Copiii din 2002! (38)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

quote:
Originally posted by ruxij


Azi ne intalnim cu niste prieteni de ai lui Bogdan, la lunch. Mi-e si frica de fapt, ca mergem la un restaurant si desi Bogdan e dresat bine, adica in restaurant se sta la masa nu se alearga pe acolo, copilasii astia sunt lasati sa circule prin restaurant si sa faca galagie. Si va face si Bogdan in condtiile astea, se antreneaza cu ei, iar barbata-miu face ca trenul cand vede chestii din astea si imi spune mie ca e copilul prost crescut si ne facem de ras. Sper sa iasa bine.


hehe ruxij .am avut si noi ocazia plecati fiind sa mergem la resturant cu niste prieteni.sincer eu eram cea mai stresata mamica..tot timpul ii faceam obs.,sssssttt si tot asa ..pana la urma am renuntat...ca sa nu fiu mai cu mot.a fost totul ok pana la urma.
cat despre scoli la noi e chiar invers.Cine crede ca nu e asa sa spuna.daca ai copilul la gradi particulara si il duci in clasa I la stat e tare greu.
Dodo daca ai promis atunci trebuie s-o aiba el este cel mai cuminte baietel.asa trebuie sa-i spui.
Aida ce idei nastrusnice are Ema.super!!!auzi sa prinda mosul..hihi..daca il prinde cumva spune-i sa-i dea drumul repede sa ajunga si la noi.
Noi anul trecut am imbracat un prieten in mos,acum 2 ani pe tati..a fost fain si Mariuca prinsa tare de moment.Anul asta ,daca vom fi acasa ,as vrea la fel sa fie, dar cu ce-i voi lua inca nu m-am decis.ea a fost tare comica spunand mami vreau sa-mi aduca mosul pe mama lui lumpy...haha..de fapt este lumpy ,l-a vazut in carrefour dar e muuult mai mare decat cel pe care il are ea acasa.sper sa nu vada unul si mai mare sa-mi spuna o vreau pe bunica lui lumpy
va pup pe toate!!

Mariuca la 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Cine e mai lumpy asta pe care il vrea frumusica de Mariuca? :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

haha..e unul din prietenii lui Winnie,elefantul

Mariuca la 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu parca sunt intr-un roller coaster...
Azi imi spun ca mai tin copilul la scoala unde este cel putin 3-4 ani, maine ca din kinder il mut la stat...
Adevarul ca este o povara destul de mare financiar si ne-am prinde bine o "pauza"...
Dar pe de alta parte sunt atat de multumita de ea, si scoala in continuare este atat de buna, ca parca am o strangere de inima sa il privez de sansa asta...(desi am 2 scoli publice in "vizor" pe care le-am vizitat si "observat" care mi-au placut ff mult - asta din un total de vreo 15 scoli pe la care am tot umblat)
Radu nu ma ajuta deloc...spune ca are incredere ca o sa iau cea mai buna decizie ca eu sunt mai "in domeniu" sa decid...


