Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

ma gandeam eu ca fericesc vreun copil cu lista aia. Am furat-o si eu de la canadiencele mele.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Noi am fost azi la dr. oftalmolog la indrumarea pediatrei noastre careia i s-a parut ca-i fuge un ochisor Alexiei si spre bucuria noastra e totul ok.

try, ce-i mai dai de papa lui Adrian, ca eu nu mai stiu ce sa-i fac Alexiei sa pape

Pupici dulci la toate esentele !!!

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Draga mea, copilul meu papa de toate, cu cateva exceptii mcii (carne de porc, orice e iute sau prea condimentat si prajit deloc daca se poate, fara ciorbe de burta si mai stiu eu ce nazdravanii de-astea. In rest ii dau sa guste din orice: mancare de-a naostra, prajitura/tort daca eu mananc in momentul respectiv (e mare amator). Dar pare sa fie genul de copilas pofticios, daca te vede la masa vine cersind sa primeasca si el ceva. Si de regula primeste cateva frimituri de paine caci nu-mi palce sa-i dau toata ziua sa manance, la noi in casa, pt ca sunt si ai mei aici, avem program diferit si mai toata ziua cineva mananca in casa. Plus ca el si alex au programe diferite de somn si ca atare mananca la ore diferite (cu exceptia micului dejun).
Dar ca o linie directoare, dimineata papa vreo 150-180 ml lapte un galbenus (de 2 ori/sapt) si braza facuta de mama in casa si amestecata cu iart simplu si papa in unele dimineti si cremvusti. Apoi inainte de somnul de 12 papa legume crude (spre bucuria mea le roade ca pe biscuiti, ii plac - cu alex n-am reua atare acum nu mananca legume crude, doar legumele din ciorbe). Cand se trezeste de pranz (pe la 2:30) papa ciorbita de legume cu carne sau ciorba de-a noastra daca e potrivita si pt el. Iar seara pe la 7 papa fructe. La 8 vine iar lapticul (tot cam 150 ml). Intre mese mai ciuguleste si el cate-un pic de ici de colo diverse.
Dar incerc sa-i dau orice sa guste. Spre ex.: fac salata de vinete, ii dau si lui sa guste, vreua sa nu ii fie straine anumite gusturi. Nu-i dau sa manance ca fe lde mancare, ci 1-2 guri sa simta si el pe limba. Cam asa fac cu orice fel de mancare nou.
Nu vrea carne decat pitita prin mancare. Singurul tip de carne pe care il mananca, spre disperarea mea (dar n-am ce-i face daca altfel de carne nu accepta) sunt cremvustii si uneori mezelurile (cu astea n-am inceput ca regula, ci doar ocazional).
Dar altfel nu-i place nici pui, nici prajit, nici la cuptor, nici in mancarica, nu vrea vita nici atat, imi respinge si pestele (si l-am facut in tzaspe mii de feluri), ce sa-i fac, nu-i carnivor deloc. Nu prea stiu cu ce sa-i suplinesc. Dar ma bucur ca mananca fructe si legume crude fara probleme. El e pofticios, dar e tipul de mancau traditionalist, nu-i plac mancarurile sofisticate, ci chestiile cat mai simple.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Sheherezada am trecut si eu prin spaimele tale... Acum piticu meu face 3 ani si ma face sa uit toate necazurile... Eu nu astept sa intre la facultate ci deja stiu ca este bine, are rabdare invata foarte multe... deja facem lectii de engleza si cu mare succes... nici nu mai spun cate poezii si cantecele stie foarte bine. Dar am mai scris aici mai demult... la mine in familie au fost multe cazuri de prematuri si toti nascuti acasa cu moasa si sunt foarte bine (cu facultate) si au acum peste 60 de ani (bunica mea i-a facut prematur pe toti). iar bunica-mea nu si-a mai facut atatea probleme.

Hai ca sa va amuz sa va povestesc o perla de-a fiului meu:
suna telefonul fix, in timp ce eu vorbeam la mobil, el se duce sa raspunda si-l aud: mama vorbeste la telefon cu... (si spune numele si prenumele) .. si se tot converseaza... (eu convinsa ca vorbeste cu bunica-sa n-am dat atentie... la un moment dat ma chema la telefon si constat ca era cineva care vroia sa-mi vanda niste servicii. Il cert si ii spun sa nu mai dea atatea amanunte... ce credeti ca raspunde: si cum trebuia sa spun, ca vorbesti cu o prietena?



