Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (35)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Felicitari fetelor care si-au vazut puiutii la ecograf !Abia astept sa merg si eu pe 3 oct la spitalul nou poate imi recomanda un ecograf .
Si la mine nu prea a fost ieri prea multa miscare in burtica,cred ca era cu capul sus,l-am simtit lovind in jos.Al meu s-a cam ingrijorat,zicea sa mergem azi la doc mea sa ne dea sa facem eco dar a sunat si e libera azi.ieri am fost iar la cumnati si am vazut bebe mic de 3 sapt,o dulceata.
Cornilia si Monica_doc imi pare rau ca aveti asa probleme ,sper sa nu mi se intample niciodata !
Eu am zis ca pana pe 3 oct sa nu mai ies la plimbari lungi,desi nu stiu daca o sa rezist.
Felicitari Miri pentru rezultatele excelente la examen.M-ai impresionat cu dorul de Buno.

Elena
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Foarte frumos caruciorul Coneco! Se poate folosi de la nastere? Cat costa? Daca ar fi avut 8 roti m-as fi hotarat si eu la el... Insa sunt contra carucioarelor care nu au toate 4 rotile duble, pt ca am vazut o gramada care, din cauza greutatii, s-au cracanat. Scuzati de limbaj!

Caruciorul Triton, pt care opteaza Iulia (si pe care l-am admirat si eu mai demult) imi place foarte mult cum arata, ca e din aluminiu, imi plac rotile, ca sunt mult mai rezistente, dar prinderea rotilor din fata nu stiu daca avantajeaza in cazul in care trebuie sa treci prin niste gropi/gauri in asfalt... E de vazut lucrul asta. In plus dezavantajul ar fi ca pare destul de greut. Stie cineva cate kg are???

Asa cum am spus mai devreme... Va sfatuiesc, daca nu luati carucior cu rotile mari (gonflabile) sa alegeti unul cu toate 4 rotile duble. Asa nu riscati ca rotile care nu sunt dublate sa se incline sub greutatea copilului si a bagajelor. Sunt f atenta la detalii si am vazut foarte multe carucioare de acest gen scofalcite...

Ioana
18+David



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Hai , c-am reusit si eu sa citesc din urma....
Mesajul meu anterior e varza ...caruciorul rosu nu e de la Coneco , ci Triton 3 in 1 ...
Miri , bravo dragutzo...esti tare ! Felicitari pt examen , fa-i varza pe flamanzi !

Monica-Doc si Cornilia , imi pare rau de chestia cu hemoroizii...cred ca e tare nasol. Aveti grija de voi !

Si acum , sa va zic ceva de ecografia de ieri...
Asta a fost facuta de control , mai facusem acum 2 sapt la Iosup si mi-am zis ca nu strica si a doua parere asa ca am mers la alta " somitate in materie " , la Herghelegiu.
Am asteptat vreo doua ore ca sa intru si am stat inauntru vreo 50 min. , pt. ca "maestrul" a vorbit de vreo 5 ori la telefon in timp ce eu stateam cu gelul pe burta.
In ceea ce priveste parametrii biometrici si morfologici ai piticei , totul e in regula , se dezvolta bine , are 750 g iar varsta biometrica este cu 4 zile mai mica decat cea cronologica , ceea ce nu ma ingrijoreaza deoarece se explica prin faptul ca am avut ovulatia tarziu , la 20 zile de la UM.
Ceea ce ma baga rau de tot in ceata sunt rezultatele de la doppler legate de fluxurile sangvine. Acum 2 sapt , la Iosup , IR-urile pe arterele uterine erau de 0.39 si 0.45 , adica f. bune...ieri la Herghelegiu am 0.81 si 0.69 - enorme . I-am aratat lui H. rezultatele de acum 2 sapt. si a zis ca este sigur o greseala si ca se mira ca-l stie pe Iosup ca e un bun profesionist. In mod cert nu puteau sa creasca IR-urile atat de mult in 2 sapt.Alte inadvertente apar la gradul de maturitate al placentei - la Iosup grad 2 si grosime 32 cm , la Herghelegiu - grad 1 si grosime 22 mm ; colul meu s-a scurtat si el cu 1 cm in 2 sapt.

Zau ca nu stiu pe cine sa cred...Sunt 2 din cei mai buni din tara si se contrazic unul pe altul.
In leg cu IR-urile , Herghelegiu mi-a zis ca trebuie sa fiu atent monitorizata incepand cu sapt .30 , caci am risc de preeclampsie si sa nu ma astept sa nasc vreo grasunica pt ca nu e asa , bebika o sa ia in greutate f. putin in trim. 3 . Din pacate nu pot sa fac nimic decat sa iau in continuare Aspenter , sa am grija la sare si sa-mi monitorizez tensiunea arteriala.
Sunt un pic suparata si derutata , stau ca pe ghimpi pana in sapt. 32 cand fac iara morfologie la Iosup. Sa vedem ce mai zice asta atunci...
Ca bebelina mea va fi mica la nastere nu este mare tragedie , ca si eu m-am nascut cu 2200 g ...Mi-e teama ca aceste IR-uri sa nu influenteze dezvoltarea organelor , mai ales dupa ce am citit cazul lui Kay si-al Soniei care s-a nascut cu malformatie la inimioara pt ca n-a mai crescut din sapt.33 .

Cam asta despre eco de ieri...am scris un roman si cred ca deja v-am plictisit pe toate.



25+ cu Sara - Eliza

vacanta 2007
Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Miri felicitari pentru examen, ai si de ce sa fii mandra de tine Distractie placuta la cununia civila si la barbeque (grija mare sa nu racesti).
Alina, Gatta shopingareala placuta la BE ! Ce mi-ar fi placut si mie sa merg, ufff! Nu stiti cand se organizeaza la Iasi?
Irlandeza abia astept sa iesim cu bebeii
Gatta ce nasol ca te-au incurcat “somitatile” astea! Chiar ca nu stii ce sa mai crezi! Nu ai cum sa mai ceri o a 3-a opinie? Nu te mai gandi la ce-i mai rau, ca nu-i cazul! Ai probleme cu tensiunea?

26+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

gatta nu inteleg cum se poate sa fie asa diferente intee 2 medici buni cum zici ca sunt.cel mai mare remediu este rugaciunea asa ca stie Doamne Doamne ce face
la mine in continuare este burtica tare fara sa am dureri si este tare chiar daca stau in pat.sunt destul de ingrijorata dar stie cel de sus ce are pregatit pt fiecare dintre noi
ati mai avut carevainfectie urinara?ce tratament v-a dat?
va admir pe cele care faceti cumparaturi pt bebe. noi deocamdata cautam apartament pt noi si cred ca mai incolo o sa facem si pt bebe.nu ca sunt superstitioasa dar parca mi-e frica sa-i cumpar ceva(Doamne iarta-ma)
cand ma mai ridic din pat o sa mai citesc ce ati scris
va pup

veronica 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Bun gasit, Zuzici.
N-am citit nimic din urma, am intrat doar sa va salut si sa va pupic dulce.
Eu mai sunt azi si maine in tara, in Bucuresti zilele astea si astept sa se decida locatia intalnirii zuzelor.Apoi, Luni imi iau zborul .
Am fost si eu la Baby-Expo ieri si am luat cate ceva.Sincer, ma asteptam la mai multe standuri si firme.
Va pup dulce si va doresc un weekend minunat.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey 19+ 70%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

quote:
Originally posted by Shose

Iulia frumos carutzul nr 2. Desi e bleo mi'ar placea si mie pt "pipetzica" pt ca are floricele si merge si de fetitze. Unde il comanzi la 8 mil?? Ca l'as comanda si eu. Nu mi se pare scump, avand in vedere cat costa astea 3 in 1.
Thx

ps si acum ma pun pe citit ca's in urma

20+

http://www.flickr.com/photos/10814074@N07/

[url=http://lafemmebonita.com][/url]





SHOSE cred ca pana la urma raman si eu la varianta asta de carucior,mi se pare mai diferit fata de ce vezi pe strada.Il gasesti pe site-ul www wampol ro cu punctuatia de rigoare.La contact e trecuta adresa de mail si nr de tel.Eu le-am trimis mail si mi-au raspuns repede.Modelu asta cu flori nu-l au acum in stoc,au doar pe portocaliu cu crem,dar au zis ca pana in noiembrie-decembrie vor primi cu siguranta.(dar sa mai asteptam un pic ca RACA si-a comandat modelu asta pe portocaliu la 670 lei cu tot cu transport,il primeste luni-marti si poate ne da mai multe detalii). Si am tot vrut sa te intreb....niste poze cu burtica????????

Iulia 25+ IRIS

ne pregatim...pt bb Iris

uite cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

Mitshu-Bishu (sper ca am scris bine) uite aici gasesti listute cu ce-i trebuie lui bebe si lui mami
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47715

Gatta oare am inteles bine?parca ziceai ca ti-a spus Raca de furnizorul de carucioare...daca da,te rog da-mi si mie un nr de tel sau o adresa de mail unde-i pot contacta,ca ce-a gasit ea era tare ieftin.

Iulia 25+ IRIS

ne pregatim...pt bb Iris

uite cum crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Buna dimineata! Nu stiu voi ce treaba aveti, dar eu sunt in vacanta si ma trezesc pe la 12:00 aproape in ficare zi...
Docdecap, eu ma simt vinovata pentru ca voiam sa iau patut & co de la cineva necunoscut, adica sa raspund unui anunt de pe net , tu macar iei de la rudele tale pe care probabil le-ai jigni daca nu ai folosi chestiile alea atat de multe.
Iulia82, merci mult de listuta... Nu stiu cand o sa ma apuc de "adunat", ca par o groaza de chestii si mai e asa muuuult pana atunci... .
Va pup pe toate si sa aveti o zi frumoasa!

22+ cu baby neidentificat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

fetelor de cand cu Kossir am o stare permanenta de teama...parca ma doare burta...mi-am schimbat si orarul - am pus 4 ore/zi miercuri joi si vineri si toate pana in 16 (sa nu se aglomereze traficul), am renuntat la shopping...eu am facut echo la Pop si totul a fost ok dar m-a speriat chestia cu col scurt (2.49-3.1CM). Gineco m-a linistit mi-a zis ca nu-i teribil de scurt e ok ca e inchis. Totusi eu simt sarcina f. jos. Am prietena la Peltecu care are aceeasi stare (col 2.6cm) si i-a zis ca e ok mai ales ca prima nastere a fost prin cezariana (ca si la mine).
Cum ramane maine? Dak ploua?

22+

Mergi la inceput