Mamici de septembrie-octombrie 2007 (94)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gabriela, pai daca tu esti grasa la 55 kg eu ce sa mai zic. Socrela mea e o ddraguta. Mi-a luat cadou de ziua mea o crema anticelulitica si s-a tot scuzat sa nu o iau ca o aluzie. Eu o sa fiu o soacra buna pentru Sara dar sa nu ma puna sa ii cresc copiii ca vezi ca sunt cam dusa cu capul.

Cecilia, exact pe coapse si pe fund am si eu kilogramele in plus,adica cele 7 ramase. Foarte putin pe burta. Am un fund cat China. Fac sport cat pot, azi mi-a fost insa lene. Si uite ca musiu doarme, as fi putut profita. Si ma tot dau cu smacuri...cam degeaba.

Danuta, nu prea ma pricep la alaptat ca eu am esuat la ambii copii. Eu as zice sa mai incerci putin. Daca nu vrea si nu vrea, asta este.

Ana, al meu doarme tot asa vertical si evident asa e cel mai fericit. Mai grav este ca prefera la mine in brate. Am observat ca si atunci cand il ia tati mai e incordat, la altii si mai si. Cand l-am luat eu se relaxeaza. Numai ca m-a cocosat. Si cand il pun jos incepe foiala, scancetul si urletul, in ordinea asta. In patutul lui accepta insa sa il las dupa ce adoarme. Acum culmea este langa mine, insa doarme pe paturica lui. Ce haine i-ai pus lui Vladut afara? Ca as iesi si eu cu musiu macar sa luam fata de la gradi.

Sabina, care mai e pulsul? Am pus toalele straineze deoparte si botosii bleu daca te intereseaza si o sa ti le las eu cand vin sa imi depun actele de cazier, probabil pe miercuri sau mai degraba joi.









Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
In plus voiam sa merg la ea ca sa discut despre Alex care face in continuare noaptea pe ea si nu se trezeste deloc sa o schimb. Noaptea treacuta am pus-o la pipi la 10 jumate, la 12 jumate si la 2 si totusi la 5 facuse iar pe ea. Imi creaza o super stare de nervi situatia. Apropos, mamicile cu pui mai mari va rog sa imi impartasiti experienta voastra sau sa imi dati vreo idee daca aveti. Stiu ca am mai deschis subiectul o data, stiu ca mi-ati mai zis ca se poate sa o tina asa pana la 5 ani. O sa mai postez si la subiect dedicat, dar acum s-a trezit Andrei si nu apuc, asa ca pun baza pe voi. In fine, o sa indraznesc maine sa o intreb pe dr Oros si de asta.
Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)Poze

Si eu am avut pana recent problema asta cu Ilinca, ma dispera.Nu stiam ce sa mai fac si am zis gata, ii pun pampersi(aveam o marime mai mare in casa).Vaii, cand a auzit s-a pus pe urlat, ca ea nu e bb, ca nu vrea pampers.Si i-am zis ok, daca te trezesti sa faci pipi la olita nu punem pampers. In primele nopti i-am pus un pampers langa pat si ii ziceam seara ;uite-l aici,daca faci in pat ti-l pun.Tot in primele nopti am trezit-o eu, dar am trezit-o cu totul,sa fie constienta ca face pipi, ca pana acum o puneam pe olita si ea era mai mult adormita.Slava Domnului, vad ca a functionat metoda, nu mai face in pat, se trezeste si se duce la olita- i-o las in camera ei noaptea, ca ziua face la wc. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Felicitari pentru bebele urlator, Raluca !
Sa crestei mari si sanatosi, iar mami si tati sa fie fericiti alaturi de micul Mihai !
Vazut poze cu frumoasa Sara, ptiu, ptiu sa n-o deochi ! Deja 5 saptamani, mai, mai, ce mari am crescut ! Gabriela, tu ti-ai dat seama cum a trecut timpul ?
cecilia, hai ca mai ai pana la botez, poate mai dai jos din kg, nu dispera.
danuta, incearca totusi sa nu renunti la alaptat, e pacat daca ai lapte. Pune-o la san cand ii e foame, chiar daca nu papa prea mult si pe urma ii mai dai cu biberonul, poate in timp incepe sa se prinda ca vine laptic si de la tzitzi. Si dai un biberon din care sa traga mai greu. Cred ca o sa te mai invete Sabina...
ha,ha,ha, cica danielle se plictiseste... bine, bine, mai vorbim noi peste cateva zile/saptamani...
Teo, nu te bagi si tu sa-l livrezi pe Mihnutzu ? Hai ca se duce vremea buna si vrea si Maria companie

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )
www.flickr.com/photos/11799927@N07/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Rox, i-am lasat hainele de casa (body+salopeta), i-am dau pe deasupra unpantalon salopeta mai gros, o jacheta, botosi mai grosi, caciula cu urechi si l-am acoperit cu un pled de lana. Nu pare sa-i fie frig. Doarme foarte linistit. Sambata l-am tinut 8 ore afara. A dormit aproape continuu. S-a trezit doar de foame si apoi a adormit la loc.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Miruna
Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ana, wow ce copii cuminti ai, m-ai terminat. Pai sa stea Andrei 8 ore afara neleganat sau nemiscat? Pfuuu, sa traiesc sa o vad si pe asta. Nu stiu ce are al meu, eu speram sa il doboare aerul. El doarme cel mai bine dupa ce iese afara, nu afara. Cum il aduc in casa, daca e hranit, cade lat 4 ore. Dar afara nu.

