Nasterea la Medlife

Nasterea la Medlife | Autor: vali_delide

Link direct la acest mesaj


Am vazut ca sunt cateva fete care au nascut sau vor naste la Medlife,de aceea va propun sa ne adunam aici sa schimbam impresii, pareri, sa discutam despre analize, medici,conditii,tarife.

Paciente Medlife si medicii lor:

clauclau cu Rebecca dpn:04.03.2008 Dr. Mirela Popa

gabitzamo cu dpn:08.12.2007 Dr.Caliopi Parfene

inuta12 cu dpn:08.02.2008 Dr. Luis Mendez

iubu77, viitoare Dr.Mirela Popa

darleena, cu dpn:07.11.2007 Dr.Alexandru Epure

luny, cu dpn:18.03.2008 Dr.Mirela Popa

manu_gama, cu dpn:05.02.2008 Dr. Mirela Popa

mariami123, de Lavinia Maria, DN 17.10.2007 Dr. Luis Mendez

pucca,cu dpn.04.2008 Dr. Mirela Popa

trinity cu dpn 15.05.2008 Dr. Pelinescu-Onciul

vali_delide cu Cristina Stefania dpn 06.12.2007 Dr. Luis Mendez

zeririlouiza cu dpn 20.01.2008 Dr. Caliopi Parfene

witchy_witch de Alexandru 22.08.2007 Dr.Mirela Popa




Valentina 34+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Vali, gata, am aparut si eu! Am scris si la celalalt subiect pentru ca nu il vazusem inca pe acesta.

Eu o sa nasc la inceputul lui martie la Medlife cu dr. Mirela Popa . Ma bucur ca o sa schimbam aici impresii si sper sa ne strangem multe mamici.

CLAU 18+

mamica de Razvanel si acum de bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Clau, bine ai venit..te asteptam si pe tine, si pe celelalte fete...sper sa ne ajute acest subiect si, la randul nostru sa putem ajuta cu informatii viitoarele mamici

Valentina 30+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Ceau fetelor.. Si eu am raspuns la celalalt ca nu am vazut aici:))
Eu ma alatur ca o mamica care a anscut anul trecut si acum vrea bebe 2. Tot cu Popa Mirela bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Iubu, bine ai venit si tu! Sper ca fetele sa vada acest subiect si sa ni se alature cat de multe....fug sa citesc dincolo.
Pupici!

Valentina 30+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Si eu tot la Medlife am nascut. A fost o experienta extraordinara, m-am simtit ca la hotel, nu ca la spital. Mi s=a schimbat cu totul viziunea despre ce inseamna spital, as mai naste de 10 ori acolo....

Doctorita mea e tot Mirela Popa, am nascut prin cezariana cu ea si cu doctorita Parfene... amandoua sunt calde si f apropiate de pacienti. Dar il stiu si pe Pelinescu ca fiind un doctor super tare (un pic cam fitos, dar deh! e profesor universitar si f bun profesional, a scolit pe multi dintre ceilalti ginecologi de azi si e fenomenal la ecografii), de asemenea stiu de dr. Luis Mendez si de Briceag ca sunt f buni. Cred ca toti din Medlife sunt buni, ca la salariile de acolo isi permite Medlife sa ia orice doctor (de ex. Pelinescu era director la Filantropia si a renuntat de tot acolo ca sa vina cu totul la Medlife...)

Recomand tuturor Medlife, sincer! Nu regret nici un leu din cei lasati acolo. M-a costat 37 milioane, un pic mai mult de 1000 de euro, dar am stat singura in rezerva, am inteles ca daca optezi pentru 1 pat in rezerva cu 2 paturi te costa 32 milioane. Si da, cu totul! Nu am dat 1 leu in plus, nici asistentelor, nimic! Doar doctoritei i=am luat un buchet f mare de flori....normal, a fost mai mult decat draguta si a facut chestiuni care nu aveau legatura cu statutul ei de doctor, ci cu cel de OM.

