Laparoscopie - 8

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor

si eu vreau sa va intreb ceva
stiti voi ca e bine sa faci inseminare artificiala cat mai repede?
ca abia acum v-am citit iar si am inteles acest lucru....
eu nu m-am gandit la asa ceva si culmea este ca nici nu ma pot monitoriza luna aceasta pentru ca doctorita mea de la eco este plecata....

sunt cam derutata ....nu stiu daca sa merg sa fac o inseminare sau nu

da-ti-mi va rog un raspuns
cami

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Cami, in masura in care admiti ca sansele sunt mai mari dupa laparoscopie, atunci, da, IA, aduce inca un plus de sanse.

Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusce spune:

Buna fetelor,
Mai am mai putin de o saptamana pana la laparo, si mi-e atata de frica, de nici nu-mi vine sa ma duc, dar ma incurajez cu gandul ca poate dupa... se va intampla si minunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krika spune:

Buna fetelor,
Si eu am facut laparo pe 30.04.08 la CFR 2 Bucuresti cu dna dr.Gherasie, (am fost trimisa de ginecoloaga mea de la Constanta)pt ca am fost suspecta de endometrioza, dar surpriza nici urma de asa ceva, adica sunt in regula numai uterul este retrovers ceea ce stiam deja. Intr-un fel este bine acest lucru dar sincera sa fiu nu am un diagnostic precis pt ca amandoi suntem in regula. Deci operatia am facut-o cam degeaba.
Acum sunt programata pt eco sa urmareasca ovulatia si apoi TPC.
Nu mai stiu ce sa mai fac, ce pastile si ceaiuri sa mai inghit, stau cat mai relaxata posibil...i-au si pastile naturiste pt stres numai...numai se intampla minunea.....

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna seara dragelor,

Prietena mea are o programare pentru laparo pe data de 2 iunie pe care o cedeaza unei doritoare, la dr Tutunaru.

Daca cineva doreste, sa imi scrie pe PM, ii dau numele si prenumele ora la care trebuie sa vina etc. Si poate suna la Tutu ca sa anunte ca laparo este, burtica gaurita se schimba.


Va pupam mult.

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pewee spune:

Buna, am si eu o problema si m-am gandit ca poate ma veti putea ajuta cu cateva pareri. De 2 ani de zile am dureri abdominale si varsaturi foarte mari inainte de ciclu cu aproximativ 10 zile.In urma indicatiilor doctorilor am inceput cu antibiotice suspectau raceala dar nu a fost apoi cu antiinflamatoare...apoi am ajuns la tratament cu duphaston cate 10 zile pe luna. Am incercat sa merg si la alti doctori dar nu au gasit nici o solutie...decat sa merg in continuare cu duphastonul iar durerile sunt acelasi si practic aproape 2 saptamani din luna eu ma simt rau.Am fost si la endocrinologie si analizele au iesit bine...mi-a iesit la ecografie doar un fibrom de 2 cm care mi sa zis ca este mic si ca acesta nu da dureri. La ultima vizita la medic am ridicat si ipoteza endometriozei...de obicei cand nu se gaseste o cauza concreta a bolii este adusa in discutie aceasta. Mi sa zis ca pentru a stii daca am endometrioza sa fac laparoscopie...acum nu stiu ce sa fac pe forum nu am auzit pe nimeni sa faca laparo pt dureri ci doar atunci cand vor sa faca copii; totusi laparo este o operatie nu stiu ce sa fac ...durerile sunt in continuare si chiar daca voi face laparo si se va gasi endometrioza mi sa zis ca pt a scapa de dureri tb sa fac tratament de oprire a ciclului. Voi ati mai auzit pe cineva in situatia mea?...nu stiu ce sa fac ma gandeam ca daca fac laparo poate elimina atunci tesuturile si nu mai trebuie sa urmez si tratament de oprire ciclu. M-ar ajuta mult cateva pareri de pe aici....multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

pewee - imi pare rau sa aud de endometrioza. mai sunt fete sa stii care au facut laparo ca sa scape de dureri si nu pentru ca ishi doreau un copil, sau ma rog, nu in acel moment. si eu am endo si stiu exact despre ce dureri e vorba asha ca bine ar fi sa faci laparo. daca e endo o sa curetze tot ce gaseshte dupa care o sa urmezi un tratament, probabil cu diphereline, acesta iti va opri menstruatia aproximativ 6 luni. de endometrioza nu te vindeci 100% niciodata cred, pt ca atata timp cat nu se cunosc cauzele aparitiei acestei boli, cam greu sa o tratatezi. oricum parerea mea este ca nu trebuie sa lashi endometrioza sa ishi faca de cap prin burta ta. poate sa afecteze dramatic diverse organe. te sfatuiesc pe tine sa faci ce ash fi facut si eu, adica laparo, dupa care tratament(bine, eu am sarit pasul asta pentru ca am avut marele noroc sa se intample minunea de a ramane insarcinata in luna cu laparo)dupa care stai pe anticonceptionale(cele recomandate in endo)pana te hotarashti sa faci un copil, dupa care reincepi ac. sau poate te mai gandeshti si faci un copil dupa laparo......ar avea cam acelash efect ca si tratamentul cu diphereline.poate peste cativa ani o sa se descopere si cauza si scapam si noi de chin, daca nu...scapam la monopauza.
poti sa mai intri si pe subiectul dedicat celor cu endo, o sa gaseshti mai multe informatii si chiar un regim alimentar care sa nu mai favorizere reaparitia endometriozei.
multa bafta.

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Pewee, n-am ce sa mai adaug la spusele lui Aris, doar sa le intaresc...da si eu am endometrioza.
Dupa ani de zile de mers pe la cabinete, aveam dureri mari, balonari, sangerari...am fost suspecta de endometrioza si singura posibilitate de a ma lamuri era laparoscopia, asa ca am facut-o la Bucuresti la cf2 cu dr. Gherasie (din pacate confirmata dupa).
Mi-a curatat focarele de endometrioza, deci este o interventie buna.
Fa-o cu toata increderea pt. ca-ti creeaza teren bun pt. bebe si in acelasi timp te scoate din incertitudine.
Este o operatie usoara, cu anestezie generala, nu simti nimic...dupa, putin disconfort si balonari.
Succes in continuare si sa auzim numai vesti bune.
toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pewee spune:

Multumesc mult pt raspunsuri...luni o sa o sun pe doctora sa ma programeze pt laparoscopie...este singura solutie in momentul actual, nu sunt maritata si de bebe nu poate fi vorba ca o alta solutie. Multumesc inca o data!!!!

Mergi la inceput