PCOS (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Dragele mele, nu am intrat de multa vreme pe la voi pentru ca am fost prinsa cu ...latele, adica cu un Fiv reusit, pana la 6 sapatamani cand am pierdut sarcina, pur si simplu mi/a venit ca un fel de ciclu care a durat o saptamana si ...intre timp bhcg.ul normal ca a scazut.Acum ,sa va povestesc odiseea mea:am sterilitate secundara, in studentie nu mi/am dorit bb, atunci am ramas gravi,4 ani contraceptive :rigevidon, marvelon, novinette, din 2003 ne dorim bb si nu reusim, drilling ovarian cu prof. Munteanu la TM, apoi stimulari cu clostilbegyt la care nu reactionam, stimulari cu menogon la care reactionam tarziu numai la dublarea dozei, endometru mic, 2 IA cu Dr.Cocei, o tentativa de conversie dar pica puncta de Pase, anul trecut si m/au lasat sa am contact programat...La fiv/ul din toamna asta, am facut protocolul lung, inhibare cu diferelin, 3 menogon pe zi ..pana nu stiu in ce zi ....,scuze, eco se observau 15/16 foliculi, la punctie doar 2 ovocite, fecundate, transferate, si bhcg 33,12 in z 12 de la ET, apoi a crescut ideal pana am inceput sa sangerez.
Asta e povestea mea cu PCOS/ul.Mi/a tare greu sa trec peste asta, cu toatele stim cat sunt de triste vietile fara de bb/i.
Nu mai sper in minuni, cum ca voi ramane , intr/o bu8na zi, natural...
La vara fac un nou fiv, voi mai face si pe/al treilea, apoi ma opresc.
Am luat in calcul si adoptia...
Va sarut si ...pana la urma cred ca vom reusi, nu conteaza cum dar "vom iesi noi cumva la lumina"...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca78 spune:

@carissma, iubita, ia progesteron iar !!Daca e sa iti vina iti vine si luind progesteron ! Eu am luat Utrogestan, de 3 ori pe zi 2 capsule introvaginal. Eu tin pumnii, cine stie. Ziua 10 pt test e cam devreme, e de fapt prim azi in care poti sa testezi acum depinde si cu ce ai testat...eu in locul tau as lua progesteron si as mai testa iar, macar inca vreo 3 zile.
Te pup !!

Pup si toate celelalte fete, nu am mai apucat sa intru din lipsa de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Uca 78 multumesc frumos pt promptitudine!
Am luat Duphaston-ul cu mine azi-dimineata in speranta ca poate o sa ma sfatuiti voi ce sa fac. Asa ma gandeam si eu... sa iau din nou ca daca e sa vina CM-ul vine oricum.
Dr mi-a spus sa iau timp de 2 saptamani cate 2 capsule de Duphaston/zi si dupa aceea sa fac test. Dar cum pe mine m-au mancat degetele dupa numai 10 zile normal ca a iesit negativ testul...
Acum am citit si ca datorita Puregonului, Pregnylului si Duphastonului e posibil sa iasa testele fals pozitive. Mai fac un test vineri si pana atunci am sa continui cu progesteronul. Dumnezeu cu mila!
Lorelai doamne prin cate ai trecut! Esti o luptatoare, nu-ti pierde speranta ca intr-o zi Dumnezeu te va rasplati pt toata suferinta de acum. Daca tot faci FIV de ce nu incerci sa ajungi la o clinica din Ungaria? Am citit ca acolo sansele de reusita sunt cu mult mai mari decat la noi. Si oricum Szeged-ul este mai aproape de tine decat Bucurestiul+ca preturile sunt putin mai mici decat la noi, iar conditiile net superioare...
Daca vrei intra la subiectul "Fiv in Ungaria" si iti raspund fetele la toate intrebarile.
Doamne ajuta sa fie bine pt toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

CARISSIMA:

Nu cumva sa nu iei Duphastonul!
Liniuta slaba este liniuta!!!
Chiar iti zic felicitari, dar foarte-foarte incet... sssssss...

Testul se face la 14 zile supa oviulatie! (Unele arata mai repede sarcina, dar nu toate!)

Iti tin pumnii, draga mea!

Nu m-am pierdut, n-o sa scapati de mine, numai am avut a gramada de treburi, sotul in delegatie, sunt singura acasa cu copilasul. Nu vreau sa ma plang, dar nu este chiar usor.

O sa mai vin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Carissima, draga mea, chiar daca a doua liniuta era slaba, ideea e ca era, eu am vazut/o pe a mea dupa o jumatate de ora....Si eram gravi.Mergi la Bioclinica in TM ca e bhcg/ul 410 mii si fa/ti/l.Eu acolo mi/l faceam , si mi/l recoltau in Severin.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Fetele, am uitat de asta vara, din a cata zi a CM se lua duphastonul?15/25?Sa nu/mi mai sun endocrinoloaga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

quote:
Originally posted by carissma
Daca tot faci FIV de ce nu incerci sa ajungi la o clinica din Ungaria? Am citit ca acolo sansele de reusita sunt cu mult mai mari decat la noi. Si oricum Szeged-ul este mai aproape de tine decat Bucurestiul+ca preturile sunt putin mai mici decat la noi, iar conditiile net superioare...
Daca vrei intra la subiectul "Fiv in Ungaria" si iti raspund fetele la toate intrebarile.


Fetelor, scuze ca intru la subiectul vostru dar am vazut postarea Carisssmei si intrucat am 2 fiv-uri la activ in Ungaria, vreau sa va spun sa nu va faceti iluzii ca ar fi in Ungaria sanse mult mai mari decat la noi, nu e adevarat, sunt aceleasi sanse peste tot, in contractul de fiv este trecuta o medie de 30%, diferenta este in conditiile de acolo , pretul ceva mai mic, felul cum esti tratat de personal, in rest tot iti trebuie mult mult noroc ca sa reusesti!

Va las, scuze de off-topic, va doresc numai bine tuturor!

Lorelai te stiu de pe vremea cand eram colege la inseminare si te-am urmarit in continuare si la fiv, ma bucur ca nu cedezi si ca esti mai optimista! Iti doresc din tot sufletul ca urmatorul fiv sa fie reusit pana la final si apoi sa te bucuri de unul sau doi copilasi sanatosi!

Ioana
poze cu animalutele mele poze noi animalutze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

carissma,

Si eu te feliciiiit
De teste fals negative am auzit, dar de fals pozitive nu prea decat daca ai fi luat Pregnyl care este bhcg. Progesteronul nu influenteaza testele de sarcina.

lorelai_lorelai,

Imi pare tare rau de pierderea suferita.
Este atat de greu ... nu pot sa-ti spun decat ca trebuie sa crezi ca vom reusi si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kir spune:

lorelai: sunt foarte recunoscatoare, ca esti asa de puternica, si ca dupa toate astea nu ai renuntat! Sa nici nu renunti! Niciodata!!!

Scuze ca te intreb asta: ai facut vreodata glicemie provocata SI INSULINA PROVOCATA sa vezi cum stai cu rezitenta la insulina? In orice ca, iti sugerez sa faci asta! Incearca si cu metformina!!!

Te pup, si iti doresc toate cele bune, multa-multa putere!!!
NU RENUNTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by lorelai_lorelai

Fetele, am uitat de asta vara, din a cata zi a CM se lua duphastonul?15/25?Sa nu/mi mai sun endocrinoloaga...

lorelai



Te sfatuiesc sa iei Utrogestan intravaginal in loc de Duphaston.
Progesteronul se ia in faza luteala. Deci, da, in zilele 15-25 in conditiile in care ai un ciclul de 28 de zile.
Daca ai un ciclu mai lung se incepe mai tarziu caci in cazul in care CM este mai mare de 28 de zile se mareste faza foliculara.

Mergi la inceput