Mamici de septembrie-octombrie 2007 (93)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Teo, eu luasem o pereche de manusi de la Titan, dar cred ca gasesti la orice magazin. Am mai primit un set de la nasi si avea si ala o pereche. Dar eu nu le-am folosit, daca vrei ti le dau cu placere ca sa nu mai cauti tu. Al meu bb nu s-a zgariat cat a stat in spital si nici dupa aia acasa. Abia acum, dupa ce a mai crescut s-a aranjat singurel pe fata.

Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze
BB Stefan creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bag de seama ca Andrei se stabileste la 6 mese, nici nu stiu cat ar trebui sa manance. Acum doarme de la 8 si abia se foieste. Nu stiu cum sa procedez cu el. Poate ma mai duc la dr inainte de o luna.

Voi povesteati de intoarcerea la serviciu. E foarte greu, mai ales sa lasi puii cu straini. Cu parintii nostri e o treaba, dar cu bone...oricat de dragute si de incredere sunt. Copiii sunt mici, nu stii daca ii ingrijesc, daca il pedepsesc, nu stii nimic. Pe mine ma obseda sa nu imi sedeze fata, ca era plangacioasa rau de la dinti. Si imi povestea bona cum discutau madamele in parc ca ar fi bine sa ii mai dea una alta sa se potoleasca. Asa ca e dureros sa ii lasi asa mici. Eu urmaream mereu cum se comporta Alex cu bona, dar ea era disperata dupa bona. Se bucura asa mult cand aparea dimineata, si uneori o prefera pe ea. Eram tare geloasa. Bona ii zicea "hai vino la mama" si facusem apoplexie cand am auzit pe Alex ca ii zice "mama". Greu...

Insa pana la urma nu as putea sta acasa. Dincolo de motivele financiare si profesionale, pur si simplu nu sunt genul, am nevoie de variatie si actiune. Sa nu va suparati pe mine. Nu ca nu imi iubesc copiii sau ca nu imi face placere sa stau cu ei. Insa nu pot sa fac mereu acelasi lucru, ma innebuneste, mai ales fara ajutor. Binele lor e sa aiba o mama ntreaga la cap, altfel ne facem rau cu totii. Iar eu cat timp ma simt proziniera unei situatii nu prea ma comport normal. Nu stiu daca m-am facut inteleasa.

Parca aud ceva la BB...revin.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Teo, eu am gasit in Bucur. Daca stiam ca ai nevoie nu le dadeam, aveam unele super, nu le-am folosit deloc.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Yupiiiiiii! Picio, majorete pentru Michael!Sper sa nu fie mofturos si sa-i placa majoretele noastre, sa vina azi, sa-l cunoastem si noi!

Yaia, , sper saa functioneze si la tine majoretele!

Sim, cum a fost deplasarea cu bebe? Cum s-a simtit Stefan?

Teo, uite un pentru tine si Mihnutzu, ca sa te simti mai bine. Manusi am o tona, de la diverse seturi si costumase, chiar si de la Miruna, nepurtate niciodata. La maternitate nu mi-au cerut, iar acasa primul lucru pe care l-am facut cu amandoi a fost sa el tai unghiile. Daca vrei, iti donez o sacosa de manushele, in toate culorile!

Rox, cu statul acasa te inteleg perfect. Nici eu n-am stare. Eu lucrez si acum de acasa, ca altfel cred ca as inebuni. partea buna e ca nu voi fi fortata la un moment dat sa rup brusc rutina cu bebe si sa plec la servici. Cu Miruna am stat acasa trei luni, apoi la slujba. Acum am de gand sa stau cel putin pana la sase luni, dar depinde foarte mult cum o sa fie Vlad, si cum o sa ma simt eu.

La noi e liniste. Miruna coloreaza si Vlad doarme pe burta lui tati. Iar mie imi-e un sommmmn!!!

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Miruna
Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Revenind la serviciu. Nu prea stiu ce voi face acum. Depinde daca vii gasi bona, depinde de schimbarile de la serviciu. Cand m-am mutat la actualul serviciu aveam dincolo si salariu ok si pozitie buna. De fapt tehnic nu mai faceam mare lucru, aveam subalterni, in schimb aveam preocupari administrative si de marketing.

Aici faceam numai eu treaba, mi-a placut, mi-am revenit din plafonare. Nu imi pasa daca vin aici sau nu, am negociat la sange salariu si am primit dublu decat dincolo. Am avut un sef minunat, mi-a dat autonomie deplina, m-a sustinut cand trebuia, m-a ajutat. El m-a convins sa vin. Din pacate lucrurile s-au schimbat. Stiti cum se spune ca omul sfinteste locul. Cum s-a schimbat seful cum s-au stricat lucrurile. Inainte de concediu stiti ca era foarte rau, ajunsesem sa ma subordonez la nu stiu cati, mai ciudat ca oameni incompetenti si fara nici o pregatire pe domeniul meu, nu ma sustinea nimeni, eram vesnic controlata. Nu mai zic de munca si abuzuri. Nu stiu daca v-am zis ca prima mea saptamana la mare in iulie a fost dedicata biroului, stateam si cate 2 ore pe plaja cu telefonul. Dar am facut-o pentru colega mea cea noua.

In fine...Se zvoneste ca ar reveni seful vechi sau macar cel interimar. Ramane de vazut, in februarie se va stabili. Daca ramane actualul sau vine o nebuna si mai mare am decis sa stau acasa pana la 1 septembrie, indiferent ca nu am bani. Daca lucrurile merg n bine acolo...ma intors la sfarsitul lui martie sau in aprilie dupa Paste.

Offf...acum chiar s-a trezit. Ma duc. tati a vrut sa o ia pe Alex cu el si nu vrea sa mearga.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Bee dute la un control nu te lasa!

Rox cam cand planuiesti sa te intorci la munca?
Eu daca nu as fi avut-o pe mama ma duceam pe la 10 luni cand mi-l primeau la cresa, dar de munca in principiu nu m-am lasat mai ma duc la o aruncare cu privirea, sa dau indicatii chiar daca ma enervez ca vad ca cei care sant in locul meu nu dau randament...avem o fabrica pe cont propriu si trebuie "intretinuta" din munca patronilor...deci daca nu merge acolo treaba ne umplem de datorii amandoi.
Aici copil mic cu bona costa cam 1000 € un salariu al unui muncitor de 9 ore, fara a face nik in casa, dar daca ai nevoie apelezi si mai ales trebuie sa le dai o sansa bonelor...mai lasa gandurile dubioase.


Ali37si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Picea

Tomitzaaaaa... ce mai faci draguta.. ca n-ai mai dat pe la noi?

Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

OfRoxana, cade cerul pe mine cand ma gandesc la gramele bebelinei. Are doar 5150 la 7 saptamani de la 4300 la nastere si 4100 dupa scadera fiziologica. Am lasat-o sa manance cat a vrut si au fost zile si cu 350 gr pe zi. Acum se apropie de 650 gr/zi. Mine mergem la un alt pediatru, sa vedem, oricum sunt hotarata sa nu plec de acolo pana nu obtin o solutie.

Lia si Runa Miruna 21-08-2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Piciulika
Nastere usoara la minunata clinica!

Lia si Runa Miruna 21-08-2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ali, inteleg cum e cu afacerea proprie, nu poti lipsi. Insa poate fi mai flexibil. Eu daca aveam fata bolnava cadea cerul pe ei ca imi luam cateva zile libere. Acum voiam sa ma intorc tot la 6-7 luni ca si la Alex, daca gasesc bona, si dupa ce l-am diversificat eu si are un program cat de cat stabilit. Daca e de rau la birou si va fi si sotul de acord sa ma tina acasa, o sa stau un an. Mama zice sa stau un an, sa prind si vara, sa plec cu copiii la mare si in concediu. Nu e o idee rea.

Lia, nu e chiar asa de putin cat a luat bebelina. Nici Alex nu lua asa mult in greutate, in prima luna a luat 300 de gr peste greutatea de la nastere. In luna 2 a luat si ea un kg si a fost unicat. De atunci numai jumatate de kil, maxim 600 gr pe luna pana la 6 luni si apoi numai 200 gr pe luna. Adica fix jumatate din cat scria la carte ca fiind normal. Dar era un copil sanatos. Asa ca nu e relavant cat papa si nu e nici putin cat a luat. Nu mai face comparatie, nici un copil nu e la fel. La noi mama mea dadea vina pe laptele praf ca nu ia Alex in greutate, ca deh ea m-a crescut cu Humana si luam si cate un kil jumate pe luna. Uite ca acum Andrei creste cu acelasi lapte ca si Alex si ia in greutate. Nici un copil nu e la fel. Daca bebelina e sanatoasa si creste pe curba ei (nu toti au aceeasi curba de crestere), e suficient. O sa caut curbele de crestere, mi le-a dat doctorita la ultimul control si ma uit cum se incadreaza bebelina ta. Dar nu pot acum ca trebuie sa il legan pe Andrei rasfatel.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput