Mamici de septembrie-octombrie 2007 (94)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:


Lume, lume, vesti de la Cluj:

SMS dela Raluca, la 3.30:

"Am sosit: 3kg, 52cm, urlu tare. Bebe MIHAI"


Sa traiasca bebe Mihai si sa fie sanatos! Raluca, sa te refaci rapid si sa va bucurati de micutul urlator!

Gabriela si bebe Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by Roxana_G
Ce sa mai zic...Am vrut sa il duc pe Andrei la doctor sa discutam ce si cum facem cu mesele astea, i-am calculat si mananca mai putin decat ar trebui cu cele 6 mese.


Roxana, impartasete-mi, te rog, modul de calcul.. .
Plus ca mai vorbeai si de niste curbe de crestere... le gasesc si eu undeva?

Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

Carpatina, multumim pt capitol

Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze
BB Stefan creste



bey Sim, tu vezi ce fac eu?

Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Felicitari Raluca, sa va traiasca si sa fie sanatos si norocos!

Gabriela, eu nu ma plictisesc. Cui zici ca i-ai promis-o de nora pe frumoasa Sara?

Ana, la noi nu sta in carut neam, si afara mai urla daca nu e miscat. Nu ii place din pricina ca nu suporta sa stea pe spate. Sabina imi tot zice sa incerc pe burta, dar eu nu am landou si imi e cam frica sa il tin acolo pe burta desi se ridica singurel si isi schimba capsorul pe o parte sau alta. Si pe Alex o plimbam la 3 luni pe burta prin parc, de se cruceau toate babele. Toti copiii la 3 luni voiau sa vada si erau curiosi, numai ea voia sa stea pe burtica.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Musiu a papat de ora 12 - ca de obicei mesele au fost la 12 noaptea, la 7 jumatate si acum la 12 - si s-a culcat langa mine in pat. M-a zgariat pe obraz de mi-a dat sangele. Of! Apropos de mese, ieri l-am icnercat cu bibe cu 150 ml apa in el deci vreo 170 ml lapte. 2 bibe facute degeaba, tot 120-130 a papat. Azi la 7 jumate insa a papat 150 ml. Acum a papat tot 130, insa nu ii mai facusem bibe mare si imi pare rau ca nu l-am mai incercat.

Carpatina, calculul se face la kg corp, adica 150 ml la kg corp pe zi. Adicatelea la 5 kg ar insemna 750 ml pe zi repartizati pe cate mese are. Eu aici am nelamuriri cate mese ar trebui. Buun, deci la 7 mese ale gagiului meu ar insemna cam 100-110 ml pe masa. La 5.4 kg cand am fost la control dna dr a zis ca ii trebuie cam 120-130 ml la o masa la 7 mese. Acum daca papa tipul numai 6 mese insa aceeasi cantitate, mi se pare mai putin decat ar trebui si sigur a luat in greutate, ma astept sa aiba spre 6 kg. Curbele cu pricina or fi si pe net. Dna dr are niste grafice pe care a pus punctulete pentru Andrei. Nu stiu daca se gasesc pe net, daca nu, le scanez eu si le pun pe mailul comun. Dar la somnul de pranz al bebelusului, daca o avea asa ceva.

Buuun, vad ca s-a trezit si face KK. Nu stiu cum e la voi dupa KK, dar al meu atipeste putin, apoi se trezeste, il schimb si il spal si apoi plange pana la masa urmatoare. Zau daca inteleg care e legatura cu KK asta.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Roxana, hai ca esti haioasa...asta era si culmea...astept si eu vremurile cand te plictisesti tu...Mie imi place flacaul tau si daca iti place si tie fata, deal. Am fi niste cuscre simpatice.

Dupa cum se observa am si eu vreme sa intru pe forum. Asta pt ca sotul e in Germania si bonus, am primit o soacra. Care dincolo ca nu imi lasa copilul sa doarma, tot minunandu-se de el, a fost si draguta si m-a complimentat de dimineata, zicandu-mi cu nonsalanta ca m-am ingrasat. Va dati seama ca mi-a cazut fata, si ce mandra eram eu de cele 55 de kg.Da, altfel, ne intelegem bine, asa la distanta....hihi

Gabriela si bebe Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Buna si de la noi!

Piciulika,Raluca felicitari pt. bebei!Sa va traiasca,sa va bucurati de ei!

Gabriela pupici multi de la noi!si Sara e o scumpa!

Eu am o problema cu alaptatul si nu stiu daca o mai pot rezolva:mi-a venit laptele abia joi,cand am iesit din spital,dar bebelina nu mai vrea sa suga,s-a lenevit din cauza ca in spital a mancat mai mult la biberon,eu n-am avut nici colostru in primele 2 zile.Mi-am luat o pompa electrica,macar sa-i mai dau cu biberonul,dar mi-e ciuda ca nu mi-a spus nimeni ce sa fac si acum cred ca e prea tarziu...
Am fost tare necajita ca din spital am scos-o cu un eritem fesier foarte pronuntat,era intarita pielea,de iritata ce era si banuiesc ca din cauza ca nu a fost schimbata la timp.Mi-a dat pediatra Reviken si acum i-a mai trecut.In rest e cumintica,plange putin,papa,doarme,kk face de 5-6 ori pe zi.
Povestea nasterii e scurta,dar o scriu altadata,caci acum nu mai am timp.
Multumim pentru aprecieri.

Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
http://community.webshots.com/user/bogdan_mihaisidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Gata, bebe doarme, a stat ceva treaz de la 11 pana acum.
Ieri am fost la Biserica sa vb cu preotul pt botez, l-am pacalit si a aceptat ora pe care o voiam, asa ca e totul aranjat, acum nu trebuie decat sa ne apucam de cumparaturi( bautura, fructele si tortul le ducem noi),dar pana pe 10 nov mai este .....hihi.Problema este ca tb sa-mi gasesc si eu de imbracat, am luat eu doar 13-14kg in sarcina dar am ramas acum cu 6 kg fata de cum eram, avand in vedere ca alaptez, mica probabilitatea sa mai scap de ele asa curand, deci nu prea ma mai incape nimic, culmea ca am aceste kg pe aripioare si currrrrrr. Nu stiu cand o sa ajung la cumparaturi pt mine, ca bebe cum simte ca plec se trezeste, deci sanse sa merg fara el'' zero'', iar pe partea cealalta nici nu stiu cu ce sa ma imbrac,deci mai astept inceputul lui nov, vad eu atunci.

Sim, vreau sa comand tortul la Tip-top sau Tosca ( la Dristor) stiu ca le fac bune, tu ai luat de la ei, recomanda-mi unul bun, sunt in ceata in ceea ce priveste tortul pt botez, chiar nu stiu ce sa aleg, dati-mi sugestiiiiiiiiiiiiii.




Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)
http://community.webshots.com/user/cecilialata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Raluca, felicitari, sa va traiasca bebe urlacios!

Roxana, hi, hi, tu crezi ca al meu musiu sta in carutz treaz? Pai te inseli! Sta in carutz cand doarme, sa ne intelegem!Partea buna e ca, daca a adormit, sta placinta acolo si nu-i nevoie sa-l legan, asa cum stiu ca-i nevoi cu Andrei. Si al meu ar sta numai cu okii pe toate lucrurile din casa. Cel mai fericit e cand il tin sus si ma plimb cu el prin casa.Acum de exemplu doarme afara, infofolot ca un urs.

Cecilia, eu subscriu pentru Tosca. Finii mei stateu in blocul de deasupra, si de cate ori mergeam ne indopam ca purceii de la Tosca. fac dulciuri suuuper bune.

Gabriela, esti sugura ca n-avem aceeasi soacra? Sau ca nu cumva sunt rude?Cat despre kile... nu vrei sa faci schimb cu cele 62 ale mele? Lsa fato, fii mandra de kilele tale. Ca ai de ce! Deci cu mine nu vrei sa te incuscresti... Hmmm Am vazut pozele. Sara e duuulce! Si tu slaaaaba! Unde stati voi in Cluj?

Danuta, las' ca-i trece si funduletul! Ce dulcica e Mirunica buflica!

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Miruna
Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

gabi, scriu cu o mana, dar grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr soacrei!!!!
55? oh my God nici nu mai visez la ele..........



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput