Laparoscopie - 8

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

quote:
Originally posted by carmencar

Fetelor spuneti mi si mie dupa laparoscopie multe fete spun ca au fost ca sa si scoata firele despre ce fire este vorba? te taie pe burta sau ce nu este practic o investigatie in care se introduce inauntru o camera ca sa poata vedea care sunt problemele sau nu am inteles eu bine? si daca ma poate lamurii cineva in ce zii se poate face sau nu conteaza ziua evident inafara de CM nu?





Carmen in principiu e indicata in primele 7 zile ale cm, dar se poate face in orice zi, chiar si la cm, e chiar mai bine, pt k leziunile endo se vad mai bine.Am vazut k nu ai inteles ce e cu taieturile. Se fac 3 taieturi foarte mici, de 1 cm fiecare: una la buric si cate una la fiecare ovar.Fiecare taietura e prinsa cu o ata.Dupa 7 zile de la interventie, te vei duce sa scoti atele.Nu simti nimic.In max 2 saptamani abia se mai pot sesiza.
Te pupic si sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

quote:
Originally posted by rmik

Fetelor, stiti cazuri care au ramas insarcinate imediat dupa laparoscopie? Dupa cat timp de cand le-a fost facuta? Eu imi pun mare baza in aceasta interventie. Vreau !!!



Sunt fete de pe forum care au ramas gravide dupa laparo.Altele au facut tratament dupa si au ramas la o luna sau doua de la interventie. E si subiect pe forum despre gravidutele care au ramas dupa laparo.Uite aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89080

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Puteti sa-mi spuneti si mie la cat timp dupa laparo se fac inseminarile? E posibil sa faci ambele lucruri in aceeasi luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Fetele , nu mai intra nimeni si pe-aici ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Mie Tutunaru mi-a spus asa : mai vii la mine cand iti vine primul CM , am sanse sa raman gravida natural .

Ce am mai citit la alte fete, dupa ce vine primul ciclu, te duci la doctor, el iti va face monitorizare + stimulare ovulatie cateva luni si daca nu ramai gravida , atunci iti propune sa faci inseminari sau direct FIV , depinde de situatie.

Diana

Fericirea te indulceste ,
Incercarile te intaresc ,
Tristetea te face mai uman ,
Greselile te smeresc,
Succesul te te mentine in forma ,
Dar numai Dumnezeu te face sa mergi mai departe !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Multumesc pentru raspuns! Vad ca dureaza destul de mult si procedurile de dupa laparo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Buna fetele ! va rog care ati facut de curand laparo cu dr tutu dati-mi si mie pm cu ceva amanunte.. Cum a decurs operatia , cum v-ati simtit dupa , cui si cat se mai cotizeaza...Daca i-ati dat ceva si lui tutu..
Va roooog , astept un raspuns ! trebuie sa fac operatia si vreau sa fiu documentata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r33a spune:

Buna fetelor ! "unducthable" ai facut laparo cu Tutunaru banuiesc ! Marti sunt programata la dansul sa fac laparo. Te rog spunemi si mie cati bani ai dat . La dr. si la anestezist . Eu am mai facut o laparo. anu trecut la Giulesti cu o alta dr. si am dat 100 euro la dr. si 50 euro la anestezist . Acum vreau sa stiu cum si cat se da la spitalul asta ... !!


Merci !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

buna fetele

am venit si pe la voi putin sa va povestesc si experienta mea de la laparo.......eu m-am operat in februarie 2008 la giulesti cu profesorul marinescu......a durat foarte putin ...cca o ora....caci aveam doar cateva chisturi pe ovare.....nu era endometrioza mi s-a spus....nu erau trompele infundate.....decat doar chisturi mici si destule care au fost indepartate....

doamnul doctor mi-a spus ca sa ma apuc de treaba ca in 5-6 luni tre sa raman natural....au fost doua luni de incercari....nu am ramas....apoi a venit postul Pastelui....si am incetat incercarile....

abia de luna aceasta incercam iar...

dar sa stiti ca am vb cu o fata de la giulesti care zicea ca a rams dupa laparo aproape imediat....si nu este un caz izolat cum ziceti voi....

eu am mare incredere si in domnul doctor cat si in Bunul Dumnezeu....

a fost relativ bine la operatie....dar nu uitati ca este totusi o operatie....anestezia totala e destul de rea in sensul ca te trezesti si nu poti deschide ochii si e groaznica senzatia....

eu mi-am revenit destul de repede....nu am avut greturi sau stari de voma.....am mancat repede la 2 sau 3 ore de la operatie un iaurt desi ei nu ma prea lasau.....am mancat putin inainte cu o zi....caci ei ziceau sa nu mananc nimic dar altfel ma lua starea de rau....am mancat f putin si 2 ciocolate mars mici ca sa imi dea energia macar necesara.....

ca ei seara oricum iti fac clisma si este super bine....

daca mai aveti intrebari va rog sa-mi puneti ca sa va raspund

cami

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusce spune:

Trimis la: - 17/05/2008 : 20:12:16
--------------------------------------------------------------------------------

Buna fetele aspirante,
Am uitat sa va intreb, in mod normal dupa cat timp de la operatie se poate face inseminarea? Eu nu l-am intrebat pe dr. doar am dedus din discutia cu el ca as face in luna urmatoare. Oare nu se poate face in aceeasi luna daca totul e ok?

Mergi la inceput