT SE POATE RAMINE INSARCINATA CU VITRO . ASTEPT UN RASPUNS DE LA VOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Teletin nu e f. rea spermograma si se aveti sanse destule la FIV, unde sunt suficienti si cativa spermatoz. (cum ar fi la FIV cu ICSI) Nu am inteles insa procentul de forme normale, conteaza si el. Din ce ai scris tu, par a fi normali (morfologie normala), ceea ce e f. bine si ati avea sanse si prin IA, daca tu nu ai vreo problema.
Mult succes iti doresc!

Ioana
poze cu animalutele mele poze noi animalutze!

Mergi la inceput