Sfatul meu este sa aveti mare rabdare... si multa dragoste pentru curajosii Vostri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Super faza, sunt isteti pustii astia, nu gluma.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontz spune:

Salutare dragele mele!!!!Iar ati disparut...oare decat eu sunt dependenta de acest forum?!Pt ca intru zilnic sa vad ce ati mai scris, ce mai invat si eu de la voi..si ...nimic...Asa ca m-am hotarat sa va cer si voua parerea in legatura cu ceva..Credeti ca e posibil ca fetitei mele Clara in varsta de 4 luni jumatate (2 luni jumate corectate)sa-i dea dintii??!! Ca asa se cam comporta...Sta numai cu mainile..amandoua in gura..si are gingiile tari..si e maraita tot timpul, desi ea de felul ei este un copil foarte linistit si cuminte. Imi spuneti va rog frumos la copii vostri cand le-au dat dintii, la cate luni?
A..si inca ceva..sunt foarte mandra de Clarita..se rasuceste de 2 zile singura de pe burta pe spate...
Va mai astept cu raspunsuri, cu pareri, cu povesti despre minunatiile voastra.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Mami de Clara si eu ma declar alaturi de tine dependenta de DC si bineinteles, de esentele noastre micute si dragi
Alexiei mele i-au iesit dintisorii parca in jur de 7-8 lunisi in prezent (1 an si 2 luni)are 8 "bucati" si doua maselute "in devenire" .
Eu personal cred ca e cam repejor sa-i iasa dintisorii Clarei, dar cum fiecare copil e unic...tot ce se poate

Alexia mea e racita de vreo saptamana si vad ca nu-i mai trece, inca mai are mucisori, dar m-am hotarat sa nu-i mai dau nici Calpol , nici Nurofen caci mi se pare ca e cam multisor...sper numai sa nu fac o greseala si sa revina ia raceala in forta

Pupici dulci si de la noi

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

try, te invidiez ca Adrian este pofticios la tot ce vede...Alexia mea sta rau la capitotul asta...saraca de ea mananca mai mult fortat,cu jucarii, cu muzica tare, chiar daca stiu ca asa nu e bine , dar nici sa las dupa ea nu pot... Nici nu stiu cum sa procedez...sa trec peste o masa pentru ca la masa urmatoare sa manance si ea cu pofta...nu stiu cum sa mai fac cu ea...si inca papa mancarea pasata, nicicum nu vrea sa dea din falcute ...

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

La multi ani fetelor!..de 1 decembrie :)

Mariei nici acum nu i-au dat dintisorii (13 luni varsta reala)..si o mananca gingiile de o innebuneste.Se freaca cu ele de marginea patutului, de jucarele, cu manutele..cu tot ce ii vine la indemana.I-am cumaparat si jucarioare din acelea speciale pt ajutor in cazul eruptiei...n-o prea ajuta nici Calgel cu care o mai dau local...Iar de salivat, ohoho...o tinem asa de multe luni.
Deci nu e o regula cum bine se zicea, fiecare bebe e unic.

Mi-Ka, si Maria mea a racit din nou.Ma exaspereaza productia de mucisori si stau cu sufletul strans ca sa nu se suprainfecteze sau sa nu faca o complicatie gen otita, sinuzita, bronhopneumonie...
Medicul nu a recomandat antibiotic decat pt cazul in care face "febra sau tuseste"..citind si eu pe net despre rinitele astea, cred ca medicul a decis bine.
Ii dau si eu nurofen, o sa trec pe panadol probabil, ca am citit(poate ne sfatuieste mai bine Sheannamp)ca nu e bine sa ii dai mai mult de 5 zile nurofen.
In plus, ii fac aerosoli..desi nu staaa :((...o fiola de fluimucil cu ser fiziologic pe zi, in mai multe sedinte.Asta o ajuta sa ii fluidifice secretiile si sa le elimine mai usor.Numai ca imediat,la fel de usor le vad /aud in nasucul ei mic...

A..si mi-a mai recomandat Sinupret 10 pic de 3 ori pe zi-tot secretolitic.In plus incerc sa mentin in camera ei o atmosfera umidificata.Seara dupa ce adoarme pun in camera un vas cu apa in care adaug cand fierbe apa:sare, musetel si o capsula de Karvol.

Picaturile in nas, n-au niciun efect in afara faptului ca o enerveaza cand i le pun.

Mai mult, nici eu nu stiu ce sa-i fac, decat sa incerc sa am rabdare.
Poate ne mai ajuta alte mamici cu sfaturi..macar de incurajare.

pupici la toti si crestere mare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, Mi-ka cunosc foarte bine cum e cu mucii astia pacatosi de la ai mei.
De cand iesim in parc si ne jucam cu diversi copilasi baietii mei au facut numeroase asemenea raceli.
fara febra doar muci si eventual tuse cu expectoratie (probabil din cauza secretiilor nazale care se scurg pe trahee in jos si provoaca tusea reflexa). Am fost la pediatra care ne-a recomandat Ophtamesone (un preparat cu actiune cortizonica si antiimflamator local) cate 1 picatura in nas de 3 ori pe zi si cate una in ureche (incalzita) tot de 3 ori pe zi.
In 2 zile le-au trecut mucii, numai sforaie si respira pe nas cu usurinta.
Cred ca e mai bine sa folositi acest preparat decat un antiimflamator sistemic (cum e Panadolul sau Nurofenul) pe care eu nu le dau decat daca au febra sau subfebra.
A si daca mucisori devin galbeni (sugereaza o suprainfectie microbiana) eu le pun Colargol (un preparat magistral, mai vechi dar foarte eficient).
Pupici la cele doua printese minunate!

In plus pediatra ne-a mai recomandat niste lucruri pe care recunosc sincer ca nu le-am facut ca nu a mai fost nevoie. Ceiut de tei cu miere de muguri de brad si un prosopel incalzit pus pe pieptut seara la culcare (ca sa dreneze secretiile mai usor).

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput