Inseminare (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

Buna dimineata fetelor si o saptamana buna sa aveti.
Revin si eu cu niste intrebari. Asa cum am mai scris, astept CM si va fi prima data cand voi incerca inseminarea.
Voi face inseminare cu stimulare. Va rog sa-mi spuneti: in prima zi a CM sun dr care imi va face o schema. In ce consta aceasta schema?Este posibil sa imi faca eco vaginala in timpul CM(sper ca nu, mi se pare rusinos),sau imi va prescrie vreo reteta cu ceva injectii, pastile??
Va rog, daca stiti si vreti sa-mi raspundeti. Nu am mai trecut prin asta pana acum si..stiti cum e..
pe toate si cat mai curand sa aud vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Ginamaria, multumesc pentru incurajare....chiar mi-a facut bine
Incerc sa ma adun dar cand aud de cineva ca e gravida imi vine sa urlu de durere si cand vad bebe imi vine sa

Ma intreb oare cat o sa mai sufar pana o sa am si eu un , dar GATA
Incerc sa fiu optimista dar cateodata mai cedez si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Oana Mar, schema de stimulare nu se stabileste in functie de o ecografie transvaginala din zilele de cm ci mai degraba in functie de istoricul personal ( dozarile hormonale trecute si caracteristiciile deja observate ale ovulatiei din lunile precedente).
Eu am facut prima inseminare pe ciclu natural si la a doua mi s-a dat 5 zile ova-mit (tablete) si apoi 4 zile menogon (injectii intramusculare).
Apoi am facut o ecografie de monitorizare in z 11 (pentru a vedea dimensiunea foliculilor si marimea endometrului), o injectie pregnyl (pentru spargerea foliculara in z12) si inseminarea in z13. Bafta!

Pentru toate fetele si .
L.

Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!
www.flickr.com/photos/13222161@N07/" target="_blank">catelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaMar spune:

aa, m-am linistit.
citeam la un alt subiect ca pe o fata o chemase a 2 zi a Cm pt eco si ma gandeam..ce naspa ar fi!!
daca e inseminare cu stimulare inseamna ca e cu ceva pastile, nu?
poate sunt tampa cand intreb unele chestii, dar sincer nu ma prea pricep

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

saluatare fetele! ce faceti, noutati ceva?
eu nu am cu ce ma lauda
am si eu o intrebare :cand trebuie facut bhcg-ul?dupa cate zile de la IA?

aspiranta din 2006

asteptarea ma omoara!!!!!!
http://tt.lilypie.com/4pMGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Buna dma2007,
14 zile dupa IA , asa stiu.Ai facut Ia ? Acum poti sa stai linistit 14 zile ( e foarte greu)
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

BHCG-il se face cel mai devreme la 14 zile dupa inseminare. Dureaza o vesnicie de la inseminare pana la aflarea rezultatului...

OanaMar - bafta la inseminare, suna la doctor in prima zi a CM si fa-ti o programare pentru ziua 3.

kittyke- stiu ca este foarte, foarte greu sa astepti 2 saptamani pana la aflarea rezultatului, dar incearca(cat poti de mult) sa nu te gandesti la asta... Eu sunt buna de dat sfaturi, dar nu le pot aplica si pe mine.Incerc sa ma gandesc ca, daca nu va fi luna asta, cu siguranta va exista o luna viitoare! Eu iti doresc sa ti se implineasca visul inca de acum!!!

Ginamaria- bafta multa, iti doresc sa devii cat mai repede mamica!

Fetelor, eu sunt atat de trista, am plans tot week-endul,sunt in a 3a luna de inseminari , dar am un singur folicul... Sunt atat de trista! Simt ca nu reusesc prin nici o metoda si sunt atat de obosita!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

merci de raspunsuri
da kittyke am facut inseminare chiar in ziua cand m-am dus la monitorizare pt ca am avut folicul de 22mm si ii era frica sa nu se sparga pana a 2 a zi

acum iau duphaston 1/12ore


aspiranta din 2006

asteptarea ma omoara!!!!!!
http://tt.lilypie.com/4pMGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma2007 spune:

am gasit un tabel pe net in care scria ca bhcg incepe sa creasca cel mai devreme in saptamana a 3a de la UM, si trebuie sa fie minim 5 valoarea ca sa fie sarcina
ce ziceti?

aspiranta din 2006

asteptarea ma omoara!!!!!!
http://tt.lilypie.com/4pMGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Dma2007 - ai dreptate, bhcg-ul se detecteaza in a 3a sapt de la UM, doar ca, daca faci ovidrel/pregnyl pentru declansarea ovulatiei, nu mai poti fii sigura de rezultat(ori vei avea un fals rezultat pozitiv),asa ca cel mai bine e sa astepti pana in ziua 14 de la inseminare!
Bafta multa!!!

Mergi la inceput