PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Fetele mele dragi pe unde sunteti? Stati la caldurica pe vremea asta urata?
Eu ma gandesc deja la Craciun.
Noutati nu prea am, sunt in asteptare... nici eu nu stiu ce anume astept dar astept...
Miercurea trecuta am facut Pregnylul si dr a zis ca in mod sigur vineri voi ovula dar nu m-a mai chemat la monitorizare ca sa-mi confirme. De sambtata am inceput sa iau Duphaston. Mi-a spus sa-l iau timp de 2 saptamani dupa care sa fac un test de sarcina. Eu nu-mi fac iluzii de dar totusi ma bucur ca a avut efect Puregonul. De luna asta am sa incep sa iau Metformin ca dupa 2 luni de stimulare nu ma mai risc sa incerc altceva.
Gabrieluta, Rodica imi pare rau ca sotii vostri sunt departe dar de sarbatori tot or sa vina acasa si poate e numai bine. Doar stiti ca in apropierea Craciunului minunile se intampla!
Va pe toate fara exceptie si va astept cu vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

dau de baut .... am primit o steluta!!!

Voi tot tacute... va astept luni cu forte proaspete si cu chef de vorba!

Week-end placut si multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Va pe toate si va doresc un weekend placut si plin de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

Buna dimineata fetelor!!!
Nici eu nu am mai apucat sa intru sa va povestesc, din lipsa de timp. Cand am reusit sa-mi fac timp am fost dezarmata de cat de mult ati scris, asa ca m-am apucat sa citesc pe indelete vestile fiecareia dintre voi. Acum, sa va raportez rezultatele mele: dupa 1 luna de metformin am slabit 4 kg (1 kg pe saptamana) respectand intocmai tratamentul si dieta, dar nu foarte constiincioasa cu miscarea, in mare parte din lipsa de timp dar si din pricina vremii care nu imbie deloc la plimbari lungi nici macar aici pe malul marii . In ce priveste CM sunt in ziua 39 si din avant mi-am luat un test de sarcina, dar a iesit negativ, nu ca imi puneam sperante sa se intample ceva chiar din prima luna...

Acum starea mea de spirit s-a schimbat mult in bine, mai ales datorita hainelor care imi vin mai largi, simt practic ca se intampla ceva si tratamentul ma ajuta dupa ani intregi de diete sa vad niste rezultate multumitoare. Inca nu am inceput stimularea, dar mai am rabdare si nici nu cred sa ma apuc in urmatoarele 2 luni pentru ca inca mai sper sa ovulez natural, iar metforminul sa ma ajute sa imbunatatesc CM si starea mea generala.

Totusi ma macina o intrebare, pentru cele dintre voi care aveti copii sau sunteti insarcinate, care sunt tratamentele/masurile speciale pe care le luati in timpul sarcinii ca sa evitati efectele PCOS/diabet de sarcina/riscul pierderii de sarcina si alte complicatii care pot apare?

Va pup si va doresc ceea ce imi doresc si mie: sanatate si
Gaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gaby77,

Eu nu sunt dar iti pot spune eu masurile care trebuiesc luate in sarcina cu PCOS:

- primul trimestru: administrat progesteron cu simt de raspundere pt deficienta progesteronica;
- regim obligatoriu!!!!!! Este bine sa fie tinut regim de diabetic (mers si la diabetolog) pt a se incerca pe cat se poate prevenirea diabetului gestational si tinerea sub control a rezistentei la insulina. Aici as adauga ca pentru noi, ca analize, nu este suficienta simpla glicemie a jeune ci trebuie facuta toleranta la glucoza pt a se vedea curba glicemica;
- daca nu exista probleme cu colul sau indicatie de repaus din partea ginecologului: mers pe jos. Miscarea favorizeaza scaderea rezistentei la insulina;
- greutatea TREBUIE tinuta sub control caci cresterea in greutate agraveaza rezistenta la insulina. Plus ca favorizeaza si HTAIS (hipertensiunea arteriala indusa de sarcina) la care noi oricum avem risc crescut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

buna. fetelor va rog mult spuneti-mi si mie analizele pt fsh si prolactina se fac pe nemancate, nebaute? are importanta ca am baut o cafea cu lapte inainte de recoltare? multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Gudindespune-mi te rog cu care procedura de verificare a permeabilitatii trompelor nu erai de acord? Stiu ca ai scris intr-un post mai vechi ca distruge calitatea ciliilor, etc dar nu mai stiu la care te-ai referit...
Am cam dat-o in bara luna asta... va povestesc maine!
Va pe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by carissma

