Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

In mare vad ca toata lumea e bine!



















In mare vad ca toata lumea e bine!
Dragos a inceput sa mearga tinut doar de o manuta si sper sa-si dea drumul la mers singur cat mai curand!
La dinti noi stam super bine, au iesit la 7 luni si 3 saptamani primii, iar acum la 14 luni (vasta reala) are 8 dinti si 4 masele.













http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/5SMqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

desi mi-am dorit sa nu fiu o mamica de prematuri si sa nu ajung sa scriu la acest subiect... sunt prezenta ... din pacate. In 19.11 am nascut 2 fetite la 36 de sapt. si 4 zile ... diagnostic: preeclamsie:
Elena, 2.200 gr., 45 cm, Apgar 10
Ana , 2.000 gr., 44 cm, Apgar 9
Joi, ziua 10 dupa nastere, datorita faptului ca totul a decurs normal fara sa fie necesar oxigenul.. au stat doar 2 zile la incubator, au luat in greutate ajungand la 2.370 gr. si 2.100 gr...ne externam!
Dar aseara Elena .. imi face figura, se invineteste in somn... directia spital ... acum e stabila, dar cu oxigen. A mai patit cineva asa? N-am primit inca un diagnostic clar .. decat ca pulmonar e ok, infectios nu e nimic ...s-a luat exudat din nas si gat + homeocultura ... luni o sa faca un fel de EKG sa se vada daca a fost convulsie!
Dr. au hotarat de dimineata s-o tina si pe Ana in spital, pe mine m-au trimis acasa pana luni sa ma odihnesc ..si sa ma alimentez.. sunt anemica bine!
Imi poate spune si mie cineva daca a mai patit asa .. sau daca aveti vreun sfat...
mersi



PUSSI 36+ SABINA ELENA & ANA NICOLETA

BURTICA ROZ

MAI AVEM 7 ZILE DE STAT IN BURTICA LA MAMI! SI VOM IESI MATURE!!!

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

In general prematurii sint mai sensibilosisi au functiile un pic mai in urma celor la termen:respiratorie, digestiva etc, pe masura ce cresc si ajung la termen recupereaza din intirziere. Din ce spui tu, pare ca organismul "a uitat" sa respire (apnee), lucru frecvent intilnit si la nou-nascutii la termen, nu numai la prematuri insa fii linistita, pe masura ce cresc, lucrul asta dispare. E f. bine ca ai fost pe faza si n-ar fi rau sa dormi peste noapte cu o lumina de veghe aprinsa, cind te mai foiesti in somn, mai arunci un oki la patuturi sa fii sigura ca e totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

dodo, multumesc.. asta mi-a zis si neunatoloaga!

trebuie sa-mi intre in cap ideea ca nu se mai repeta si ... sa nu-mi mai frie frica, ca parca acum mi-e teama de orice!

merg la spital sa le vad ... ca nu pot stat asa acasa!



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by pussi

dodo, multumesc.. asta mi-a zis si neunatoloaga!

trebuie sa-mi intre in cap ideea ca nu se mai repeta si ... sa nu-mi mai frie frica, ca parca acum mi-e teama de orice!

merg la spital sa le vad ... ca nu pot stat asa acasa!



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA



Felicitari pentru fetitele tale frumoase! Sa creasca repede mari si sa iti aduca o multime de bucurii!

Si Vladut al meu a fost la fel de mic ca si ele.
La spital o tin pe Elena la oxigen de nevoie sau preventiv?

Nu stiu ce sa zic despre apnee, dar eu cred ca bebelusii sint mai rezistenti decit par. Ai incredere in ele!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Pussilino, iubita draga, nu te necaji...ai sa vezi ca esentele noastre sunt mai tari decat credem noi...micuta Elena este o luptatoare, seamana cu mamicuta ei!!!

Flori de cires, eu folosesc pentru mucisori "Batista bebelusului" si sunt foarte, foarte multumita de ea...pana nici nu apuca Alexia sa se dezmeticeasca, eu i-am scos din nasuc tot

Sheannamp, Colargolul e acelasi cu Protargolul? Eu, sa-ti spun drept, am ezitat sa-i dau protargolul pentru ca mi s-a parut bizar ce continea (nitrat de argint, parca)

sirimie, bine ca mai treci si pe la noi...ce face micutul pestisor?

sanzaiana 27, noi ne-am dat drumul singurele in picioruse de vreo 2 saptamani, exact cand a implinit 1 anisor si 2 luni.

ontz, acum ai disparut tu?

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Anna, multumesc pt recomandari.Colargol n-am gasit..unii farmacisti nici n-au auzit de el.:D

Mi-Ka si noi folosim "batista bebelusului" pt curatarea nasucului insa nu dureaza mult si mucisorii iar sunt prezenti.Avem 5 zile de cand e racita. Maria e acum mai bine insa ii trece foarte greu.Cum spuneam, strangerea mea de inima e sa nu evolueze ca acum doua luni in urma cand n-am scapat de complicatii si a facut bronhopneumonie.Si atunci s-a vindecat dupa doua ture de antibiotice :(

Pussi, ai doua fetite frumoase: sa creasca mari si sanatoase!
Pesemne e vorba de crize de apnee, apar la prematuri si trec cu timpul numai ca e nevoie de supraveghere specializata si multa rabdare.

sanatate la toti puiutii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma bag si eu ...
FlorideCires - nu vei gasi in Oradea Colargol, am cautat si eu acu` vreo luna peste tot unde am vazut farmacie si toti se uitau la mine k la extraterestru. Ramane doar Vibrocylul si mult ser fiziologic si Karvol pe batista in apropierea nasucului. Muuulta sanatate la voi !

Si Pussilinaaaaa - felicitari mamico pt asa frumuseti, sunt perfecte si vor creste mari-mari. Multa sanatate va dorim !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Scuza-ma, Pussi, c-am uitat sa te felicit in primul rind pt. bbele, sa-ti traiasca si sa fie sanatoase si voi pe linga ele
Adevarul e ca trageau Chip si Dale de mine, ca_cind vine ta-su sa mergem in parc, le-a luat ta-su scutere la amindoi si trebuiau sa le "probeze" si misunau de nerabdare iar "Croco" cel mic incerca cu disperare sa puna si el mina pe unul sa vada cu ce se maninca la propriu, ca sintem in perioada cind totul e comestibil.
Cum mai este Galushca? Acum nu e cazul sa intri-n, panica, oricum tu nu poti face nimic sa o ajuti, totul depinde de ea. Si oricum dr. o monitorizeaza si-ti vor spune cum sa le observi si tu acasa, etc..Multa sanatate si tie si fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

multumesc frumos de primire!
am fost la spital si acum seara .. Tustele sunt bine, m-au lasat s-o iau si pe Elena in brate.. desi e cu cablurile dupa ea(puls, saturatie oxigen). Anei i-am dat eu papa. Maine mergem sa facem ceva gen EKG sa vedem daca a fost convulsie!
simona acum cred ca-i preventiv oxigenul ca s-a stabilizat si e ok si fara tub, dar ieri nu era!
mika
mamagiuliei mersi de urari
dodo incerc sa fiu pozitiva pt. ele! O sa stau in spital cat e necesar!



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput