interpretare spermograma

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Sa nu-i dai sotului vit.E mai multa de 10 zile pe luna, ca faci mai mult rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

fetelor, se poate sa-mi spuneti si mie, din cate stiti si va pricepeti, daca avem sanse sa concepem natural sau numai prin IAS sau FIV, sotul avand urmatorul rezultat la spermograma:
- volum: 1,8 ml (valori normale 2-6 ml)
- ph: 7,5 (valori normale 7,2-7,8)
- aspect: opal
- timp de lichefiere: 40 minute (valori normale maxim 40 minute)
- concentratie: 140 milioane/ml (valori normale minim 20 milioane/ml)
- mobilitate: A 7% (valori normale A+B minim 50%)
B 21%
C 14 %
D 58%
- morfologie: cca 25% forme tipice (valori normale minim 30% forme tipice)
- leucocite: sub 1 milion/ml (valori normale maxim 1 milion/ml)
Diagnostic: Astenoteratospermie.

va multumesc mult!


ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

In perioada asta sunt mai pesimista, ma gandesc ca ar putea merge cu inseminari, natural cred ca merge dar mai greu, din cauza mobilitatii scazute. Ai incercat natural cu stimulare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Noi stam mult mai prost la capitolul spermograma, si dr. tot mai insista ca vom reusi natural, desi eu am citit pe aici ca atunci cand problema e mobilitatea, singura sansa e FIV+ICSI !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

RalMar, cu mine vb?
cum natural cu stimulare? adica CSD si stimulare la mine sau cum?
1. niciodata dr. nu ne-a spus clar: nu aveti sanse natural
2. totdata dr. a zis ca noi trb sa facem inseminari
3. la ultima inseminare (nr. 3) vazand rezultatul dupa prepararea spermei, dr. ne-a zis ca nu putem decat prin FIV.
oare care e adevarul?
nu stie nici ea sau spermograma s-a prostit progresiv de atunci incoace?

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Da, cu tine vorbeam! Natural cu stimulare, adica tu faci stimulare cu ovamit (closti) 3 luni si incercati natural, deci fara inseminare sau FIV. Nici doctorii mei nu mi-au spus niciodata ca nu se poate natural, chiar au insistat ca putem si am dat o gramada de bani pe stimulari si monitorizari si controale degeaba, ca sa nu mai vorbim de timpul pierdut.Asa ca nu cred ca e in interesul dr. sa-ti spuna verde-n fata ca nu poti decat prin FIV, cand pot sa-ti ia o multime de bani pana cand ajungi la FIV (ca alta solutie nu exista) cu monitorizari, inseminari, si tot felul de porcarii care e evident ca nu au cum sa functioneze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Dupa cate se poate observa, sunt cam dezamagita de felul in care este tratata problema infertilitatii la noi, se pare ca noi nu avem suflet, nu suferim crunt dupa fiecare esec, noi trebuie doar sa dam bani (cat mai multi posibil) Si ca sa-ti raspund si la intrebarea nr. 3 nu cred ca s-a prostit spermograma intre timp, ci doar ca dr. s-a gandit sa mai incerce ceva, sa mai faca ceva experimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

cred ca esti foarte dezamagita!
nu am incercat si nici nu am de gand sa ma tratez/stimulez singura cu ovamit timp de 3 luni, fara monitorizari fara nimic si nici macar sa nu fac IAS daca tot ma indop cu hormoni ! ...

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Monitorizari am facut, dar nu am facut inseminari, ci am . Si luna trecuta dr. mi-a recomandat sa mai incepem o serie de stimulari, poate iese ceva. Tocmai de asta ziceam ca dr. nu-si vad decat interesul lor, nu-i intereseaza pacientii. Cum poate sa-mi spuna sa facem stimulare si monitorizare inca 3 luni, cand ea nici macar nu vazuse spermograma sotului, si nici nu a cerut-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna79 spune:

am fost la Dr Tutunaru..
mi-a spus "DEZASTRU"
adik.. pt acea mobilitate de 10%.. care am intels ca greu ar putea ajunge la peste 60% - minimum la valorile normale..
mi-a spus sa trec la FIV cu.. nu stiu ce..( adik implantare de spermatozoid ca sa se produca fecundatia.. )
insa, prefer sa incerc totusi tratament, mai intai..
cica naturist si homeopat..

Mergi la inceput