Irina, multumesc mult de sugestie. O sa incerc si asa. Alex insa ar fi fericita sa primeasca pampers, ea tot ii cere. Dar o sa vad...poate merge si asa. Si eu o trezesc de regula de tot, aprind lumina, dar pare ca degeaba. Mai perseverez asadar, nu voi abandona.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Carpatina, pai eu am facut haleala , iar mai devreme am dat cu aspiratorul.
Gabriela, e asa dulceeeeee Sara. Tot nu sunt eu lamurita cum de e asa cumintica, ca al meu e nazdravan tare. Si doar pe Andrei il ai in vedere pentru Sara? Hmmmm.
Cecilia, noi vrem sa luam tortul de la cofetaria Vio (am mai mancat de acolo si le fac bune); o stii? Daca nu acolo, la Tosca.

Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze
BB Stefan creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Bey, nu stiu ce sa fac: sa il scot sau nu pe bebe afara? Mi-e teama ca incepe vreo ploaie si nu am chef de raceli. Cred ca am sa il imbrac mai gros si ii deschid usa la balcon. Ce ziceti?
Am observat o chestie haioasa: Stefan nu sta pe burta, dar l-am pus azi cand era dezbracat si nu a mai urlat, chiar parea sa ii placa.
So, foloseste cineva Huggies?

Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze
BB Stefan creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

acuma in sfarsit buna si de la noi

Piciuloko, ti-am dat si Sms, sa-ti traiasca bb Michael, cred ca sunteti asa de fericiti!! Eu una abia astept sa-i imprietenim pe ursuletii nostri:)

Tomasa, nora mea ce mai face?

Roxule, suntem binisor. Eu am dormit cu bebe in pat poana la 11!!! bine, la 8 am misunat si eu prin casa cu pregatit fata pt gradi, dar dupa aia m-am culcat langa Gheo. Acuma s-a sculat la 11.40 si abia acuma a readormit.Eu sunt singurica acasa , asa ca nu il scot in parc, l-am pus sa doarma cu geamurile larg deschise in camera lui.
Nu il scot pt ca nu are cine sa ma ajute cu carutul, ori eu pana nu vad ca sunt absolut perfect cu operatia nu mai ridic nimica.Doar pe bebe.In fond, nici n-au trecut 6 sapt, ce zic eu, nici 5 nu-s trecute.

Dar daca vii sa depui la cazier fac eu cumva sa ne vedem. Ori afara daca e vreme buna si nu sunt singura,, si daca nu, te invit la mine.Tu trebuie sa ai doar formula si bibe pt Andrei.Scoica am si eu una veche.

Apropos, ieri am pus si eu bebelacul in scoica aia veche, si a stat la taclale cu sor'sa. Sofia ii zdranganea o jucarie, vorbea cu el, l-a intretinut vreo 10 minute!!! mie mi se pare f mult pt varsta lui, mai ales ca Sofia mult mai tarziu statea linistita. Oricum, diferenta asta de 5 ani vad ca a fost miraculoasa, pt ca Sofia e destul de mare sa priceapa una alta, dar si destul de mica incat sa iubeasca mult bebelusii, copiii pe la 8, 9 ani asa sunt mai fitzosi.

Ana, sanatate Mirunicii!!! tare-i greu cand ii stii bolnavi.Si da, se duce pe apa sambetei toata educatiunea in momentele astea. Si complimente grasanutzului.Tin minte ca sila noi 5 kile a fost un mare prag psohologic.dar asta se intampla la 3 luni si 10 zile, hihihihi (la caprita mea cea mare)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Ana merci

Roxana eu imi faceam probleme ca am tzitzi mici si fara sfarcuri,dar tot a venit laptele si poate nu esuam daca insistam mai mult la inceput...asta e.La spital mai toate mamicile aveau tzitzi uriase,eu ma simteam mica printre ele,in plus cele care erau la al doilea bb erau mult mai sigure pe ele,stiau ce au de facut..
Sa stii ca acolo toti bebeii erau infasati asa,'sarmaluta',si legati si cu un cordon,destul de strans.Cand am ajuns acasa si am imbracat-o cu hainute,parca nu mai stiam sa o tin in brate,toata se 'imprastia'.Manutele erau cam vinetii de la atata stransoare,saraca..

Luy merci de sfat

Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sim, eun ieri pe Gheorghe l-am scos chiar in balcon.Dar tu nu ai carutul in casa.Eu cred ca nu ploua.Nu aveti aparatoare de plaoie la carut? ia-o cu tine si gata, cand picura te intorci acasa.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput