Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Flori La multi ani Mariei!!! Doamne cat m-au emotionat mesajele tale, nu pot sa cred ca inca mai plang...Iar apropo de aroganta mamelor.... doamne cat am mai suferit... din spital si pana pe la 9 luni cand piticania mea a inceput sa mearga... Acum am uitat si chiar ma amuza cum ma mai necajeau intrebarile stupide. Maria e ata de frumoasa si minunata ca ma face sa visez si eu la o fetita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Acum suntem in saptamana cu doua picaturi de vigantol si parca am inceput sa mancam cava mai bine.Nu foarte mult ...dar fata de saptamana trecuta,am facut progrese.
A mai luat cineva 5 picaturi de vigantol?Cum s-au comportat copilasii?

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

La Multi Ani Mariei!
(vai ce repede trece timpul )

Prea mult Vigantol produce inapetenta, ni s-a intimplat si noua. Eu de la 6 luni ii dau Vigantoletten (care are 500 UI de vitamina D) in loc de picaturi de Vigantol (1 picatura = 1000 UI)



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

eu i-am dat lui vladut vigantol 5 picaturi de la 6 luni pana la 2 ani jumatate!

a fost ok si acum e ok!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Salutari mamici scumpici! Ma ajutati si pe mine, pana maine cand ajung la doctor..ca nu mai am rabdare si iar..sunt ingrijorata...II gasesc urechea Clarei murdara..si acum nu stiu daca cumva se murdareste cand regurgiteaza..sau ii curge..e posibil sa curga decat o ureche? E o cojitza portocaliu- maronie..si uscata..la suprafata urechii..deci nu si inauntru..Si ma gandesc ca regurgita si inainte..si nu gaseam nimic pe ureche...
Iar a doua problema: asistenta mi-a zis sa cresc doza zilnica de fier la 10 picaturi pe zi (acum ii dau 4). Vi se pare normal? Nu e putin cam mult? Mai ales ca nu prea tolereaza bine picaturile..vomita de fiecre data...

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ontz, stai linistita, prematurii au necesar de fier mult mai mare ca cei nascuti la termen! daca fetitza ta e anemica, 10 pic/zi nici nu e mult!
Ar fi bine sa incerci sa i le dai mai des, ca sa nu le verse ca atunci degeaba i le dai!
In ceea ce priveste cojita din ureche, e foarte normal sa fie asa, se numeste sebum si e bine ca se elimina asa usor, protejeaza impotriva otitei!

Flori de cires, i-am spus sotului meu de mesajul lui Lao si a promis solemn ca la primavara vom veni in vizita la Oradea!
Asta-vara am fi venit noi dar erati plecati in vacanta asa ca am renuntat!


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Numai stiu daca ati vazut pozele de la mare cu
www.flickr.com/photos/10210461@N02/" target="_blank">MINUNILE MELE asa ca postez din nou linkul!

Ignatica, nici baietii mei nu vor sa dea drumul la deget, atata mai au nevoie ca sprijin, dar se tin de el foarte strans!

probabil ca imi vor face cadou de Mos Craciun si nu m-ar mira daca ar lua-o direct la fuga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheanna ce baieti mari si frumosi.

Si noi tot pana la Craciun mai asteptam miracolul, dar am sperante ca se va intampla mai devreme pentru ca face din ce in ce mai multi pasi singurel de la mine la tati si are un echilibru perfect.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David
Asteptand bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Vai, anna, cat de frumosi sunt, nu ne-ai mai dat linkul, sau cel putin eu nu l-am vazut, desi incerc sa nu-mi scape nimic de aici.
Sa sti ica l-am recunsocut imediat pe Gabriel pt ca am recunoscut ceva din Gabriel cel care semana cu adrian al meu cand erau prematuri mici(caci de regula nu ma uit la titluri, sunt prea absorbita de poze). Inainte sa apuc sa vad titlu de sus al pozelor am putut sa recunosc care-i gabi si care-i ioan.
Sunt gemeni fraternali baietii tai, asa-i?
Sunt atat de scumpi.

Adrian inca nu vrea sa mearga deloc cu o manuta, nu face nici un pas daca-l las doar intr-o manuta. Nici cu doua manute nu mi se pare ca a progresat fata de acum 4-6 sapt., dar a progresat in alte directii motorii. Se plimba foarte usor pe langa canapea si noi daca stam jos pe canapea ne ocoleste foarte usor picioarele. A invatat sa se lasesingur in jos din picioare si sa coboare singur de pe canapea, urca foarte bine scarile una cate una insa in privinta mersului... mai greu. Si nu e fricos sau precaut de felul lui, chiar imi face impresie ca e foarte stapan pe sine si pe ce stie sa faca in general, imi lasa impresia ca nu poate inca sa se descurce doar cu o mana. Si ncii n uapre a fi pe punctul de a renunta in curand la o manuta. Imi pare ca inca mai are mult de parcurs pana sa dea drumul la o manutza.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Sheanna sunt superbi, sa aiba parte de tot ce-i mai bun in lume!
Ontz si Dragos a luat 10 picaturi de fier pe zi pana la un an!
Cu vigantolul noi suntem la 2 picaturi, dar am marit doza la 4 dupa niste analize, timp de 4 sapt. dupa care am revenit la 2/zi. Mi-a zis dr ca poate da inapetenta,dar depinde de copil!Dragos nu-i un mancacios de felul lui!

In ultimele 2 saptamani Dragos a fost racit. A facut larinfo-faringita si apoi alergie la augementin.Si totul s-a incheiat cu amigdalita. Acum reactia alergica a trecut, mai avem de luptat cu tusea!
Are un premergator care trebuie impins si deja se descurca foarte bine, la fel cu mersul tinut de manute.
sunt putin incetosate ca era in miscare

http://i168.photobucket.com/albums/u177/sanziana27/Toamna%202007/2006_0916Paste0022.jpg
http://i168.photobucket.com/albums/u177/sanziana27/Toamna%202007/2006_0916Paste0024.jpg

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/pWGep3.png

Mergi la inceput