Mamici de septembrie-octombrie 2007 (89)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

quote:
Simona, vreau si eu parola la mailul comun, am nevoie de textele alea de lege, please da-mi un PM.



Si mie, si mie, please!
Multumesc,

Lia, Runa Miruna 21-08-2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Andries

Lia, Runa Miruna 21-08-2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by Andries

Lia mai lasa-l o juma' de ora - o ora, daca nu iese, te duci la farmacie si cumperi supozitoare cu glicerina pentru copii (vezi nu lua de adult), iei un supozitor si in tai in 4 sferturi PE LUNG si ii pui un sfert de supozitor, nu mai mult.

edit: e greu de taiat pe lung la temperatura camerei, pune-l putin in frigider ca sa se intareasca si sa il poti taia cu un cutit bine ascutit.

Andries



Lia tu ii dai formula?

Victor se cam constipa de la formula si ma cam chinuiam cu el, dar am observat ca solutia era sa ii fac laptele un pic mai diluat decat scria pe cutie, mai exact ii puneam 20 - 30 ml de apa in plus la un biberon si se rezolva.

La cei alaptati natural n-am prea auzit de constipatie.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Da formula, NAN1, dar bea si tone de ceai si glucoza 5% pe zi (3-4 bibe de 80 ml). De asta ma si mir ca e constipata, ca doar o hidratez destul.

Lia, Runa Miruna 21-08-2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia_B spune:

Sim draguta, daca poti, completeaza si la mine datele pe prima pagina: ora 10:55, 52cm, apgar 10, cezariana.
si ziua de nastere: 07-02-1970

Multumesc!

Lia, Runa Miruna 21-08-2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Roxali

Adimercedes daca esti peste termen punem fetele la treaba



Ali36si Enrico 7ani
poze



Roxali, sar'na

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

quote:
Originally posted by Lia_B

Da formula, NAN1, dar bea si tone de ceai si glucoza 5% pe zi (3-4 bibe de 80 ml). De asta ma si mir ca e constipata, ca doar o hidratez destul.

Lia, Runa Miruna 21-08-2007




Si eu ii dadeam si ceai si tot era constipat saracul. Ne chinuiam sa facem macar o data pe zi.

De fapt initial faceam o greseala, ii indesam masurile de lapte prea tare si astfel laptele iesea prea concentrat desi eu aparent respectasem reteta. Pe urma am inceput sa le pun normal, rase si s-a mai imbunatatit situatia, dar cu adevarat s-a reglat cand l-am facut mai diluat nitel. Eu dadeam Milumil, cu asta se invatase din maternitate.

De constipatie am scapat cand am inceput cu suc de fructe, prin luna a patra (cei hraniti cu formula pot incepe diversificarea mai repede).

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Sunt tare suparata, Alex a alergat aseara si a transpirat, si pe fondul unei raceli usoare e cobza. Nu stiu ce ma fac cu ea, daca o tin acasa. Nu stiu cum sa il protejez pe BB, ca nu ii pot tine inchisi fiecare la el in camera pentru ca amandoi vor sa stea cu mine. Imi vine sa plang si alta nu.

Sim, eu am zis ca BB e cel mai agitat cand e Alex acasa. Cand e doar cu mine e mai bine, tot asa avem un programel si ii acord atentie. Cand sunt cu amandoi, e mereu agitatie, galagie, nu ii pot satisface nevoile ca trebuie sa ma ocup si de Alex. Imi pare rau ca ai experimentat crizele de plans de 3 ore...of ce inteleg, ca la noi sunt obisnuinta.

Lia, il introduci in poponica si il misti usor. Il dai cu Bepanthen ca sa nu o raneasca si nu infigi adanc. Si o ajuti presand genunchii indoiti pe burtica. Daca nu a mers nici asa, pune-i jumatate de supozitor cu glicerina pentru copii.

Adimercedes, si eu cred ca e dopul. Cred ca se apropie momentul. Cu o seara inainte asa aveam si eu dureri crunte de spate si imi era greu sa si merg. Daca nu e doar dop nu stiu daca e ok sa stai asa.

Andries, nu agitatia in sine ma relaxeaza, ci varietatea. Rutina ma enerveaza. La TV nu ma pot concentra, iar netul imi ia mult timp si nu ma simt super relaxata. In schimb imi place sa vorbesc cu oameni si sa ii vad in jurul meu, asta ma relaxeaza. Ci siguranta spalatul vaselor nu m-a relaxat!








Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Lia, eu nu cred ca e constipatie ca nu a facut de o zi. De la formula sunt mai constipati bebelusii. Alex facea de 2 ori la 3 zile. Pediatra mi-a zis sa nu o las fara scaun mai mult de 48 de ore, insa o data la 36 de ore este ok. Uite fetita unei prietene, alaptata la san, face la 4-5 zile. Aia da constipatie. La Alex nu mergea nici ceai, termometrul era sfant, insa nu il foloseam decat daca depasea 36 de ore. Pe amandoi puii ii ajuta pozitia din scoica, daca ai, las-o acolo sa stea putin. Si incearca sa o ajuti cu piciorusele presate pe burtica atunci cand incearca ea sa screama. Uite eu la ambii copii am folosit Nan HA, Alex facea rar, Andrei face de 2-3 ori pe zi. Cred ca e o chestiune de metabolism si adaptare. Dar la diversificare se rezolva.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by sim_stoian

Pun si eu fetele la treaba pentru tine, Adimercedes


Sim si Stefan (25.08.2007)
Poze
BB Stefan creste



Sim, merci mult

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput