Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Hellene, asa e copiii sint foarte receptivi la nou, doar ca la ea va fi a treia limba vorbita si o va incepe in procent de 90%, dar oricum sintem optimisti, vom trece si de asta. Timp liber nu prea mai am de mult, in special cu alergatul la cele 3 activitati sportive, in afara de serviciu, casa si toate celelalte. De multe ori, nu-mi ajung cele 24 ore, mi-ar trebui vreo 50 . Eu nu ma indoiesc ca indiferent de cati copii ai, toate facem fata, si oricine se adapteaza conditiilor...important e sa mai gasim timp si pentru noi

Sanziana, deci sinteti nasi in RO....sa va fie de bine atunci. Sa stii ca si eu am citit cele doua carti de care ai spus, si la momentul respectiv am meditat profund la ele . Cat despre Corinne Hoffmann ma intreb cat de realista a fost cand s-a decis sa traiasca in Kenia dupa viata din Elvetia . Privind pozele cu Lketinga iti dai seama ca femeia a fost efectiv orbita de dragoste. Era ireal sa fi ramas toata viata acolo, oricum cartea este bine scrisa Eu sint aproape pe terminate cu o alta carte buna, se numeste My sister's keeper, o poveste fascinanta despre un copil care a fost nascut cu scopul de a-si salva sora mai mare de leucemie.

Ruxij, ce norocoasa esti ca nu trebuie sa predai in fiecare zi . Si noi platim vreo $ 800 si ceva pe luna doar pt. before/after school program, adica vreo 4 ore/zi .

Miralucker, la voi cum e cu invatamantul?

Va doresc o saptamana usoara

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Kristin si eu ma uit la poze si ma gandesc cum o fi acceptat conditiile acelea de viata...ma refer in special la malarie, hepatita, tzantari, muste si mizerie...(restul par chiar pitoresti)
Oricum cartea este scrisa foarte obiectiv si realist...nu infloreste nimic
Ma gandesc ca ea s-a indragostit mai mult de o imagine a lui, decat de realitate...caci noptile de "dragoste" si faptul ca au stat in manyata un an cu mama lui...ar fi omorat orice urma de romantism din mine cel putin!!!!
Am inteles ca a scris si o continuare...ma intreb ce s-a intamplat cu fetita ei...daca a ajuns inapoi in Africa vreodata sa isi cunoasca tatal...
Am vazut odata o emisiune pe discoveryhealth cu un cuplu care facea al 2-lea copil cu scopul de a-l vindeca pe primul de leucemie...si m-a impresionat la momentul respectiv...sunt curioasa cum e cartea pe care o citesti, am sa o caut si eu...

In vara asta am citit f mult de Nick Hornby...mi-a placut tare mult "A long way down"...iar stilul lui de a scrie este exact pe gustul meu!!!!
Hai ca m-am intins

Si eu de multe ori imi simt creierul inflamat dupa o zi plina la gradi...desi imi sunt dragi de mor ai mei copii, de multe ori cand sunt la baie mai intarzii 3-4 minute sa "gust" putina liniste!!!!!!



Ruxij, imi place sa citesc carti autobiografice...ma deconecteaza de cotidian...
Nu stiam ca se plateste si kinder-ul la stat!!!! Credeam ca e gratis...doar masa o platesti daca mananca de la scoala!!!! Nici nu mi-a trecut prin cap ca se plateste!!!!
Scolile pe care le-am pus pe lista au si programe pt avansati si mi-au placut ca integreaza si copii cu dizabilitati si probleme...(mi se pare foooarte important!!!)




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, la noi nu e gratis. Cred ca situatia e diferita de la stat la stat. Despre no child left behind cauta pe google dc. te intereseaza si vei gasi informatii cu privire la scopul si mai ales consectintele acestui act.

Si mie imi plac autobiografiile, dar nu pot citi romane de dragoste, chiar dc. sunt autobiografice. Am un maaare defect, de la o varsta in sus nu mai inteleg absolut deloc "nebunii" facute in numele dragostei, iar povestile de dragoste in general ma plictisesc de moarte. Am devenit cinica. Nu ma pot opri sa nu gandesc ca personajul e inconstient, iresponsabil si chiar criminal cand consecintele "iubirii" afecteaza in mod negativ eventualii copii rezultati. Acum citesc istoria imperiului otoman, e mai pe gustul meu :))

Khristin, nu predau in fiecare zi, dar am muuuulteee altele de facut ca parte a jobului. La mine predatul conteaza cam o treime sau un sfert la evaluare si in nici un caz nu e pe primul loc ca si criteriu. Adica dc. fac f. bine la predat, pot sa am si premii pt. predat, dar fac prost in alte parti ale jobului, nu ma salveaza sub nici o forma de la esec si concediere finala. Daca fac mediocru la predat si f. bine in rest sunt OK. Daca fac submediocru la predat si f. bine in rest, in cazul in care nu am dusmani personali care pot folosi predatul impotriva mea, tot sunt OK. Dar incerc sa fac bine. Nu foarte bine sau excelent, dar bine, cat sa nu am probleme si nici sa nu imi consum prea mult timp. E greu de balansat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Povestea nu e deloc de dragoste...cel putin nu dupa primul capitol
Eu am vazut-o mai mult ca pe o experienta unei femei din lumea "civilizata" care se muta in salbaticia unui trib african si incearca sa se adapteze stilului de viata, lipsurilor, ritualurilor...
Oricum tipa a avut o ambitie de fier combinata cu putina nebunie

Si pe mine m-ar tenta o experienta intr-o lume de mult uitata
Eu am citit "caderea constantinopolului" - de vintila parca - (apropo de imperiul otoman)



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut, mamici.

Ce de-ati mai scris in week-end!

La noi a fost frig, abia daca am iesit din casa! Stefan este bine, mai sta si saptamana asta acasa, sper sa nu se suie pe pereti de plictiseala! Insa azi merge la engleza, dupa o intrerupere de o saptamana... Abia asteapta!

In rest... numar zilele pana sambata de 10.11, cand voi afla ce si cum... Chiar aseara ma uitam prin niste lucruri mici, de-ale lui Stefan (am imprumutat niste haine groase unei prietene cu bb mic), si el se minuna asa de mult, ca ce micute sunt... asa de duios le strangea in brate... de l-ar tine pana la primavara si mai departe!

In rest, am lenevit, am si gatit cate ceva... am mai si iesit la plimbare, dar cate putin, ca a fost un ger!!!

Va doresc o saptamana faina de tot, cu soare.

Nicoleta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Pfuiiii, e luni! Nici mie nu imi place duminica seara ca vine luni si raman iar singura cu gaza!
Sanzi, nu am auzit de cartile astea, si mie imi plac cartile autobiografice, am sa caut pe net sa vad daca e tradusa in ro. Pe mine m-a zdruncinat psihic cartea lui Ken Wilber : Gratie si forta, pe care am lasat-o cand am aflat ca sunt insarcinata, si inca nu am curajul sa termin alea 80 de pagini ramase! Acum sunt cu chestii usurele!
Khristin, e un hop pe care trebuie sa il treceti cu limbile astea! Eu visez sa ajung si la perioada in care voi avea timp si pentru mine! Mi-a promis mama ca dupa ce termina cu toata recolta, o sa vina sa mai stea ea cu Gabi sa ies si eu hai-hui linistita!
Ruxi, spor si bafta sa iesi cu toate bine!
Nico, deci pe luni ne spui ce sunt ochisorii din burtica! Sanatate sa aveti! Cand am cumparat hainute pentur Gabi, George toata ziua le intindea prin casa, le arata la cine venea la noi, era asa de incantat, le arata la burtica... sunt tare nostimi!
Mira, multumeste-i matusii pentru faza cu jucariile, ca si eu am sa ii transmit lui George ca e interzis la cumparaturi pana la Craciun!
Va pup, ii pregatesc acum si lui Gabi masa copioasa de legume!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Elena, luni peste 4 saptamani va voi spune cu siguranta! abia astept, m-a facut medicul asta asa de curioasa... de parca eu nu eram dinainte! Eu am asa un vag sentiment ca e fetita... dar cred ca din cauza dorintei mele de a fi fetita... Am si visat intr-o seara ca aveam in brate un copil blondut cu ochii albastri (!) pe care il alaptam de zor (uf, vechea frustrare, de la Stefan...) si tot in vis ma certam cu bunica mea (saraca, a murit acum 4 ani si jumatate, nu a apucat sa il vada pe Stefan, care avea 4 luni atunci si 3 luni cand ea a avut accidentul...), ca imi zicea ca nu il alaptez bine...

Eu am avut o zi buna pana acum, Sinzi, si noi suntem fara tati pana miercuri... Uf, greu mai este, dar trece repede, el va pleca si saptamana viitoare... Dar trebuie sa ne fie bine, sper sa fie bine si Stefan...

O zi buna,

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Cristina sigur va veni mosul la el si cu o masina probabil mai mica;iar faptul ca e un copil cuminte ii spun zilnic pt ca munceste fff mult,se lupta si cu greutati,si cu spalier,cu tractiuni...(uneori eu obosesc sa le enumar);el daca-i este greu "chiraie"dar face.
Nicoleta sarcina usoara si BB sanatos.
Pupici tuturor

Invata de la toate ca toate-ti sunt surori
Cum treci frumos prin viata,cum poti frumos sa mori.(R Kipling)
Gabi mami de Bogdanel(29.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Hellene, daca vrei sa citesti bestsellerul, a fost tradus in romaneste, se numeste Indragostita de un masai de Corinne Hoffmann. Esti o norocoasa ca ai ajutorul mamei tale. Si noi asteptam ajutoare din partea bunicilor probabil la anul probabil cand vor veni aici .

Sanziana, mai sint doua parti, care din pacate nu sint publicate inca, Back from Africa si Reunion in Barsaloi. Ultima parte descrie intoarcerea Corinnei cu fiica sa in Africa doar in vizita de data asta. Uite site-ul oficial aici, daca vrei sa afli mai multe: http://www.massai.ch/en/Leseproben.asp

Nicoleta, iti doresc sa treaca zilele mai repede si sa afli ca ai o fetita asa cum iti doresti


Aici a venit deja frigul, griul de afara ma deprima , ma gandesc sa evadam undeva la caldura, unde sa nu facem nimic decat sa ne bucuram de soare si ocean in timpul vacantei de iarna .

Va pup,

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Khristin, stii ce e nostim? Exact acum 5 minute a fost prezentata cartea la tv pe ceva program, butonam la intamplare si vad... Sa o caut pe net si sa o comand, mi-am mai facut ceva comanda, dar vad ca astia nu o onoreaza, erau carti pentru George!
Dodo, pupam voinicul luptator, merita o masina si tot ce vrea!
Nico, indata trecem si noi in randul mamelor fara tati, merge la ceva curs la Bran! Ufff, asa as merge si eu, dar a zis ca nu e posibil, eu mai incerc, desi la mare cu mine la curs nu l-am luat, isi ia omul revansa!
Sanatate la toti, azi il aduc pe George si maine ii refac analiza, si apoi sa vedem! Maine seara e chemat la un party, sa vedem daca ne lasa tanti dr, eu sper ca da, e doar joaca si sunt putini copii. In functie de ce zice medicul actionam!
O zi buna!

Mergi la inceput