Laparoscopie - 8

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Alexa Ioana, merci mult de raspuns. Mi-am activat si PM asa ca daca ma ai alte detalii si vrei sa mi le impartasesti ti-as fi recunoscatoare. E cam grav ce mi-ai povestit, o sa vad ce urmeaza sa fac, mi-a ajuns sa stau la un medic care m-a tratat cam dupa ureche.As fi vrut sa citesc din urma dar ai cam multe mesaje asa ca te intreb direct daca tu ai deja o fetita. Te intreb din cauza acelui "mamica de brotacica".
Nu mi-ati spus daca sunt necesare analize hormonale pentru laparo. A mai luat careva ACO ca si tratament? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

amanda, eu am sterilitate primara, iar brotacica mea a ajuns la mine prin adoptie, nu prin sarcina.
in legatura cu analizele hormonale, ar fi bine sa le faci inainte de laparo. nu e vorba ca sunt necesare pentru laparo, dar sunt necesare ca sa vezi ce si cum... pentru ca dezechilibrul hormonal poate fi una din cauzele infertilitatii...
ACO n'am luat ca tratament, cu toate ca am chisturi, pentru ca trebuie determinata clar cauza chisturilor... in cazul meu, avand endometrioza, daca as lua anticonceptionale as face mult mai rau...
iar in legatura cu doctorii... despre fiecare o sa auzi si chestii bune, si gafe... important e sa simti tu ca poti relationa cu doctorul respectiv, sa simti ca iti da incredere, ca atunci cand iesi din cabinet esti optimista si linistita !
eu din pacate n'am gasit asta decat la bucuresti, la tutunaru...
(repet, nu pentru ca n'ar fi medici buni in cluj. o sa'ti trimit un pm cu "recomandari"... adica doctori pe la care am fost si care mi'au inspirat incredere. problema mea e ca putina lume stie despre endometrioza, si putini medici s'au "lovit" de ea... de'asta mi'am extins cautarile spre bucuresti :) )




Pijamalutze pentru copilasi!

S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa,
Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencar spune:

Fetelor am i eu o intrebare cat cota laparocopia i daca am intele eu bine e face anetezie generala i nu trebuie a mananc nimic cu o zii inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Carmencar laparoscopia se face cu anestezie generala, de preferat e sa nu mananci inainte cu o zi , sau mananci ceva usor, mai mult lichide pt k dupa trezirea din anestezie sa nu vomiti si sa-ti revi mai repede.Dupa orice anestezie ai o stare de voma si e mai bine sa ai stomacelul gol.In rest este o interventie foarte usoara si foarte importanta in depistarea infertilitatii.Nu costa nimic, iti trebuie sa ai trimitere de la dr de familie si adeverinta de salariat.Dak te mai pot ajuta cu alte detalii, sunt aici.Iti doresc mult succes si sa vi cat mai curand cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencar spune:

YSA26 i ti multumec mult pentru fat chiar am facut toate analizele incluiv hiteroalpingografie(cred ca am cri corect i vreau a ti zic ca am facut o in 2003 dar nu mi a zi nimeni ca ete facuta de atata timp iar de atunci ne chinuim a am avem un bebe i nu reuim deloc eu nu am rama nicio data) am ovulatie la termen fara timulare am avut luna trecuta(la ineminarea cu nr3) 3 fuliculi cel mai mare a avut 21 in ziua 13 permograma otului ete ok(mobilitate 64%) CM ete mai rau ca ceaul am facut anul trecut in vara ceva de genul ca mi a introdu un balona ca a departa peretii uterului cu toate ca hitero era ok dar a zi doctorul ca a incepem de la zero apoi mi a facut 3 anetezii in 3 zile ca a mi defunde trompele iar a zi ca ete ok dar eu tiu ce a mai zic? am facut i 3 ineminari cu alta doctora dar tot degeaba efectiv nu tiu care ar fii cauza. I ti multumec mult pentru fat i cred ca o a incerc a o fac i pe ata ca altceva nu mai tiu ce a mai putea face. Cu drag CARMEN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Carmencar e bine cel putin k nu ai nici un alt fel de problema,dar nu strica s-o faci.Dupa parerea mea e ultima investigatie si cea mai importanta pe care am mai putea s-o mai facem pt a depista cauzele infertilitatii. Sotul tau a facut spermograma?Iti doresc mult succes si astept numai vesti bune din partea ta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Buna fetele! E cam liniste pe aici, ati ramas insarcinate si v-ati mutat la odisee? Ar fi bine! Va doresc la toate! Alexa Ioana sa iti traiasca brotacica, sper ca nu am fost indiscreta. Iti tin pumnii la laparo. In ce data o vei face?
Daca o sa ai timp te rog trimite-mi "recomandari" de medici in Cluj pentru ca as mai merge la cineva. Daca stii si un endocrinolog...Si unde e mai indicat sa fac analize hormonale in Cluj? Ca in Oradea nu e indicat nicaieri. Scuze ca te-am bombardat cu intrebari.
O zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

quote:
Originally posted by carmencar

Fetelor am si eu o intrebare cat costa laparoscopia si daca am inteles eu bine se face anestezie generala si nu trebuie sa mananc nimic cu o zii inainte?

s



am facut laparoscopie la tutunaru, am dus adeverinta de servici , si trimiterea de la medicul de familie si aam intrat la operatie , m-au ingrijit si tot ce am nevoie

dupa aceea m-am gandit eu , sa dau ceva , dar a fost f putin si nu lui tutunaru, Tutunaru nu primeste bani

m-a costat , ca am vrut eu , 2 milioane 2 sute de mii lei , puteam sa nici nu dau

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencar spune:

[up]Fetelor puneti mi i mie dupa laparocopie multe fete pun ca au fot ca a i coata firele depre ce fire ete vorba? te taie pe burta au ce nu ete practic o invetigatie in care e introduce inauntru o camera ca a poata vedea care unt problemele au nu am intele eu bine? i daca ma poate lamurii cineva in ce zii e poate face au nu conteaza ziua evident inafara de CM nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmik spune:

Fetelor, stiti cazuri care au ramas insarcinate imediat dupa laparoscopie? Dupa cat timp de cand le-a fost facuta? Eu imi pun mare baza in aceasta interventie. Vreau !!!

Mergi la inceput