ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-17

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

CIOL si mie mi-a venit CM dupa injectie la o luna,insa fara dureri aproape deloc......Eu l-am sunat disperata pe dr.si cica el m-ar fi anuntat ca asa se va intampla.....dar eu nu mai tineam minte.........in rest.....in ce zi sa o faci habar nu am ca eu nu stiu de ce am facut doar o singura injectie cu C% de 11.3 si a avut efect 6 luni.....poate aici la Cluj medicina se scrie altfel
YLARI sincer am ceva cunostinte medicale dar eu de asta nu am auzit....cu grupele.Abia astept sa vad ce iti zice......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

SCUZE CA L-AM TRIMIS DE 2 ORI......NU MA PREA ASCULTA TASTATURA ASTADEFAPT HABAR NU AM CE AM FACUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

quote:
Originally posted by andreyutza

Mada 23, draga mea, nu mai fi trista. ai sa vezi ca in curand va veni soarele si pe strada noastra. important e sa nu ne pierdem speranta.

Diana, scuze, nu vroiam sa te fac sa plangi dar pur si simplu eu asa simt ca la anul pe vremea asta ne vei povesti cum o sa nasti. ai sa vezi ca dupa tratament o sa ramai. si capul sus, nasul in vant si mult optimism ca asta ajuta cel mai mult!!!! am citit pe un site ca atunci cand vrei sa ramai sa-ti inchipui ca deja esti gravi si atunci toate starile astea depresive se vor duce. asa ca FI OPTIMISTA!!!!





nu m-ai facut sa plang decat de bucurie pentru ce ai simtit tu

in pesimismul meu , cuvintele voastre sunt ca niste stele


the one who gives should never remember, the one who gets should never forget

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciol spune:

ginamaria, am intels.....ma gandem ca doar mie mi se intampla asa ceva.....

acum stau linistita.....numai ca pe mine ma doare dimineata....sper sa nu mai am probleme de la a doua injectie incolo.

sa dea domnul sa nu mai avem probleme.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciol spune:

ginamaria, eu fac de 3.75 concentratie si fac in fiecare luna cate una timp de 3 luni....

tu ai facut de 11 concentratie si ti-a ajuns 6 luni, poate din cauza asta ca este concentratia mai mare....nici eu nu mai stiu

ai scapat de endo? sau inca nu stii?
tu te-ai si operat?
pupikkk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Dragele mele dragi,am revenit!A fost tare frumos la Roma,dar tot Parisul ramane nr.1 in sufletul meu.Astazi la mine este z26 si de obicei z24 este cea cu CM.Am devenit atat de paranoica,incat ieri dimineata,cand am fumat,am avut senzatie de greata.Iar apoi am fumat toata ziua ca disperata ca sa vad daca mai am aceeasi senzatie...Astazi am facut test de sarcina pentru ca nu am mai rezistat,insa este negativ.Probabil zilele urmatoare imi va veni,desi nu inteleg de ce cu intarziere,pentru ca mie nu mi se intampla asta.Sau poate acel test de sarcina a iesit negativ pentru ca este prea devreme???Sunt atat de disperata si depresiva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uca75 spune:

buna seara fetelor
am mai intrat sa va salut. eu nu am nici o veste ..inca astept CM dupa tratamentul cu diphe...sunt z 33...am fost la dr. si o sa incep procedura pt fiv2 in mom in care imi vine CM
ginamaria...si eu am facut injectii cu diphe de 11.25...mie mi-a zis dr ca au efect 3 luni (asa scria si pe cutie) si apoi mai trebuia sa mai fac una pt 3 luni dar nu am mai gasit asa ca am facut inca 3 injectii de 3.75
ciol...eu dupa prima injectie chiar am avut CM...dupa care s-a oprit...acum il astetp cu nerabdare s apot incepe procedura de FIV.

Fetelor...nu mai gasesc prin mesaje...la cate zile a revenit CM la voi dupa ultima injectie? Eu ard de nerabdare sa vina ..poate incep si eu fiv in octombrie...
seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Ioana uite si povestea mea, pe scurt ca sa poti pune pe prima pagina.
Din ianuarie 2006 am hotarat ca e momentul pt un bebe si atunci la eco am si descoperit un chist pe fiecare ovar, cel mai mare a discparut dupa 2 luni, fara tratament, dar cel mic de 1.5 cm a ramas asa timp de un an. Am incercat sa raman gravi cam un an, dar nu s-a intamplat, asa ca medical meu a zis ca banuieste endometrioza si sa facem laparoscopie. Am facut operatia in mai anul asta si s-a confirmat endometrioza care era si de stadiu 4, deci cel mai grav. Dureri sau alte simptome de endo nu aveam nici inainte de operatie si nici dupa. Am inceput regimul alimentar, mancam numai ce era permis, si in iumie la prima incercare dupa laparo am si ramas. In rest nu am luat nici un medicament, nici nuturiste, decat acid folic si un multivitamin pe zi. In schimb am facut mult sport, aproape in fiecare zi si am reusit sa uit putin de boala asta, am fost mai relaxata si cred ca asta este cheia succesului la mine. Trebuie sa fiti optimiste toate si sa aveti incredere ca veti reusi, eu cred ca asta conteaza foarte mult.

Ylari nu-ti fa probleme cu grupe de sange diferite ca daca rh aveti la fel, nu e nici o problema.

Diana nu te mai stresa. Incearca sa uiti de boala asta, sa te relaxezi macar perioada in care faci injectiile. Si dupa, o sa vina si la tine bebele.

Andreyutza multa bafta, sa vina bebele cat mai repede!

Mada23 nu fi trista, poate nu mai vine CM, sau daca vine luna asta nu va mai veni luna urmatoare.

Ciol imi pare rau ca te doare burta, iti doresc sa treaca cat mai repede. Si as zice si eu sa incerci sa faci un bebe dupa tratament ca nu se stie niciodata ce se intampla cu endometrioza asta, cu cat incerci mai repede dupa tratament cu atat mai bine.

Aerlilian poate a fost prea devreme testul, depinde cand ai avut ovulatia. Mai incearca sa faci un test maine dimineata. Tin pumnii sa iasa pozitiv. Cu fumatul nu stiu ce sa zic, nu prea e bine, si eu am fumat dar m-am lasat anul asta din ianuarie, am zis ca pt bebe fac si asta. E greu la inceput, dar crede-ma ca dupa cateva saptamani eu nu mai aveam pofta de fumat, m-am obisnuit fara, iar de cand sunt gravi nu suport mirosul, mi se face greata imediat de la fum. Asa ca incearca sa te lasi daca poti, ti-ai face un mare bine pt tine si cand ramai oricum trebuie sa te lasi. Si nu mai fi depresiva ca nu ai de ce, vine bebele curand si la tine, poate maine deja vei fi cu testul pozitiv.

la toate!

Monica 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Aerlilian bine ai revenit!! Peste doua zile mai fa un test, eu i-ti doresc sa fie cu ochisori!
Ylari poti scrie povestea intr-o simpla postare si eu o voi trece pe prima pagina!
Lili35 cu placere! Am adugat tot in listuta.
Monica9 multumim pentru povestea ta!

Va pup pe toate si va urez o noapte linistita!

http://tt.lilypie.com/50m8p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

CIOL nu stiu daca am scapat cu adevarat sau nu, cica da.Asa a zis ca dupa operatie (clasica nu laparoscopie)nu a mai ramas nici urma de endo doar ca se reface la fiecare CM si tocmai de aceea nu putem pierde nici o ovulatie si tre sa facem cat mai repede........ceea ce nu ma deranjeaza deloc.L-as naste acum daca s-ar putea..........de aceea ne-am grabit cu inseminarea,luna trecuta am facut si mai facem si luna asta.maine dimi merg la DR.sa incepem din nou stimularea si sa facem tot ce trebuie........DOAMNE AJUTA
UCA 75 mie mi-a zis ca cea cu C% de 3 tine 3 luni si cea cu 11, 6 luni si ca cu cat tine mai mult cu atat mai bine.........si a si tinut...........in cea de-a 6 luna a venit CM fara dureri si fara proleme.Doar ca luna asta iar m-a durut f. tare dar probabil din cauza inseminarii..............

Mergi la inceput