interpretare spermograma

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

andriuscha pup fata
si te mai astept cu vesti, noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

si eu te pup, monty! va urmaresc cu interes si de la voi astept vesti bune!

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Andriushca eu zic sa faca sotul tau tratament, ca nu are ce rau sa-i faca. Nici eu credeam deloc in tratamentele astea naturiste, cu vitamine, dar la noi in 2 luni a crescut mobilitatea de la 30% la 70%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatricce spune:

Fetele va pe toate ! eu sunt o aspiranta optimista si am nevoie de ajutorul vostru ,azi am luat rezultatul de la spermograma sotului si astept sa ma ajutati in descifrarea ei . volum 4 ml ph 7,7 aspect -lichefiere incompleta la 1 ora numar 130 mil/ml mobilitate la 1 ora 70% ,rapid progresori la 1 ora 20% ,moderat progresori la 1 ora 30% ,mobili non-progresori la 1 ora 20% ,imobili la 1 ora 30% ,morfologie normala ,citologie normala .Concluzii -polispermie grad 1 ,hipokinezie + . Ce parere aveti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Fetelor am luat acum rezultatul spermogramei sotului si singura valoare care nu este in pramaetri este:
Mobilitate la 1 ora 70% (valori normale 80%-100%)
credeti ca este grav?e prea mica mobilitatea?sunt prea puturosi?

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

si mai adaug ca la concluzii scrie hipokinezie +/-

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

buna fetelor la sotul meu a iesit asa spermograma
40% +++ vioi
20% ++ lenti
40% +imobili

45.600000 nr de spermatozoizi pe ml
200mil spermatozoizi nr normal pe ml

ph7.7

stie cineva daca e bn

apropo scz era mai mult de scris dar nu am analiza in fata ca e la al meu sot sa faca copie xeror

va poop si astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

anelize
membru junior


Membru din:15/03/2005



Romania
constanta
(CONSTANTA)
984 Posts
Trimis la - 07/01/2010 : 17:24:02
--------------------------------------------------------------------------------

Dragi aspirante, de cateva luni ne-am hotarat ca a venit timpul sa ne marim familia,sa facem un bebe. Mi-am facut analizele preconceptie(restul analizelor ginecologice le fac la 3-4 luni din motive de securitate pentru mine)si,totul fiind ok,ne-am apucat de treaba.A trecut o luna,2,3...6 si bebele nostru intarzia sa apara,asa ca s-a dus si sotul meu sa faca o spermograma.Ce a iesit:un buletin de analize cu multe rezultate incercuite,rezultate care ma alarmeaza si ma nelinistesc pana saptamana viitoare cand vom merge la doctor.Daca aveti experienta,va rog ajutati-ma sa interpretez rezultatele.
-Volum sperma 3
-Aspect ANORMAL
-Tp.de fluidificare
completa 20 MIN
-Ph 8
-NR.Spermatozoizi 100MIL/ML
-SPERMATOZOIZI
mobilitate normala 20%
-SPERMATOZOIZI
mobilitare redusa,
nemobili 80%
-SPERMATOZOIZI
viabili 95%
-SPERMATOZOIZI
aspect normal 5 %
-SPERMATOZOIZI
forme aberante 95%

Am citit ca uneori,rezultatele primei spermograme sunt false,din cauza stresului.Sotul meu nu mai facuse niciodata o spermograma si a fost destul de agitat si fastacit.



Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Dragi aspirante, de cateva luni ne-am hotarat ca a venit timpul sa ne marim familia,sa facem un bebe. Mi-am facut analizele preconceptie(restul analizelor ginecologice le fac la 3-4 luni din motive de securitate pentru mine)si,totul fiind ok,ne-am apucat de treaba.A trecut o luna,2,3...6 si bebele nostru intarzia sa apara,asa ca s-a dus si sotul meu sa faca o spermograma.Ce a iesit:un buletin de analize cu multe rezultate incercuite,rezultate care ma alarmeaza si ma nelinistesc pana saptamana viitoare cand vom merge la doctor.Daca aveti experienta,va rog ajutati-ma sa interpretez rezultatele.
-Volum sperma 3
-Aspect ANORMAL
-Tp.de fluidificare
completa 20 MIN
-Ph 8
-NR.Spermatozoizi 100MIL/ML
-SPERMATOZOIZI
mobilitate normala 20%
-SPERMATOZOIZI
mobilitare redusa,
nemobili 80%
-SPERMATOZOIZI
viabili 95%
-SPERMATOZOIZI
aspect normal 5 %
-SPERMATOZOIZI
forme aberante 95%

Am citit ca uneori,rezultatele primei spermograme sunt false,din cauza stresului.Sotul meu nu mai facuse niciodata o spermograma si a fost destul de agitat si fastacit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzet spune:

Buna Anelize,


Problema cea mare in ceea ce priveste rezultatele spermogramei o reprezinta procentul extrem de mic de forme normale. Si sotul meu este in aceeasi situatie.

Cauzele pot fi de natura genetica sau ....o alta varianta...existenta unui varicocel.

In orice caz, parerea mea este sa nu te impacientezi pana in momentul in care nu discutati cu medicul aceste rezultate. Noi nu putem decat sa ne dam cu parerea pe baza experientei prin care am trecut, dar nu putem da un diagnostic.

Succes

Mergi la inceput