Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-9

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pussi, inca odata felicitari!
Parerea mea ca aceea criza a fost, asa cum spune si Dodo, un episod de apnee (adica, din cauza insuficientei maturizari neurologice, bebelusii uita din cand in cand sa respire, dar isi revin singurii imediat).
probabil ca ti-a spus neonatologul mai mult dar eu cred ca nu e nimic in plus si ca EEG va iesi bine. Am impresia ca Tustele tale sunt nitelus mai mici decat 36 de saptamani ca varsta de dezvoltare si din cauza asta.
Daca apneea a fost sub 20 de secunde si ea si-a revenit singura (adica a inceput sa respire fara vreun ajutor extern, doar la stimulare usoara) este fara nici o semnificatie patologica.
In strainatate nici macar nu o trateaza cu oxigen.
E esential insa sa le alaptezi cat mai repede. Adica sa le pui la piept sa suga. Sa nu iti fie frica, nu obosesc si nici nu sunt prea mici ca sa suga.
Ai mei sugeau de mama focului cam pe la aceeasi varsta. Chiar daca nu au luat ei foarte stralucit in greutate la inceput, am continuat sa ii tin cat mai des si mai mult si a fost foarte bine apoi.
A, si anemia ta se trateaza cu fier si cu alimentaie zdravana nu cu odihna. Si nu contraindica deloc alaptatul.
Scuze de insistenta cu alaptatul dar ai mei sunt sanatosi si normali din cauza asta asa ca.... e de inteles nu?
Pupici!


Mi-ka
, probabil ca e cam acelasi lucru dar nu stiu sigur. Tot un farmacist mai in varsta (care stie cum se fac retetele magistrale) te poate lamuri. Sanatate printesei Alexia!

Si noi raportam ca la 1 an si 5 luni, respectiv 1 an si 5 luni si 3 saptamani, Ioan si Gabi au mers singurei cativa pasi buni.
Azi de exemplu am parcurs jumate de parc de mana cu Gabi si nu a obosit deloc. Ioan deja face ture.
Sunt asa de nostimi!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Am avut o perioada aglomerata si stresanta si nu am mai reusit sa scriu.Intre timp am fost la consult la ORL si l-am trecut cu brio.Kinetoterapeutul de care ziceam e plecat din tara si vine abia inainte de sarbatori asa ca deocamdata ne-am descurcat singure cum am putut.Inca nu reuseste sa iti tina capul sus cand este pe burtica dar se straduieste din greu.Acum avem patru luni si o saptamana varsta reala iar cea corectata este de doua luni si cateva zile.
Vad ca au mai aparut esente noi.Pussi felicitari pentru printesele tale.

Sheherezada&bb Maia-Iulia


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Pussi felicitari esentelor tale!
Avem si noi o noutate: de o saptamana merge si Dragos tinut doar de o manuta, el inca nu a facut pasi singur, dar e un mare progres pt ca nu vroia sa mearga decat daca se tinea el singur de mobila.

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/5SMqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

intru scurt... ca trebuie sa dorm... n-am facut Ekg-ul, o sa-l facem maine dimineata! Elena e bine .. papa, rade,... n-am avut curajul sa-i dau eu sa pape

am vb si cu pediatra si joi am prima intalnire cu psihologul... Am o teama in mine cat casa! O sa stabilim un plan de bataie... sa ma lase vreo 1-2 sapt. internata cu ele in salon...ca sa-mi depasesc sechelele si sa-mi recastig increderea!

Ana, ai dreptate ... ecografic erau pe la 34 de sapt! Cu alaptatul...dar e mai complicat, o sa povestest cand am timp.. poate de maine primesc verde, daca imi vine rezultatul la cultura! Cu odihna din 08.11 sunt tot internata, azi noapte a fost prima in care am dormit si eu de la cap la coada... vreau sa fiu odihnita cand le duc acasa!



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

pussi bine ai venit printre noi, sa iti traiasca minunile, sa fie sanatoase si papacioase. O sa fie totul bine, cei mici recupereaza foarte repede. Bafta si la analize, ca sa poti alapta, la mine a facut minuni, David crestea cate 1200-1300 grame pe luna de la tzitzi. Insa daca nu e posibil, asta e, nu e vina ta, vor creste cu formula ca multi alti pitici care au ajuns voinicei. Oricum eu iti urez sa ajungeti cu bine acasa, acolo va veti acomoda cel mai repede cu puiutzele.

Sheanna felicitari pentru baietetii plimbareti. Si David a inceput sa mearga binisor de vreo 3-4 saptamani. Ma bucur ca a fost sanatos in ultima perioada.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David
Asteptand bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Try ce mai face voinicelul Adrian?

Mi-ka multa sanatate Alexiei.

FloriDeCires sunt tare pacatosi mucii astia, si noi scapam foarte greu de ei si mereu imi e teama de complicatii, otite etc. Pupam Mariuca.

sheherezada e bine ca ati trecut cu brio peste control, o sa tina si capul, exersati in fiecare zi statul pe burtica si vor aparea si progrese. Imi aduc aminte ca imi era si teama sa il pun prea mult pe burta, mi se parea gatutzul atat de fragil cand il ridica...si acum baiatul darama casa.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David
Asteptand bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Ignatica, multumim de urari, deja suntem mai bine ... asa ca joi, de mos Nicolae ne prezentam la pediatra sa ne faca ROR-ul

Era cat pe ce sa te felicit pentru bb2
De David ce ne mai spui? Cu ce va mai laudati?





_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Mai, mamici de gagalici, puiutii vostri mai mananca "blendaruit"? Alexia mea, din pacate, inca da si nu stiu cum sa o dezvat Poate mamicile cu experienta imi dau si mie un sfat, doua...

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Mi_Ka "prefa-te" ca ai uitat bucati neblenduite in piure si incet, incet treceti la pasate! Cati dinti are? Ca Dragos are 8 dinti si 4 masele, eu zic ca de aceea mesteca el asa de bine (noi suntem la faza de bucatele pe care le ia singur de pe masuta scaunului)

http://b2.lilypie.com/M6hZp3.png
http://tt.lilypie.com/5SMqp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

sanzaiana27 , m-am prefacut eu, dar si ea se preface ca mananca si le da afara din gurita
Are 8 dintisori si acum ii ies 2 maselute; biscuiti, cozonac si alte cele mesteca fara probleme, dar cand ajungem la mancarica de pranz cu legume si carnita...pttiu... sa nu prinda vreo bucatica mai mare ca si-a gasit motiv de mofturi
Deci, asta e...stiu ca trebuia sa incepem cu mancarica pasata mai de multisor,dar...no, vorba ardeleanului




_

Mergi la inceput