Gudindespune-mi te rog cu care procedura de verificare a permeabilitatii trompelor nu erai de acord? Stiu ca ai scris intr-un post mai vechi ca distruge calitatea ciliilor, etc dar nu mai stiu la care te-ai referit...
Am cam dat-o in bara luna asta... va povestesc maine!
Va pe!



CU HSG-ul nu sunt de acord. Nu numai ca exista un risc (minor dar exista) sa "zburataceasca" cilii distrugandu-le capacitatile motrice si atunci adio functionalitatea trompelor, dar nu imi ofera o informatie completa asupra asupra unei posibile infertilitati de natura tubara.

Adica: trompele trebuie sa fie atat permeabile cat si functionale ori la HSG se poate determina permeabilitatea si atat. Doar prin laparoscopie se poate determina daca trompele sunt fi functionale.

Si evident o la fel de proasta parere o am si despre instilatii.

Repet: Trompele trbuie sa fie atat permeabile cat si functionale pt a putea sa ramai . La HSG se poate verifica permeabilitatea trompelor nu si functionalitatea lor. Singura metoda prin care se poate verifica atat permeabilitatea cat si functionalitatea trompelor eate laparoscopia.
Instilatiile (ca si HSG-ul) pot duce la nefunctionaliatatea trompelor prin distrugerea capacitatii motrice a cililor (pt ca instilatiile presupun introducerea cu presiune a unei cantitati de lichid dinspre cervix spre capatul pavilionar al trompei - sens care este contrar procesului natural de fecundare si apoi de migrare a zigotului) . Si atunci poate sa-ti iasa HSG-ul perfect si tot nu vei ramane . Mai mult singura sansa va fi in aceasta situatie FIV-ul.
Pe de alta parte laparosopia si anestezia generala vin cu alt set de riscuri dar si cu alte avantaje: se evalueaza starea anatomica a trompelor, a ovarelor si a peritoneului si in cazul trompelor infundate se va proceda la dezobstructia trompelor cu evaluarea starii mucoase tubare. Cu alte cuvinte aflii exact cum stai, cum arata totul prin burtica, ce sanse ai sa ramai insarcinata natural si incotro trebuie sa te indrepti.

Pt noi, fetele cu PCOS, in cadrul unei laparoscopii se poate face si un drilling ovarian care nu garanteaza ovulatia, dar exista sanse mari de succes.

In orice caz aceasta este o opinie strict personala, caci multi medici recomanda HSG si instilatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by irinabobe

buna. fetelor va rog mult spuneti-mi si mie analizele pt fsh si prolactina se fac pe nemancate, nebaute? are importanta ca am baut o cafea cu lapte inainte de recoltare? multumesc mult.



Irina,

Eu cand merg la analize imi fac si glicemia asa ca musai sunt nemancata si nebauta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Va salut dragele mele!
Sa va povestesc pe scurt despre framantarile mele din ultimele zile:
am facut un test de sarcina la numai 10 zile de la posibila ovulatie si bineinteles ca a iesit negativ (nici nu ma asteptam sa fie altfel) iar din ziua urmatoare am renuntat sa mai iau Duphaston. Dupa doua zile, adica astazi, am mai facut un test si se vede a doua liniuta destul de slab. Acum chiar nu stiu ce sa fac? Sa mai astept si sa mai fac un test peste alte 2 zile, sa incep sa iau din nou Duphaston...?
Bineinteles ca in Timisoara nu se face nicaieri bhcg-ul ca e reactivul prea scump si cereri foarte putine.
Am citit ca progesteronul nu trebuie intrerupt brusc, dar eu ma gandeam sa scurtez perioada de agonie, sa-mi vina CM mai repede si sa incep sa sper din nou de luna viitoare... Acum testul de azi-dimineata m-a bulversat complet! Nu am absolut niciun simptom, nici de sarcina, nici de Cm.

Mergi la inceput