Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

PS: MARIA



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Draga mea Sirimie, ai perfecta dreptate..noi eram la cabinet pentru ca intr-adevar tatici au iregistrat fetele..ce coincidenta..nu imi vine sa cred..si imi pare rau ca nu am apucat sa impartasim pareri..dar ma bucur sincer ca strabismul lui Vladut s-a corectat..La noi nu e nimic momentan..dar probabil mi-e frica mie rau de "drobul de sare"...Incerc sa gandesc pozitiv, mai ales cand va citesc si vad cat sunteti de bine la varste mai mari decat noi, cand vad ca sunteti alaturi unele de celelalte..cand vad ca nu sunt singura..dar tot e greu sa imi revin, dupa ce am trecut prin ce am trecut..probabil e inca prea devreme..timpul le vindeca pe toate..

Multa sanatate la toti copilasii dragalasii si va pupic pe toti!!!!!!

mami de clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

la multi ani, maria, fetita cu ochi superbi!

try, multa sanatate pentru adrian, bine ca ati trecut cu bine peste operatie, si... tot respectul pentru tine. si

eu nu prea mai intru pe aici, ca nu prea mai avem ce cauta... de, suntem mari si am cam uitat cum a fost!
si, in primul rand ca sa ma laud dar si de incurajare - in urma unor vizite la psiholog serban a fost declarat "foarte inteligent", posibil "supradotat" - asta o sa vedem, va face niste teste la un moment dat.

va pup pe toate-toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

eu eram sigura ca maria e bine, de-aia mami n-a mai apucat sa posteze pe aici. daca ar fi dat de dreu sigur se intorcea i nsanul fetelor care-au incurajat-o si prima data. Si ce poate fi mai minunat decat sa stii ca puiutii astia mici, unul cate unul ajung sa fie bine, sa vezi cum parintii scapa de grijile alea suplimentare si redevin oameni fericiti.
Cand mamicile dispar de pe aici nu paote fi decat semn bun.
Asa ca sa-ti fie de bine Mariutza, la mai multi ani sanatosi si impliniti.

Eu n-am uitat pozitele Mariei din primele zile si alaturi de acea imagine acum o pun pe asta, cu falcute si baloshite de dintisori. Asta ma ajuta sa cred cu putere in miracolul vietii si sa sper numai in bine. Toate omidutzele se transforma-n fluturasi si nu-i nimic mai inaltator decat sa asisti la acest miracol.

madalina, pai vezi de ce s-a nascut serban prematur? pt ca a fost prea inteligent si cu mult inaitnea celorlalti copii, asa ca ce zi-o fi zis el? ce sa mai pierd vremea pe-aici prin burta unde-i intuneric? Hai mai bine-afara ca-s o gramada de facut pe lumea asta. A vrut sa castige mai mult timp decat celalti copii.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

La multi ani Maria sa cresti mare si numai bucurii sa le aduci celor dragi tie!
Pentru noi, azi e zi aniversara, a trecut un an de cand ne-am intors acasa, dupa cele 3 saptamani de stat in spital cu Dragos, pana a facut cele 2540 g pt externare.Au fost cele mai lungi saptamani din viata mea!

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/pWGep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Povestea FloriDeCires si a micutei Maria m-a impresionat pana la lacrimi.LA MULTI ANI! si multa sanatate.
try sanatate multa micutului Adrian si mamicii curajoase.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele, multumesc mult pt urari.Chiar daca nu am postat mai des, v-am urmarit cat am putut de des. E drept ca, multumesc cerului n-am avut probleme cu Maria, dar pe de alta parte cum sa uit de voi cele care mi-ati fost alatturi in acele momente teribile?!
Nu odata, citeam pe listuta ce esente au mai intrat si intr-un fel ma bucuram cand vedeam ca prematurii sunt cu greutatea mult mai mare decat a Mariei.Insemna risc mai mic de complicatii al bebelusilor si evident un pachet mai mic de griji pt parinti.
Acum sunt oarecum in "garda" in ce o priveste pe Maria intrucat constat cu surprindere ca nu reuseste sa treaca de ceea ce la inceput era o rinita, mai apoi o adenofaringita si acum o bronsita.Este pe al doilea antibiotic -zinnat- de doua saptamani ia antibiotice :( si inca nu a iesit din boala.Nu face febra, nu mai tuseste dar e plina de secretii nazale si pulmonare.O aspir mereu, ii fac aerosoli cu ACC si ser fiziologic si nimic.Nicio ameliorare.Ma gandeam sa nu fie ceva alergic - avem un acvariu de cca 2 luni, dar primeste si antialergice.Sa vedem de maine incolo ce va spune medicul si ce se va intampla dupa stoparea tratamentului cu antibiotice.

Pupici si sanatate la toate esentele si multumesc mamicilor inca odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

VIn si eu (cu intarziere ) cu doua buchete mari de din partea lui Gabriel si Ioan pentru Minunata Marie!
La multi ani, scumpa noastra esentza viteaza!
Sa fii sanatoasa, fericita si sa dea Dumnezeu sa ai parte toata viata de ceea ce iti ura scumpul tau fratior!

Flori de cires, m-am bucurat din tot sufletul citind cuvintele tale despre evolutia exceptionala a Mariei! Este un miracol Dumnezeiesc iar voi meritati din plin sa fiti parintii acestei minuni (e taaaare frumoasa!)
Este oarecum o evolutie obisnuita sa persiste secretiile chiar daca germenele a fost eliminat din plaman! Nu inseamna ca antibioticele nu si-au facut efectul! Important e ca numai face febra. Nu cred ca e vorba de o alergie.
Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Anna, multumesc pt buchetele de flori..le primim cu mare drag.

Maria se simte intr-adevar mai bine.Sper sa nu recada si sa ma linistesc si eu complet.
Oricum, Maria este atat de voinica si zdravana ca nu s-a observat deloc ca ar fi bolnava.E la fel de activa si e foarte nostima.Nu sta o clipa locului si tinuta de manute face pasi dorind sa mearga peste tot prin casa.Vreau sa zic ca alearga....:))) atat de dornica e sa vada cat mai multe.Are o pofta de viata cum n-am vazut niciodata si e "smecheruta" foc.Nici sa ma "supar" nu pot pt ca atunci cand face boacane absolut normale dealtfel (bietul ceas din dormitor a fost trantit de n ori de parchet) ne zambeste candid si asta e...zambim si noi!

Si-acum Anna, uite ce mesaj ai de la taticul Mariei:
"a venit iarna si e frig...umblu de bezmetic de la gara la aeroport si inapoi, doar doar apari cu baietii asa cum ai promis azi vara.Ce fac?"

pupici la mamici si la esentze si multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires va felicitam si noi cu intarziere cu ocazia implinirii unui anisor si pe mamica special pentru puterea de a trece peste toate obstacolele prematuritatii Mariei. Am vazut pozele, Mariuca e tare dulce si a crescut atat de frumos! Imi aduc aminte primele poze cu Mariuca intr-un body, ii venea atat de mare si acum ditamai fetitza ne zambeste. Sa dea Domnul sa treceti cu bine si peste bronsita. Spor la mers si explorat.

Noi in curand facem un an si 3 luni si in acelasi stadiu de fricosenie cu mersul asta.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David
Asteptand bb2

Mergi la inceput