Azi sunt cam trista, caci tati a plecat o sapt la NY, si o sa ii ducem lipsa tare...
Plus de asta am terminat o carte, si m-a pus si mai mult pe ganduri...cred ca dureaza ceva pana sa imi revin si nu pot sa ma bucur de duminica asta!!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Khristin, va tin pumnii pentru Yasmine, oricum am observat ce repede se adapteaza puii la alta limba, alt loc. Deci si tu vii in clubul mamelor fara timp liber rezonabil!
Eu ieri am primit asa o "lectie" fara sa vreau... Tocmai m-am plans de dimineata ca nu mai rezist in ritmul asta, a ramas sotul cu copiii si am plecat sa caut haina de iarna lui George... Acolo ma tot uitam si intra o mama cu 6 copii, de la vreo 10 la 3-4 ani, o fetita si 5 baieti... S-a animat brusc magazinul, era si cu jucarii, femeia venise sa caute incaltat la toata trupa de pitici... In final: rosie la fata, epuizata, a platit la casa masini, papusa, roboti... erau calare pe ea toti si care mai de care: "mama, vreau asta, eu asta", totul era o nebunie... Cred ca de rusine a preferat sa le ia la toti cate o jucarie (si nu erau de alea ieftine) si dusa a fost. Tot se auzeau pe acolo vocile lor! Am respirat usurata, m-am scuturat, si am zis ca eu acasa am parfum frantuzesc! Adica... 2 copii... boierie frate! Si nici macar nu a strigat la ei, era mai tanara ca mine, pur si simplu imi venea sa o intreb daca are statuie facuta acasa, ca merita! Nu ma gandesc ce e la masa, la somn... cata energie trebuie sa aiba, cat tact si putere sa le faca fata!
Dodo, ma doare sa aud de rautate umana, stiu ca exista, parintii cu care am tot lucrat si voi mai lucra cu asta se bat in lumea aceasta atat de... ciudata. Eu m-am saturat sa vad cat va luptati voi sa va integrati copiii in invatamant obisnuit cand este legala treaba asta asta, totul este o lupta pentru voi, atat recuperarea puiului cat si integrarea sociala! Multi pupici si putere sa razbesti! Sunt pe faza sa vad poze cu voi!
Cristina(Crig) nici eu nu stiam de Lumpy, dar nici nu transmit mesajul mai departe adica la George! Sa vedem ce stiu colegii de la camin, ca de acolo imi vine cu ideeeei!
Ruxi, cred ca o sa insist cu inotul dupa ce scapa cu bine de toti microbii, si poate avem norocul sa ne dea o alta lectie! Mie el mi-a dat destule legate de increderea pe care i-o acord si e posibil sa faca o figura buna daca si instructorul va fi rabdator. Cred ca apelam ca si Tamyra la acelasi profesor!
Va pup, ca e scancita Gabi, dintii se tot lasa asteptati!
O noapte buna si o saptamana cu spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ruxij nu e chiar asa de neagra oaia cu "nici un copil lasat in urma".. da se pune accent pe cei slabuti sa incerce sa ii ajute, dar si pt cei ce pot invata si sunt avansati sunt programe de a avansa... matematica accelerata, engleza si multe altele.. programul pt copii talentati... posibilitatea de a sari o clasa daca este la nivel prea ridicat fatza de colegi din clasa lui.

eu zic sa ii dai o sansa la scoala, nu e chiar totul negru... cat despre faza cu nu lasa copii in urma, e si rea si buna zic eu.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Elena, si eu admir mult o mamica de aici. Are o fetita de 4 ani, colega de grupa cu Robert si tripleti de 2 ani, toti baieti! In noiembrie incep si ei gradinita. Merge peste tot cu ei si nu se plange.
Cat despre haine si incaltaminte, si eu prefer sa ma duc singura la magazin. Stiu masurile, asa ca mi-e mai usor sa gasesc decat cu Robert dupa mine care nu sta intr-un loc si de-abia asteapta sa iesim de la raionul de haine.
Noi am avut o duminica linistita in familie, a fost o zi cu soare si ne-am plimbat prin imprejurimi. Sper ca v-ati odihnit si voi cat de cat weekendul asta, de maine o luam iar de la capat.
ps.Sinzi, ce-ai citit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

buna seara si de la noi!!
Profit ca azi i-am executat pe la 7.30 pe toti trei...si eu m-am instalat la computer. Pana acum am cautat case dar ne-am saturat.
azi am fost la biserica a fost sarbatoare si hramul biserici, dupa slujba s-a tinut si masa. David nu cred ca a stat nici 5 minute la masa atat cat a mancat o bucata de paine goala si asta a fost tot. Nu l-am mai vazut vreo 3-4 ore. A profitat sa se mai joace putin cu un prieten de-al lui care va pleca peste doua saptamani in Canada.
....Haha, de ce David e asa de interesat deodata de litere si de scris. Pai toata ziua vrea sa-i scrie scrisori la Mos Craciun. Isi decupeaza de prin reviste tot felul de masini, avioane si tot ce i-ar cam trebui, le lipeste pe cate o coala de hartie si scrie la Mos Craciun. Ma intreaba cel putin odata pe zi cat mai e pana vine. Deja nu mai are rabdare.
.....dar si asa imi cere tot felul. Matusa-mea a venit cu ideea si i-a spus ca acum nu se mai pot cumpara jucarii la magazin ca le cumpara mosul pe toate.

....David a invatat vara asta sa mearga cu bicicleta fara roti ajutatoare. Am ramas chair foarte mirata, a facut doua-trei ture prin curte ajutat de tata-su si asta a fost. In august, a fost aici intr-o duminica o zi "Slow up" s-a inchis circulatia pe o distanta de vreo 40 km si sa- mers numai cu biciclete, role.... David a facut aprope toata distanta pe bicicleta.

.....iar cu inotatul, cu toate ca nu stie sa innoate prinde tot mai mult curaj, de fapt vrea numai scufundari sa faca.

Ruxij nu esti singura, am povestit doar cum e si aici. Asa si mie imi vine sa-mi fac bagajele si sa plec!!
Elena si eu cand ma apuca dracii ma gandesc la vecina mea araboaica cu 8 baieti........cum o rezista ea??? si-i mai muri si barbatu anul trecut!!

v-am pupat, sa aveti o saptamana minunata.
noapte buna!

Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)


Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Khristin, era un festival medieval de anul trecut!!! De abia astept si anul asta!!!! A fost foooarte interesant, iar luptele erau absolut reale (povesteau oamenii ca se pot si rani serios in lupte).
Da, asa planuim...sa facem Craciunul in Ro...dar motivul principal pt care mergem in Ro este sa botezam!!!!


Ruxij, si noua ni se intampla sa fie cam galagios David daca mergem cu alti copiii. Dar de obicei e foarte linistit si ii place sa mergem la restaurant!!! Are si un loc preferat unde mereu ne cere sa mergem (asta pentru ca au o masina de inghetata de la care isi pune singur inghetata, apoi topping si bombonele de ciocolata pe deasupra!!!)

Elena, la tine raspunsul e simplu: te uiti la copiii tai si chiar ca iti trece orice oboseala sau suparare!!!!
Atat de mult imi plac filmuletele cu cei 2 frati!!!!!! George este un fratior extraordinar...si cred ca este meritul tau!!! (si al Gabrielei ca este atat de dulce!!!!)
Ce bine ca aveti bunici aproape pe care puteti sa va bazati in caz de nevoie...


Mira, am vazut ca in Germania majoritatea copiiilor mici merg pe bicicleta cu usurinta!!! Si mi-au mai placut bicicletele acelea fara pedale (ca un fel de "ride-on") Si David s-a ambitionat...aici nu prea am vazut copii mai mici fara ajutatoare...


Am citit "The white masai"....e foooarte interesanta!!!! (o elvetianca se indragosteste de un razboinic african dintr-un trib, se casatoreste cu el si traiesc in desert...)
Si m-am apucat acum de "Extremely loud and incredibly close" de Foer...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, nu mai citi carti care de tulbura :)) Nu te lua dupa mine cu scolile, poate totusi sunt scoli care au grija si de copiii obisnuiti sau mai buni, nu doar de cei din medii cu probleme, au programe avansate si atunci poate e ok. A noastra n-are nimic de genu'. Eu in locul tau l-as lasa pe David la kindergarten acolo la Montessori (pt. ca oricum kindergarten full day se plateste deocamdata si la stat-doar dc. vrei half day merita sa il dai la stat) si apoi as incerca o scoala publica buna, cu programe si pt. copii mai avansati. Vezi dc. merge si dc. nu, il poti aduce oricand inapoi la Montessori.

Noi am mers la pranz la lunch si a fost OK cu copiii. Apoi cel mai mic dintre copii, care are vreo 4 ani, plangea ca el mai doarme dupa amiaza si era obosit, asa ca le-am propus sa mergem la noi, sa doarma cel mic si sa ne plimbam pe la noi prin cartier, avem alei si o padurice. Au stat la noi pana acum la 7, a fost f. placut, copiii s-au jucat, am jucat badmington, frisbee, fotbal, am mers prin padure. Maine o luam iar de coada, am asa o depresie duminica seara, de nu pot sa va spun. Si maine si predau... (nu predau zilnic).

O saptamana buna tuturor!

Mergi la inceput