Ah, am uitat sa zic ca eu m-am dus la Medlife in saptamana 38. Si in saptamana 39 am nascut, adica imediat dupa ce mi=au iesit analizele pe care nu le facusem la doctorul care ma urmarise pana atunci. Am facut cezariana inainte de termen cu 1 saptamana pentru ca nu mai puteam merge deloc, aveam probleme f mari cu piciorul/soldul/spatele, si de abia ma taram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Eu m-am gandit la Euroclinic dar sunt cam nehotarata -mai am si timp, ca sunt in 35-36 saptamani...
Problema e ca am foat de 3 ori si nici macar o data nu mi s-a luat tensiunea in conditiile in care le-am spus clar ca sunt hipotensiva -da rau , am glicemie 50 etc .

In plus am deja o cezariana si o nastare la 24 saptamani asa ca ...Nu neaparat sa fiu un caz special , dar cand ma programezi la o anumita ora intr-o zi mi se pare aiurea sa-mi scrie reteta asistenta pe un colt de masa ca doctorul e ocupat .
Zau ca nu stiu ce sa fac. Sunt nebuna , sa ma tratez ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Am vrut sa zic 34 de saptamani dar a iesit 24 , scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

ligeea,

Mergi, fa un tur al maternitatii, eventual un consult si daca nu iti place ceva nu te mai duci.

Eu una cred mult in feeling-ul personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Am fost la Euroclinic - de 3 luni ma duc o data pe luna . Problema e ca doctorul nici acum nu ma prea cunoaste , fisa medicala nu e , ma intreaba de fiecare data in ce saptamana sunt , analizele pe care tot el mi le-a dat nu mi le-a cerut .

Nu am o sarcina cu probleme -sau cel putin asa sper dar am colul scurt si trebuie sa fiu atenta in ultima luna( primul copil l-am nascut la 34 sapt ) . In plus , obligatoriu fac cezariana -mai am una - am glicemia f mica ,sunt hipotensiva . Stii ce-am patit ultima data -m-au chemat pt. analize de dimineata fara sa manac ( am glicemie 53 ) si m-au timut pana la 12 pe hol ca la doctor se faceau numai eco . Intr-un sfarsit cand mai aveam un pic si picam pe jos a vanit onor asistenta dr. [pe hol si mi-a dat o hartie cu analizele ce trebuiau facute din care ...lipsea glicemia .
As fi vrut sa ma intrebe cineva de toate astea sa vad ca ii pasa de ele.
N-am prea observat , sunt chestii de fatada , ca au receptie si te cauta in baza de date , ca au un TV pe hol sunt frectii.
Nu exista o legatura pacient-doctor , ceva care sa-ti dea incredere ca nu patesti-vorba unei alte fete -ajungi la ei innainte de termen si-ti zic ,,ne pare rau dar nu eratui programata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Ligeea,

Eu la Medlife merg des la endocrinologie. Am fisa si sunt foarte multumita de cum decurg lucrurile dar cred ca depinde mult de medic si de ce impune el/ea.

De asta zic sa mergi la un consult sa vorbesti cu un dr. Iti dai seama de multe cand privesti un om in ochi, cand vezi daca te asculta sau vorbesti cu peretii, ce intrebari pune, ce-ti spune ca ar trebui facut etc.

Eu cand m-am dus prima data la Medlife m-am dus pt un soi de a doua opinie, vroiam sa ma vada repede un medic caci aveam niste nelamuriri si pt o programare la dr-ita mea (in alta parte) mai trebuia sa astept. Cand am vazut peste ce dr-ita am dat la Medlife si cum pune problema si cu cat profesinalism am fost tratata am decis sa raman la ea.

Sa stii insa ca si La Euroclinic este foarte bine dar, la fel, depinde de medic. Daca esti cumva la Herghelegiu ... asta e omu'. Este bun profesional, dar tare necomunicativ si nu prea acorda atentie unor lucruri. Nu zic ca-i bine, ci doar ca nu stiu cat de mult are de-a face cu politica Euroclinic si cat cu firea dr.

Mergi la inceput